Michał Urgoł: Nie przyszedłem tu z siekierą. Potrzebuję czasu na chłodną analizę [ROZMOWA TYGODNIA]
Z prezydentem Jastrzębia-Zdroju w szerokim wywiadzie omawiamy tematy związane z budżetem miasta, inwestycjami, roszadami w Radzie Miejskiej, zmian personalnych oraz m.in. kontrowersji wokół PKM Nieruchomości.
- Spotyka się pan w różnych miejscach z mieszkańcami. O jakich potrzebach słyszy pan najczęściej?
- Najczęściej słyszę o tym, że w mieście brakuje miejsca dla młodzieży. Zakres ich oczekiwań jest szeroki, mówią np. o kinie, kręgielni, o uniwersalnym obiekcie, w którym mogliby spędzać wolny czas. Mimo, że posiadamy Kino Centrum, to wielu młodych ludzi wybiera multipleksy, preferując ten rodzaj filmowej rozrywki. Kolejną rzeczą jest powrót kolei do miasta. Nad tym już pracujemy kolejną kadencję. Na szczęście plany zaczynają się już konkretyzować, bo Kolej+ jest na etapie zaawansowanego projektowana. Mam nadzieję, że już w krótce powstanie odcinek między naszym miastem a Katowicami starym śladem. Odbyliśmy już kilka spotkań w tej sprawie i nic nie wskazuje, aby miały być jakieś opóźnienia. Również na etapie projektowania jest CPK i szprycha, która ma połączyć Polskę z Czechami. Projektanci uzgadniają z nami przebudowę całej infrastruktury, która wiąże się z realizacją tak dużego projektu komunikacyjnego.
- No właśnie, CPK stanęło pod dużym znakiem zapytania.
- Pod koniec października spotkałem się w tej sprawie z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury dr. Maciejem Laskiem, Pełnomocnikiem Rządu ds. CPK. Rozmawialiśmy o wyzwaniach jakie towarzyszą koncepcyjno-projektowemu etapowi prac nad projektem CPK. Wiceminister Lasek wskazywał też na istotną rolę konsultacji z samorządami i mieszkańcami, tak był CPK powstawało w konsensusie społecznym. Budowa połączenia tzw. szprychy między Jastrzębiem a Mszaną i dalej Katowicami nie jest zagrożona, zwłaszcza że Czesi są już gotowi ze swoja infrastrukturą.
- Czy któreś z kluczowych punktów pana programu wyborczego, jak sztuczne boisko czy aquapark zostały już przeanalizowane pod kątem możliwości realizacji?
- Pod miastem mamy skały wyróżniające się wysoką temperaturą, które nie są głęboko usytuowane pod ziemią. To idealne warunki dla produkcji energii przy wykorzystaniu geotermii. Od razu po wyborach rozpoczęliśmy prace analityczne, które mają wskazać, gdzie można racjonalnie i efektywnie skorzystać z tego naturalnego potencjału energetycznego. Zleciliśmy taką analizę zewnętrznej firmie, która korzysta z danych geologicznych udostępnionych przez JSW. Odbyliśmy już kilka spotkań i projekt na tym początkowym etapie wygląda obiecująco. Energia geotermalna jest podstawą naszych planów związanych z budową parku wodnego. Pozwoli nam pozyskać ekologiczne fundusze na realizację inwestycji, a także pozwoli obniżyć koszty utrzymania aquaparku.
W przypadku sztucznego boiska obecnie wybieramy działkę, która byłaby najlepsza dla tego sportowego projektu. Wiem, że Komisja Kultury Sportu i Turystyki Rady Miasta miała już wyjazdowe posiedzenie i oglądała boiska typu balon w sąsiednich gminach.
- Czy w ogóle są dostępne jakieś środki zewnętrzne na te zadania?
- Co ciekawe trudno szukać bardziej ekologicznego źródła ciepła niż geotermia, a mimo to nie jest ona traktowana na równi np. z fotowoltaiką czy wiatrem. To bardzo mnie dziwi, bo przecież geotermia pozwala pozyskiwać czystą energię z pełnym poszanowaniem środowiska naturalnego. O ile na samą geotermię można pozyskać preferencyjne środki, o tyle sama budowa aquaparku jest zupełnie innym wyzwaniem. Rozważamy różne opcje realizacji tego skomplikowanego i kosztownego projektu. Będziemy starannie analizować dostępne środki zewnętrzne na realizację każdego etapu inwestycji, od projektowania po prace budowlane. Na pewno chciałbym, aby w tej kadencji znaleźć odpowiednie miejsce i zaprojektować taki park.
- Słyszałem, że w „Korfantym” mówił pan o planie na wbicie pierwszej łopaty w tej kadencji.
- Tak, powiedziałem tak na spotkaniu z młodzieżą w ZS2. Dla mnie takim symbolicznym wbiciem łopaty będzie już uzyskanie pozwolenia na budowę. To proces, na który składa się szereg działań administracyjnych takich jak uzgodnienia i pozwolenia. Ale mieszkańcy po pierwsze tego oczekują, a po drugie zasługują na park wodny z prawdziwego zdarzenia.
- Jak skończyła się sprawa z JSU, bo doszły mnie słuchy o umorzeniu?
- Prokurator odmówił wszczęcia postępowania, wyjaśniając wprost, że sprawa ma charakter polityczny. Na razie nie komentuję tej sprawy. Nie jestem też stroną, więc nie otrzymuję informacji na bieżąco. Przytoczony w kampanii wyborczej zarzut rzekomego działania na szkodę spółki JSU uważam za absurdalny.
- Na koniec skierujmy się już w stronę Świąt Bożego Narodzenia i radosnego świętowania. Jakie wydarzenia związane ze świętami i kolędowaniem czekają mieszkańców Jastrzębia-Zdroju?
- W przedświąteczny weekend od piątku 20 do niedzieli 22 grudnia zapraszam na jarmark świąteczny na placu reprezentacyjnym w Parku Zdrojowym. Oprócz tradycyjnych stoisk z ozdobami, rękodziełem, produktami regionalnymi i przetworami, będzie się działo bardzo dużo. Czekają na nas koncerty, lodowisko (które zostanie z nami do 6 stycznia), będzie karuzela, rzeźby w lodzie, a także gotowanie z Remigiuszem Rączką oraz wiele atrakcji, na które już teraz wszystkich zapraszam. Najważniejsze będzie dla mnie spotkanie się z mieszkańcami w niedzielę 22 grudnia. Wtedy po godzinie 15 będziemy mogli wspólnie połamać się opłatkiem i złożyć sobie życzenia świąteczne. Dodam jeszcze m.in., że w czterech kościołach odbędą się także organowe koncerty kolędowo-noworoczne w wykonaniu pana Pawła Seligmana.
- Czy w tym roku będzie Sylwester?
- Tak, na placu WOŚP przed Kinem Centrum odbędzie się Sylwester pod chmurką. Będzie koncert Big Bandu, pokazy sztucznych ogni i wspólna zabawa z życzeniami noworocznymi o północy. Tutaj przekazuję słowa uznania dla m.in. Miejskiego Ośrodka Kultury, bo po wydarzeniach przedświątecznych pracownicy przygotują Sylwestra, czyli będą w pracy, kiedy inni będą się bawić i odpoczywać.
- Wiem, że 6 stycznia odbędzie się tradycyjnie Orszak Trzech Króli, ale to nie wszystko…
- Tak, w orszaku zapewne także wezmę udział, bo to ciekawe wydarzenie, integrujące społeczność, a przy okazji barwna procesja. Natomiast już w nowym roku, 11 stycznia zapraszam serdecznie o godz. 16.00 do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na wyjątkowy koncert kolędowy z Golec uOrkiestrą. Na koncert wstęp będzie wolny, więc zapewne wydarzenie to będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem. Już teraz serdecznie zapraszam na wszystkie najbliższe wydarzenia, przekazując dla Czytelników i wszystkich mieszkańców najlepsze życzenia na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok!
Komentarze
15 komentarzy
Juz zatuszowali dramatyczne wyniki tegorocznej kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej?Pozbyli sie skarbnika który myślał perspektywicznie i trzymal kasę. Teraz hulaj duszo, pieniadze z lokat bankowych mozna roztrwonić na lodowisko, ławeczki, kwietniki, kieszonkowe parki i wymiane kostki chodnikowej.
A kiedy audyt w UM ?
Rączka ręce myje ?
do ~G77777777 (188.146. * .131)
"Żory na Tak!
Park Cegielnia tętni życiem prawie cały rok. Ludzie biegają, soacerują, chodzą z psami. Dzieci mają gdzie się wyszaleć. U nas?"
A u nas mamy podobno parki kieszonkowe, czy ogrody... pogubiłam się w tych naszych dobrobytach ;-)
Nic dobrego po tej ekipie się nie spodziewam. Ten pan ma nad sobą innych "działaczy".
Szkoda miasta i pieniędzy.
Żory na Tak!
Park Cegielnia tętni życiem prawie cały rok. Ludzie biegają, soacerują, chodzą z psami. Dzieci mają gdzie się wyszaleć. U nas?
Ale już widać, jaką firmę polubił. Najlepsze jest koszenie trawy i sprzątanie liśmi dmuchawami. I to wszystko nawet pod śniegiem.
Będzie tak jak z Janeckim i Hetman! Na koniec kadencji stwierdzi, że w następnej to dopiero wszystko ruszy!!! Szkoda słów, od wielu lat rządzą nami ludzie bez pomysłu i umiejętności!!!
Człowiek bez wizji, bez pomysłu na Jastrzębie. Jedyne co ma do zaoferowania 70 tyś miastu, to aquapark. Proszę udać się na naukę do Prezydenta Sochy z Żor. W latach 90 miasto zastał z 30% bezrobociem i brakiem jakiegokolwiek przemysłu. Dziś, każdy widzi. Szkoda liter.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Czy te oczy moga kłamac !!!! hahahahahah same dyrdymały panie Urgoł !!!!
Kolejne 100 metrów remontu ul. Wyzwolenia. W takim tempie, to p Urgoł zajmie wam 40 lat. Czyli 10 kadencji.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Urgoł - gdzie jest aquapark się pytam ? Oszukałeś ciemnych emerytów ,a teraz doisz kasę za nic . Wstyd.
Zarząd JZWiK to pan też odchudził panie prezydencie?
Tadeusz Pilarski – Prezes Zarządu
Elżbieta Buczkowska – Członek Zarządu
Wojciech Frank – Członek Zarządu
Stefan Cygan – Prokurent
Nie wspomnę o dyrektorach... Ech brak słów.
„ Oczywiście oszczędności musimy szukać zawsze i wszędzie, dlatego nieustająco optymalizujemy pracę urzędu miasta…”
Jak to się ma do dodatkowego członka w radzie TBS oraz podwyżek czynszu?
A także względem dodatkowych osób zatrudnionych w Jastrzębskich wodociągach…