Z Tworkowa do Senice na Hané
Uczniowie i pedagodzy z Tworkowa, w ramach projektu Comeenius, odwiedzili czeską szołę w Senice na Hané.
W ramach europejskiego projektu Comenius nauczyciele z ZSO w Tworkowie: koordynator Danuta Janoch, Lidia Sigmund i Zygryda Witasek wraz z uczennicami klas piątych Wiktorią Krzykała i Oliwią Lipiec przebywały w dniach od 28 marca do 1 kwietia w czeskiej Základni Škole w Senice na Hané, koło Olomouca.
W spotkaniu wzięli udział również nauczyciele z Litwy, Słowacji i Grecji, którzy wspólnie od 2009 roku realizują ten projekt pod hasłem „Gegen Gewalt - gemeinsam statt einsam”. - Nauczyciele, uczniowie oraz starosta Senice na Hané bardzo uroczyście i serdecznie przywitali w sali miejscowego urzędu wszystkich gości z zagranicy – wspomina Zygryda Witasek.
Szkoła w Senice na Hané mieści się w dwóch budynkach, w jednym uczą się uczniowie klas I – IV, w drugim, znacznie większym klasy V – IX. – Miłą niespodziankę sprawili uczniowie klas młodszych, którzy już na powitanie przygotowali krótki program artystyczny oraz własnoręcznie wykonane upominki – mówi koordynatorka wyjzdu. Podczas pobytu nauczyciele i uczniowie poznali szkołę, miejscowość Senice na Hané oraz brali udział w wybranych zajęciach szkolnych.
Gospodarze z Czech zaplanowali dla swoich gości wiele atrakcji, z których słyną okolice Olomouca. Wspólnie podziwiali średniowieczny zamek Bouzov, gdzie kręcono wiele czeskich bajek. – Zwiedziliśmy rówież historyczną część Olomouca, gdzie z zabytkowej ratuszowej wieży podziwialiśmy okolicę oraz katedrę św. Wacława i Muzeum Archidiecezji, które powstało z inicjatywy papieża Jana Pawła II. W Rožnovie pod Radhoštem zwiedzilimy największy skansen w środkowej Europie – wspomina Zygryda Witasek. Następnie goście oraz nauczyciele z Czech wzięli udział w musicalowym koncercie w Morawskiej Filharmonii w Olomoucu.
– Pobyt w Senice na Hané dostarczył wszystkim wiele miłych wrażeń i wspomnień. Nauczyciele wymienili między sobą wiele informacji na temat funkcjonowania szkoły, pracy z uczniami, poznali nowe metody i środki dydaktyczne, porozumiewając się w języku niemieckim, czeskim, polskim, słowackim, rosyjskim i angielskim – zapewnia pedagog z Tworkowa.
W czeskiej szkole podsumowano dotychczasową realizację projektu Comenius. Testowano gry przeciw agresji, które powstały w poszczególnych krajach oraz zaplanowano dalszy, końcowy już etap projektu, który zakończy się w maju 2011r. w Grecji. Nauczyciele rozważali również pomysły na dalszą współpracę.
Oprac. (woj)