Poniedziałek, 22 lipca 2024

imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii

RSS

Tworków, Grecja i Comenius

16.06.2011 16:12 | 1 komentarz | woj

Program Comenius, w którym szkoła w Tworkowie uczestniczy już od dwóch lat, doczekał się fazy końcowej. Ostatnia już wizyta studyjna z udziałem szkół partnerskich miała miejsce w Grecji w dniach od 21 28 maja. Wzięli  w niej udział dyrektor szkoły w Tworkowie Damian Chudecki oraz nauczycielka języka niemieckiego Danuta Janoch - koordynator międzynarodowego projektu.

Tworków, Grecja i Comenius
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Głównym celem wizyty było podsumowanie dwuletniej współpracy pomiędzy krajami. Omówienie efektów i korzyści pod względem jakościowym i ilościowym mobilności, w której uczestniczyli uczniowie i kadra nauczycielska z Polski, Słowacji, Grecji, Czech oraz Litwy.
 - Na samym początku zostaliśmy bardzo serdecznie i gorąco powitani przez uczniów szkoły w Peristeri. Było nam bardzo miło, gdy z polską flagą szedł chłopak, który mówił po polsku, a urodził się w Grecji. Uczniowie w programie powitalnym zaprezentowali się w typowych tańcach greckich takich jak: zorba, sirtaki i inne – mówi  Damian Chudecki z ZSO Tworków.

Szkoła grecka, do której uczęszcza około 120 uczniów w wieku od 6 do 11/12 lat przygotowała dla uczestników bardzo bogaty program. Nauczyciele wszystkich krajów mogli uczestniczyć w zajęciach szkolnych na różnych etapach edukacji. Porównywali umiejętności rówieśników w poszczególnych krajach partnerskich. Pierwszoklasiści, którzy są 6-latkami prawie „biegle” już piszą i czytają. Pochwalili się już pierwszymi wypracowaniami.

Dyrektorzy szkół spotkali się również z doradcą z ramienia oświaty oraz nauczycielami przedmiotów. Omawiano wiele spraw, między innymi różnice i podobieństwa w zarządzaniu oświatą, w stosowaniu metod dydaktycznych i sposobach radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w szkole. Dyskusja była bardzo ożywiona na wiele tematów, zwłaszcza o zarobkach nauczycieli.

Jednym z celów Programu Comenius jest rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości. Gospodarze zadbali o bogaty program zwiedzania najważniejszych zabytków Starożytnej Grecji. Spośród wielu miejsc ogromne wrażenie wywarło na nas wzgórze Akropolis z Panteonem na czele, Świątynią Ateny oraz muzeum archeologicznym. Wszyscy nauczyciele z pięciu krajów odbyli wycieczkę do Swiątyni Posejdona - Sounion, gdzie podziwiali przepiękny zachód słońca. Dla ochłody chętni popływali w zimnym jeszcze Morzu Egejskim.

- Do najciekawszych miejsc, które zwiedziliśmy należało: starodawne miasto Mykene wraz z muzeum, starożytne miasto portowe Nafplions z krętymi uliczkami, teatr w Epidauros ze świetną akustyką, gdzie również było najsłynniejsze Sanktuarium Asklepiosa, pierwszy stadion olimpijski w Atenach, Plac Uniwersytecki składający sie z akademii i biblioteki. 

Na zakończenie pobytu w szkole uczniowie greccy wraz z nauczycielami przygotowali dla nas przedstawienie w formie komedii - moment zakończenia wojny pomiędzy Spartą a Atenami i uwolnienie bogini pokoju Eirene – wspomina dyrektor.

 - Niestety tygodniowy pobyt bardzo szybko minął i nastał czas rozstania. Grecję kojarzyć będziemy z gościnnością, serdecznością, piękną kulturą i bogatą tradycją. Szkoda, że czas ten tak szybko upłynął. W trakcie podsumowania projektu  podkreślano fakt, iż uczestniczenie w takiego rodzaju programie przyniosło wielkie korzyści dla szkół, uczniów jak również dla nauczycieli. Mamy nadzieję że zawarte kontakty i przyjaźnie będziemy pielęgnować i utrzymywać nie tylko na poziomie nauczyciel – nauczyciel, ale także uczeń – uczeń – mówią pedagodzy.

W trakcie dwuletniej współpracy 6 uczniów szkoły z Tworkowa miało możliwość wyjechania za granicę do swoich rówieśników oraz 12 nauczycieli uczestniczyło w wizytach studyjnych. Wizyty jak również poszczególne działania projektowe realizowane były dzięki wsparciu finansowemu programu Comenius – Long life learning.

oprac. (woj), foto. arch. ZSO Tworków