Poniedziałek, 22 lipca 2024

imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii

RSS

10.05.2011 12:51 | 0 komentarzy | WiZ

9 maja w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej odbył się wernisaż prac Sylwestra Potockiego. Od tygodnia można oglądać pierwszą część wystawy w Raciborskim Centrum Informacji.

Artysta budowlaniec
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie jest  na emeryturze, nadal czynny w swoim zawodzie, specjalnościach, doświadczeniu i zamiłowaniach do rysowania, malowania, fotografowania tego co ciekawe, ładne i warte zarejestrowania – INWENTARYZACJI dóbr kultury nie tylko na terenie raciborszczyzny. Pierwszą wystawę swoich rysunków miał na dużej sali Ratusza w Nowej Rudzie w 1960 roku, ostatnią w TMZR w Raciborzu 1997 roku.
Sylwester Potocki urodził się 31 grudnia 1938 roku w Żorach. Od 1948 roku na stałe mieszka w Raciborzu, gdzie w 1956 roku zdał maturę w Męskiej Szkole Ogólnokształcącej im. Jana Kasprowicza . Od lipca 1956 do sierpnia 1958 roku pracowałem jako laborant w Laboratorium Badawczym Mykologicznym  w Cukrowni Racibórz. Studia odbył na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, którą ukończył pracą magisterską o specjalności planowanie przestrzenne pt. „ Rozwój Miasta Raciborza  do 12000MK”. Pracę w zawodzie architekta rozpoczął w kwietniu 1964 roku w Zespole Urbanistycznym przy Urzędzie Miasta w Raciborzu, następnie w Biurach Projektów jako główny projektant w Zakładach Azotowych Kędzierzyn, METLACHEM oraz MISTOPROJEKT w Gliwicach, CRZZ w Opolu oraz jako nauczyciel w Technikach Budowlanych w Raciborzu i Koźlu oraz  za granicą: we Francji ( 1972 r.) i Niemczech ( Dramstadzie). W latach 1987 – 1989 pracował jako Kustosz w Ośrodku Badań i Dokumentacji Zabytków w Katowicach będąc równolegle Rejonowym Konserwatorem Zabytków w Raciborzu. Zaliczył i ukończył studia podyplomowe na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej o specjalności konserwator zabytków architektury.
 - Jeżeli moje obrazki, prace zainteresują młodzież, to mogę zaprezentować kolejne z Francji, Niemiec, Bułgarii, Czech, Słowacji, Holandii oraz z Polski. Moje ulubione tematy „ Dzieł – Inwentaryzacji” to przede wszystkim: architektura, zieleń, portrety. Moimi ulubionymi technikami są: rysunek tuszem, kredką, pastelami woskowymi oraz farbami olejnymi. Moje prace znajdują się w prywatnych zbiorach we Francji, Niemczech, USA i Polsce”.

WiZ