Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Jak pozyskać pieniądze na rozwój firmy? Na co je przeznaczyć?

15 godzin temu | 0 komentarzy | MK

Rozpoczęcie działalności gospodarczej, rozumiane jako założenie firmy, jest proste, ale to dopiero początek. Koszty rozwinięcia nowego pomysłu biznesowego mogą skutecznie zniechęcać do aktywnego poszukiwania rozwoju organizacji. Gdzie małe i średnie przedsiębiorstwa mają szukać pieniędzy na finansowanie własnego biznesu?

Jak pozyskać pieniądze na rozwój firmy? Na co je przeznaczyć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Fundusze Venture Capital

Działalność gospodarczą można rozwinąć dzięki prywatnym inwestorom, którzy dostrzegą potencjał w pomyśle na biznes. Najpierw przygotowujesz strategię firmy, następnie musisz rozreklamować ideę na rozwój. W ten sposób dofinansowanie możesz pozyskać na dwa sposoby, z funduszy Venture Capital oraz Private Equity. Sprawdzą się one dla małych i średnich przedsiębiorstw na początkowym etapie rozwoju. To także okazja to zdobycia kontaktów biznesowych na przyszłość.

Dotacja z powiatowego urzędu pracy

Możesz pozyskać dofinansowanie z urzędu pracy. W tym przypadku maksymalna kwota wsparcia to 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Można ją wykorzystać na zakup środków trwałych, zatrudnienie pracownika, ale też wydatek na odbycie studiów podyplomowych.

Wsparcie w Lokalnych Grupach Działania

Jeśli chcesz otworzyć firmę na obszarach wiejskich, zwróć uwagę na Lokalne Grupy Działania. Zapytaj o nie w lokalnym urzędzie gminy lub sprawdź wyszukiwarkę LGD. To bezzwrotne wsparcie finansowe, które można wydatkować na własny biznes, np. kupując maszyny, systemy, czy rejestrując znak towarowy.

Warto też szukać szans pozyskania wsparcia w programie regionalnym Twojego Województwa. Z kolei Program Inteligentny Rozwój przewiduje środki na udział w konkretnych wydarzeniach promocyjnych i jest współfinansowany ze środków UE.

Dotacje unijne i fundusze europejskie

Środki unijne przyznawane są najczęściej w trybie konkursowym i ułatwiają rozpoczęcie własnego biznesu poprzez inwestowanie w różnego rodzaju wdrażanie innowacji. Możesz uzyskać pieniądze, aby rozwinąć handel elektroniczny lub pozyskać środki na system do zarządzania firmą lub prowadzenie prac badawczych.

To także dobry kierunek, jeśli planujesz pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych, jak fotowoltaika. Środki unijne możesz przeznaczyć na termomodernizację budynków firmy, wprowadzanie energooszczędnych technologii lub przebudowę linii produkcyjnej. Możliwości jest sporo! Skorzystaj z wyszukiwarki dotacji europejskich dostępnej online na stronach Funduszy Europejskich.

Pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego

Pomocy nowym przedsiębiorcom udziela też Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programu „Pierwszy biznes — wsparcie w starcie”. Maksymalna wysokość wsparcia wynosi aż 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Warunki przewidują aż 7-letni okres spłaty oraz atrakcyjne oprocentowanie. O pożyczkę mogą ubiegać się przede wszystkim osoby bezrobotne, zagrożone wykluczeniem społecznym oraz studenci ostatniego roku studiów. 

Jak wykorzystać pieniądze? Wprowadzenie elektronicznych systemów IT

Rozwiązania dostępne na rynku przewidują wsparcie polskich przedsiębiorców na wiele sposobów. Oprócz wspomnianych warto wymienić inkubatory przedsiębiorczości, czy dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa. W większości przypadków otrzymanie środków wymaga przygotowania dobrego biznesplanu oraz starannego kontrolowania i dokumentowania wydatków. Niekiedy zależy od wielkości przedsiębiorstwa.

Jeżeli chcesz zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku, warto rozważyć wydatkowanie pieniędzy na system do zarządzania firmą lub inne oprogramowanie wspierające bieżącą działalność. Doskonałym przykładem takiego software’u jest system ERP HermesSQL od firmy Humansoft. To oprogramowanie, które usprawnia biznes poprzez zbieranie najważniejszych danych dotyczących firmy w jednym miejscu. Ułatwia to podejmowanie trafionych decyzji biznesowych i planowanie rozwoju działalności.

Materiał zewnętrzny