Wtorek, 26 listopada 2024

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Jubileusz na zamku w Toszku

02.07.2010 15:45 | 0 komentarzy | e
TOSZEK. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego obchodziło 20-lecie założenia. By należycie uświetnić ten wyjątkowy dzień, wybrano na miejsce uroczystości, ściśle związany z niemiecką tradycją, zamek w Toszku.
Jubileusz na zamku w Toszku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dwa dni kultury i integracji
Oficjalne rozpoczęcie festynu miało miejsce w sobotę o godz. 17.00. Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego, Marcin Lippa, rozpoczął całą uroczystość powitaniem wszystkich gości oraz krótkim przemówieniem. Przybyli goście mieli specjalną okazję posłuchać tego wieczoru orkiestry z Duisburga, która specjalnie na 20-lecie dała Towarzystwu swój koncert. Orkiestra swoimi żywymi i skocznymi kawałkami rozbawiła publiczność jak również zmotywowała do wspólnego śpiewania. W przerwie koncertu nastąpiło rozdanie nagród wszystkim zwycięzcom konkursów DFK w województwie śląskim. Młodym adeptom języka niemieckiego zostały wręczone atrakcyjne nagrody rzeczowe za konkursy wokalne, recytatorskie oraz dyktanda. Niektórzy laureaci czołowych miejsc zachwyciły jeszcze swoimi wykonaniami szeroką publiczność, obecną podczas sobotniego wieczoru.  Punktem kulminacyjnym całego wieczoru była prapremiera spektaklu słowno-muzycznego „Eichendorff”, który przedstawiał całe życie sławnego poety Josefa von Eichendorff zamieszkałego w Łubowicach. Aktorzy wprawili w zachwyt swoją publiczność nie tylko swoimi zdolnościami artystycznymi lecz również swoimi kreacjami, które były odpowiednie do czasu życia sławnego poety.


Długoletnia pielęgnacja tradycji
W niedzielne przedpołudnie zamek w Toszku był oblegany przez ogromną ilość gości. Już od oficjalnego otwarcia o godzinie 11.00, namiot ustawiony na zamkowym dziedzińcu został zapełniony po brzegi.  Przewodniczący Towarzystwa - pan Marcin Lippa - zainicjował obchody uroczystą przemową. Tuż po nim, przy mównicy, swoje wywody wygłaszali zaproszeni goście, jak np. Poseł Mniejszości Niemieckiej, pochodzący z województwa opolskiego - Ryszard Galla, Poseł na Sejm RP – Henryk Siedlaczek, Konsul RFN w Opolu – Ludwig Neudorfer – Burmistrz Miasta Hohenau - miasta partnerskiego Toszka oraz wielu innych. Wszyscy przemawiający podkreślali jak ważna była mniejszość niemiecka dla kultury całego śląska przez ostanie 20 lat oraz składali życzenia aby praca DFK nadal była prężna i owocna. O godzinie 13.30 uczestnicy festynu udali się do kościoła św. Katarzy nieopodal zamku, aby wziąć udział w uroczystej mszy świętej w języku niemieckim, którą prowadził zasłużony duchowny mniejszości niemieckiej prałat Wolfgang Globisch. Księża podczas kazania podkreślili jeszcze raz, jak ważna jest jedność członków mniejszości oraz zdawanie sobie sprawę ze swoich niemieckich korzeni, aby mniejszość niemiecka nadal mogła mieć świetlaną przyszłość. Pochwalili godne naśladowania, poglądy, postawy oraz gesty przewodniczącego Towarzystwa - Marcina Lippa - oraz Przewodniczącego VdG - Bernarda Gaida. Po mszy mażoretki z Raciborza, przy akompaniamencie orkiestry dętej z Toszka, poprowadziły przemarsz z powrotem na dziedziniec zamku. Tam można było podziwiać wiele grup kulturalnych Towarzystwa, pochodzących z całego Śląska. Należałoby tutaj wymienić PICCOLO z Bytomia, orkiestra dęta z Toszka, chór dziecięcy im. Eichendorffa,   grupa wokalna z Wodzisławia, czy dziewczęta z Kopienicy-Łubia. Swoim występem zaszczyciła również grupa z Hlucina: „Biała Róża”. Swoją niezwykle dopracowaną choreografią, zadziwiała grupa taneczna „Lenszczok” z powiatu Raciborskiego. Swój talent zaprezentowała także grupa Blümelein oraz niezwykle utalentowana Daniela Gorgosch pod pseudonimem DANY, która wykonywała piosenki zarówno w języku niemieckim jak i angielskim.

Festyn nie ograniczał się tylko do wydarzeń w samym namiocie. Wokół niego młodzi współpracownicy DFK zapraszali do pawilonów, promujących redakcję radiową „Mittendrin” oraz miesięcznik mniejszości niemieckiej „Oberschlesische Stimme”, którzy chętnie udzielali informacji o swojej działalności na rzecz DFK  i służyli każdemu zainteresowanemu pomocą. Goście mieli okazję podziwiać także wspaniałą wystawę grafiki na temat ważnych osobistości Śląska, przygotowaną przez działaczy DFK z Zabrza oraz wystawę zdjęć z sobotniego spektaklu. Festyn oferował atrakcje także najmłodszym. W jednym z pawilonów dzieci miały okazję zaprezentować swoją znajomość języka niemieckiego oraz pograć np. w kręgle lub porzucać do tarczy i wygrać przy tym nagrody w postaci zabawek czy słodkości. Ponadto dzieci i młodzież mogła ekserymentować językiem niemieckim na stanowisku tzw. Deutsch-Wagen-Tour. W niezwykłej atmosferze zamku nie mogło zabraknąć także aspektu kulinarnego. Goście delektowali się między innymi śląskimi specjałami „krupniokiem” i „kołoczem”. Wieczorem, uroczystość zwieńczyły występy gwiazd niemieckich szlagierów: Georga Wind oraz Tobyego, którzy popularnymi i znanymi przebojami rozgrzali atmosferę do czerwoności. Zachwycone twarze można było zobaczyć wszędzie. Na sam koniec goście bawili się do późnych godzin na parkiecie, gdzie przygrywała grupa „Metrum – Reni & Marco”.

Zarówno organizatorzy jak również przybyli goście byli bardzo zadowoleni z przebiegu całej uroczystości. 20-lecie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego było niezwykłym wydarzeniem dla całej mniejszości. Pokazało przede wszystkim jak wspaniale mogą się bawić ze sobą różne pokolenia oraz dało wiele nowych pomysłów na przyszłą działalność i współpracę. Jedne czego można żałować, to tego ze każdy nawet najlepszy festyn musi się kiedyś zakończyć. Ostatecznie nastroje wszystkich gości wracających do domu były wspaniałe i wszyscy oni udali się w drogę powrotną z nadzieją, aby kolejne 20 lat istnienia Towarzystwa było tak owocne jak minione.

Obchody 20-lecia były możliwe dzięki dotacji: Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, Konsulatu RFN w Opolu, Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych, Starostwa Powiatowego w Gliwicach.

Patronat honorowy objął: Konsulat RFN w Opolu – Ludwig Neudorfer.

(red.)