środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Nielegalni cudzoziemcy i nielegalny alkohol

22.11.2011 15:34 | 0 komentarzy | acz

Realizując zadania służby migracyjnej, funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali obywatela Indii i obywatela Uzbekistanu przebywających w Polsce nielegalnie, a prowadząc wspólne czynności kontrolne z czeskim policjantami ujawnili 43 litry spirytusu i wódki z nielegalnego źródła.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do ujawnienia naruszenia przepisów i zatrzymania 21-letniego obywatela Indii doszło w wyniku czynności kontrolnych prowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na terenie powiatu opolskiego. W trakcie legitymowania cudzoziemca okazało się, że nie ma on dokumentów uprawniających do legalnego pobytu w Polsce. Z ustaleń wynika, że po legalnym wjeździe na terytorium państw strefy Schengen, mężczyzna przeterminował dozwolony czas pobytu. Ujawnienie naruszenia prawa i zatrzymanie 33-letniego obywatela Uzbekistanu to efekt współdziałania Straży Granicznej i opolskiej Policji. Mężczyzna nie podporządkował się wydanej przez Wojewodę Opolskiego decyzji administracyjnej nakazującej opuszczenie terytorium Polski i przebywał w Polsce nielegalnie. Zarówno w stosunku do niego, jak i wobec obywatela Indii, Straż Graniczna wszczęła procedurę wydalenia.


Zatrzymanie nielegalnego alkoholu to efekt działania polsko-czeskiego patrolu składającego się z funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji. Posiadaczami nielegalnego towaru akcyzowego okazali się kontrolowani w Czeskim Cieszynie trzej obywatele Polski – mieszkańcy województw: śląskiego, małopolskiego o świętokrzyskiego. Spirytus i wódka, które funkcjonariusze znaleźli w samochodzie jednego z Polaków oraz w bagażach podręcznych dwóch pozostałych mężczyzn, nie miały żadnych znaków skarbowych akcyzy. Pochodzący prawdopodobnie z nielegalnej rozlewni alkohol został zatrzymany przez służby czeskie, które prowadzić będą w tej sprawie dalsze czynności. Wspólne patrole są jednym z elementów współdziałania między Polską i Czechami w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości, szczególnie istotnym w warunkach braku kontroli na wspólnej granicy. Odbywają się zarówno po stronie czeskiej jak i polskiej.