Niedziela, 21 lipca 2024

imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta

RSS

Zwyciężył Ostatni głos wojny

11.06.2010 17:17 | 0 komentarzy | woj
W auli Gimnazjum nr 5 odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników ogólnopolskiego konkursu literacko-historycznego „II Wojna Światowa i czasy powojenne we wspomnieniach moich przodków”. ZOBACZ ZDJĘCIA
Zwyciężył Ostatni głos wojny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Konkurs jest próbą zainteresowania młodzieży historią, która często znana jest tylko z podręczników. Żywe wspomnienia osób uczestniczących w tamtejszych wydarzeniach mają rzucić nowe, wyraźniejsze i ciekawsze światło na historię. – Regulamin i zaproszenie do konkursu wysłaliśmy do 70 szkół w Polsce. Kluczem był patron szkół Jan Paweł II. Ten sam, który jest patronem naszego gimnazjum. Prosiliśmy aby w miarę możliwości poinformować o tym inne placówki – wyjaśnił Dariusz Malinowski, dyrektor szkoły oraz jeden z pomysłodawców konkursu.

– Nasza historia jest bardzo trudna. Ważną kwestią jest czerpać z niej naukę. Choć temat jest jak rzeka, to warto odnosić się nie tylko do faktów, ale i tego co nam najbliższe, ludzkich wspomnień – mówiła Ludmiła Nowacka, wiceprezydent Raciborza.

– Poziom konkursu oceniam dobrze, chociaż zainteresowanie raciborskich szkół uważam za małe. Nie będziemy jednak rozpaczać, za rok postaramy się bardziej zachęcić innych do uczestnictwa – powiedział Marian Szlapański, przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej odział Racibórz. Mówił jeszcze o tym, aby uważnie przyglądać się działaniom rządu. – Jeśli sami nic nie będziemy robić, rząd na górze nic nie zrobi – dodał.




Po krótkim wprowadzeniu nastąpiło ogłoszenie wyników.
I miejsce zajęły Joanna Ptak i Małgorzata Gatlik (z gimnazjum nr 1 w Raciborzu) za pracę pt. Ostatni głos wojny.
II miejsce przypadło Aleksandrze Mikusek ( z gimnazjum nr 5 w Raciborzu) za pracę pt. Wspomnienia mojego pradziadka Alfonsa Neubauera.
III miejsce zdobyła Daria Soszyńska ( z zespołu szkolno-przedszkolnego nr 3 w Raciborzu) za pracę pt. II Wojna Światowa i czasy powojenne we wspomnieniach rodziny Kaczanowskich w Warszawie.

– Nasza praca składa się ze wspomnień 5 mieszkańców Raciborza. Są to zarówno autochtoni jak i osoby spoza miasta. Przedstawili oni miasto, które łączy ludzi i historię – wyjaśniły laureatki. Zdradziły, że wywiady z bohaterami pracy zabrały im ok. 3 miesięcy pracy. Chętnych do podzielenia się swoimi wspomnieniami szukały wśród przechodniów na ulicy.

W uroczystości wzięli również udział: Mieczysław Sus, prezes Związku Sybiraków oddział w Raciborzu, Dariusz Wiśniewski, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej,
Maria Szłapka- Fornalczyk oraz Wojciech Nazarko
(woj)