VIP-y obejrzały kompostownię
- To dobry pierwszy krok na drodze przejmowania odpowiedzialności za odpady przez gminy - powiedziała Gabriela Lenartowicz prezes WFOŚiGW wizytując miejską inwestycję, budowę kompostowni przy składowisku odpadów.
Materiał wideo:
Magistrat zorganizował konferencję podsumowującą projekt "Rozbudowa systemu gospodarki odpadami w gminach powiatu raciborskiego poprzez budowę w Gminie Miasta Racibórz kompostowni odpadów". Urzędnicy pokazali nowy obiekt gminy zaproszonym gościom i mediom.
Na kompostowni może być składowane 1500 ton rocznie. W wyniku biodegradacji wytwarza się tam materiał proekologiczny do użyźniania gleby. Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013
Wartość projektu: 6 500 886,03 PLN; Wartość dofinansowania: 3 956 439,23 PLN; Prace wykonał raciborski Borbud, także budowniczy gospodarki wodno-ściekowej.
- Inwestycja jest oddawana w szczególnym czasie, to projekt środowiskowy. 15 lipca prezydent Komorowski podpisał ustawę, która rewolucjonizuje gospodarkę odpadami komunalnymi i przenosi odpowiedzialność za nią na gminy. Raciborska inwestycja jest dobrym, pierwszym krokiem w tym kierunku - stwierdziła w trakcie konferencji w magistracie Gabriela Lenartowicz prezes WFOŚiGW w Katowicach. Instytucja udzieliła samorządowi pożyczki pomostowej by można było sfinansować projekt.
Technologię zastosowaną w działaniu obiektu określiła jako "prostą, nie generującą dużych kosztów podczas eksploatacji". Za następny niezbędny do załatwienia problem gmin prezes Lenartowicz uznała zagospodarowanie osadów pościekowych.
Pierwszy rok działalności kompostowni ma być testem dla samorządu. - Liczymy na współpracę z sąsiadami, także z powiatu głubczyckiego i wodzisławskiego - podkreślił prezydent Raciborza Mirosław Lenk. Na konferencji byli obecni przedstawiciele m.in. Krzyżanowic, Pietrowic Wielkich, Lysek, Pszowa i Lubomii.
Odpad zielony będzie można oddawać na kompostownię dwojako:
- samodzielnie, do 100 kg, za złotówkę; oferta jest adresowana do wszystkich zainteresowanych, od 1 sierpnia; przy oddaniu odpadu zielonego będzie można gratis odebrać ziemię kwiatową, a w przyszłości worek kompostu;
- z domu za pośrednictwem przewoźnika, wcześniej pobierając od niego kontener; do 150 kg; nie wiadomo od kiedy, bo magistrat nie rozstrzygnął jeszcze przetargu na dostawę kubłów;
Ludzie:
Gabriela Lenartowicz
Poseł na Sejm RP
Mirosław Lenk
Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.
Komentarze
4 komentarze
ale 40 tys. € dziennie kary płacimy za śmieci (w skali kraju)...
dużo szumu, mniejsze i większe vipy się przy tym pokazują, już kilka artykułów w różnych portalach, a konkretów żadnych. do tego ani UM ani PK nie wiedzą, jak ma w praktyce działać odbiór odpadów; wcześniej miał być kubeł za darmo, odbiór kubła za 4 zł i kompost gratis. niech ktoś w końcu wyjaśni całą sytuację, bo naprawdę wiele osób jest tym zainteresowanych
Jak jedziesz od Raciborza i skręcasz za torami w prawko na Kobylę to w tym lesie na "Żebrokach"
Gdzie znajduje się ta kompostownia?