Całoroczna rywalizacja w SP 4 podsumowana!
Szkoła Podstawowa nr 4 w Raciborzu od listopada realizowała projekt zatytułowany „Sport i nauka – kluczem do sukcesu młodego Europejczyka”, na przeprowadzenie którego pozyskała środki pieniężne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa. W poniedziałek 16 maja odbyło się ostatnie spotkanie uczestników projektu.
Całe przedsięwzięcie miało charakter sportowo-edukacyjny. Brały w nim udział cztery szkoły podstawowe z Raciborza (SP 4 im. ks. Stefana Pieczki, ZSP nr 1, ZSP nr 3 i SP1 z Oddziałami Integracyjnymi) oraz dwie szkoły czeskie: zaprzyjaźniona szkoła ze Strahovic, z którą czwórka współpracuje prężnie już od lat oraz szkoła podstawowa z Bělej (Běla). Podczas czterech spotkań, które odbywały się w hali OSiR w Raciborzu kolejno w listopadzie, grudniu, marcu i maju spotykały się dziesięcioosobowe drużyny z każdej z wymienionych szkół. Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach sportowych i edukacyjnych. Były to między innymi konkurencje sprawnościowe klas I-III, a później klas IV i V, gry zespołowe klas IV-V oraz turniej halowej piłki nożnej. W dziedzinach wiedzy uczniowie mierzyli się z matematyką, językiem angielskim, wiedzą o Unii Europejskiej oraz wiedzą o atrakcjach turystycznych, faunie i florze regionu. Pierwsze spotkanie zaszczycili swą obecnością wiceprezydent Ludmiła Nowacka oraz naczelnik wydziału sportu Marek Kurpis, którzy uroczyście otworzyli miedzyszkolne rozgrywki i życzyli powodzenia biorącym udział w zawodach.
Projekt zakładał pogłębienie integracji polsko-czeskiej i cel ten został osiągnięty. W ferworze rywalizacji, zarówno w konkurencjach sportowych jak i edukacyjnych, dzieci zapominały o barierach językowych, świetnie się dogadywały, dbały wspólnie o zachowanie zasad fair play oraz o gorący doping, drużynom bowiem za każdym razem towarzyszyła grupa kibiców bardzo mocno wspierająca w rozgrywkach swoich reprezentantów.
Motywacja do zaciętej rywalizacji była tym większa, że za każdym razem trzy najlepsze drużyny były nagradzane nagrodami rzeczowymi. Jednocześnie w całym cyklu była prowadzona punktacja generalna. Każda drużyna zdobywała od jednego do sześciu punktów w klasyfikacji generalnej. Na poniedziałkowym, finałowym spotkaniu bezkonkurencyjni w piłce nożnej okazali się uczniowie z SP1, drugie miejsce zajęła SP4, trzecie szkoła ze Strahovic. W turnieju wiedzy o faunie i florze regionu najlepsi byli goście ze Strahovic, tuż za nimi uplasowała się szkoła z Bělej, na trzecim miejscu były Markowice. Faworytami klasyfikacji generalnej okazali się jednak być gospodarze czyli SP4, tuż za nimi znalazła się szkoła z Markowic, a na trzecim miejscu czeski partner czwórki czyli Strahovice. Zwycięskie szkoły otrzymały nagrody rzeczowe – odtwarzacze DVD oraz dyplomy, puchary i medale dla szkół. Pozostałe drużyny otrzymały pamiątkowe długopisy oraz dyplomy za udział w projekcie. Główne nagrody w turnieju wręczyła Bożena Fedyn z Urzędu Miasta.
Każde z czterech spotkań dawało uczniom nie tylko możliwość rywalizacji. Jednym z celów projektu było pogłębienie wiedzy o regionie pogranicza, jego kulturze i tradycjach. Jego realizacji służyły dwa pierwsze spotkania. Pierwsze zostało poprzedzone występem grupy teatralnej Mondeliki pod kierownictwem pani Barbary Gromotki – animatorki kultury, autorki wierszy oraz wielu scenariuszy teatralnych i kabaretowych w gwarze śląskiej. Grupa działa prężnie przy MOKSiR w Kuźni Raciborskiej, swoim listopadowym występem pod hasłem „Między nami sąsiadami” nawiązała do wspólnej „doli i niedoli” uczniów pokazując szkolne scenki kabaretowe. Drugie spotkanie, które miało miejsce tuż przed świętami Bożego Narodzenia obfitowało w smaki pogranicza. Uczniowie bowiem mogli obejrzeć prezentacje przygotowania potraw wigilijnych przygotowane przez profesjonalnych kucharzy z Polski i Czech. Pan Komarek z Czech zaprezentował moczkę, natomiast ze strony polskiej zobaczyliśmy przygotowanie tradycyjnego śledzia i barszczu. Prezentacje zakończyły się degustacją tradycyjnych potraw wigilijnych przygotowanych przez zaproszonych kucharzy.
Na pozostałych dwóch spotkaniach dzieci miały okazję spotkać się ze sportowcami i posłuchać o ich drodze do kariery. Spotkania te cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. W marcu gościliśmy alpinistę z Czech. Jiři Stareček opowiadał o swoim niezwykłym hobby, odbytych i planowanych dopiero wyprawach. Zachęcał też do jazdy na rowerze, zwracał uwagę na piękno naszego regionu, który najlepiej i najzdrowiej podziwiać z wysokości rowerowego siodełka. Pokazał też cały ekwipunek alpinisty, co niezwykle zainteresowało zgromadzonych w dawnej hali Rafako. Na tym samym spotkaniu nasz olimpijczyk z Montrealu i pierwszy trener późniejszego złotego medalisty z Atlanty, raciborzanina Ryszarda Wolnego, pan Aleksander Zajączkowski zachęcał także do uprawiania sportu, pokazał stroje, w których nasza reprezentacja występowała na olimpiadzie w 1968 roku. Uczniowie pytali m.in. o to, jak to jest być na olimpiadzie i jakim podopiecznym był Ryszard Wolny.
W poniedziałek natomiast SP 4 gościła piłkarki z Unii Racibórz, które opowiadały dzieciom, jak same zaczynały sportową karierę i jak, dzięki ciężkiej pracy, zdobyły wraz z drużyną mistrzowski tytuł. dzieci z zainteresowaniem słuchały opowiadania dziewczyn, gdyż chwilę później same miały się zmierzyć właśnie w tej dziedzinie sportowej. Szkoły na pamiątkę tego spotkania otrzymały proporczyki klubu. Jedna z zaproszonych zawodniczek symbolicznym pierwszym gwizdkiem rozpoczęła poniedziałkowe rozgrywki szkół.
Pomysł całego projektu opierał się przede wszystkim na zabawie i rywalizacji, które miały zwrócić uwagę na kilka elementów. Najważniejsze z nich to pogłębianie integracji i współpracy polsko-czeskiej na poziomie szkół podstawowych, propagowanie zdrowego, aktywnego trybu życia i pokazanie, że jak mówi powiedzenie: „w zdrowym ciele, zdrowy duch” czyli po prostu „Sport i wiedza kluczem do sukcesu młodego Europejczyka”!
Autorami projektu są nauczyciele ze Szkoły podstawowej nr 4 w Raciborzu: Magdalena Adamowicz i Arkadiusz Gałeczka. Konkurencje w poszczególnych spotkaniach przygotowywali nauczyciele z SP4: Małgorzata Chmel, Zbigniew Cukier, Marcin Żydek, Beata Sudenis, Dorota Michalicka, Agata Trzęsimiech-Lucia, Beata Książek i Marzenna Mruk-Otulak oraz w ostatnim spotkaniu nauczyciele z e szkoły w czeskich Strahovicach.
Autorzy projektu serdecznie dziękują za udział uczniom i nauczycielom wszystkich pięciu szkół, gościom, którzy uświetnili szkolne spotkania swoim przybyciem oraz gratulują zwycięzcom!
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE.