Od św. Katarzyny do święta Trzech Króli
Zwyczaje i tradycje od św. Katarzyny do święta Trzech Króli przedstawiła 6 stycznia w Domu Kultury "Strzecha" setka uczestników projektu „Śląska pieśń ludowa- wspólna tożsamość kulturowa”.
Realizatorem projektu jest Raciborskie Centrum Kultury oraz Středisko volného času w Opawie.
Wspólne polsko-czeskie jasełka, które odbyły się 6 stycznia, były jego ostatnim etapem. - Język był najmniejszym problemem - śmieje się Jakub Rusin, koordynator projektu ze strony RCK. - Największym wyzwaniem była sama organizacja przedstawienia. Czesi mają nieco inną szkołę, inaczej prowadzą zespoły. Ich kolędy są ściśle związane z regionem opawskim, my z kolei śpiewamy te znane w całym kraju. No i całkiem spora liczba uczestników, po 50 po każdej ze stron, więc było nad czym panować, ale daliśmy radę! - dodaje Rusin.
Setka uczestników zaprezentowała tradycje, zwyczaje, piosenki i przyśpiewki związane z okresem świąteczno-noworocznym - od św. Katarzyny, przez andrzejki, mikołajki, po Boże Narodzenie i święto Trzech Króli. Te międzynarodowe jasełka były drugim - po II Festiwalu Śląskiej Pieśni Ludowej im. Romana Masarczyka - modułem projektu. - Chcieliśmy pokazać podobieństwa i wspólne elementy kultury ludowej, które wpływają na poczucie tożsamości regionalnej - tłumaczy dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury Janina Wystub.
Widowisko zostanie przedstawione także u Czechów, w Středisku volného času w Opawie, jutro 7 stycznia.
(RCK)