Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

Wysoka frekwencja i wyjątkowe medale. W Kuźni Raciborskiej odbył się XXV Bieg Niepodległości [ZDJĘCIA]

11.11.2024 22:57 | 1 komentarz | bart

Przedszkolaki, dzieci i młodzież szkolna oraz dorośli - w sumie 232 zawodników wzięło udział w jubileuszowej, 25. edycji Biegu Niepodległości, który odbył się w poniedziałek, 11 listopada w Kuźni Raciborskiej. Każdy z uczestników mógł liczyć na wyjątkowy medal oraz dyplom, a zwycięzcy w swoich kategoriach otrzymali atrakcyjne nagrody.

Wysoka frekwencja i wyjątkowe medale. W Kuźni Raciborskiej odbył się XXV Bieg Niepodległości [ZDJĘCIA]
Frekwencja bardzo pozytywnie zaskoczyła organizatorów. Na zdjęciu grupa zawodniczek z kategorii wiekowej 7-11 lat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od przedszkolaka po żołnierza

Podobnie, jak w zeszłym roku, tak i tym razem dla zawodników przygotowano dwie trasy biegowe. Zadaniem najmłodszych było pokonanie dystansu 200 metrów. O 400 metrów więcej do przebiegnięcia miały dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Z kolei dystans 1200 metrów (podwójne okrążenie kompleksu sportowego "orlik") miała do pokonania młodzież w wieku od 12 do 16 lat. Na dorosłych natomiast czekała trasa o długości około 7 km, która swój początek miała przy szkółce kontenerowej w Nędzy.

Żołnierze z patrolu saperskiego z Gliwic. Drugi od prawej mł chor. Andrzej Roczniak

Żołnierze z patrolu saperskiego z Gliwic. Drugi od prawej mł chor. Andrzej Roczniak

O tym, że frekwencja będzie zdecydowanie wyższa niż w poprzednich latach świadczyła długa kolejka, która ustawiła się przed biurem zawodów. Choć możliwość wzięcia udziału została już udostępniona w formie on-line na miesiąc przed biegiem, to i dziś nie brakowało osób, którzy zgłaszali swoją chęć udziału w imprezie. - Wzrost zainteresowania bardzo nas cieszy. Szczególnie radosne są biegi przedszkolaków, kiedy widzi się te małe brzdące w za dużych koszulkach z przyczepionymi numerkami, które dzielnie - same, bądź w z pomocą rodziców - pokonują ten krótki odcinek - mówi dyrektor MOKSiR Anna Gasidło.

W organizację Biegu Niepodległości już po raz drugi włączyli się mundurowi. Obecni byli żołnierze 6. Batalionu Powietrznodesantowego im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego z Gliwic, przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji z Rybnika i Fundacji Na Rzecz Rehabilitacji Zawodowej Dla Służb Mundurowych i Ich Rodzin "Salut" z Katowic.

Przed rozdaniem nagród uczestnicy wspólnie zaśpiewali Hymn dla Niepodległej, czyli "Mazurek Dąbrowskiego"

Przed rozdaniem nagród uczestnicy wspólnie zaśpiewali Hymn dla Niepodległej, czyli "Mazurek Dąbrowskiego"

- Ten bieg jest dla nas dość wyjątkowy, ponieważ w lesie, którędy przebiega trasa, pięć lat temu zginęli nasi koledzy. To jest główny powód naszego uczestnictwa, gdyż chcemy w ten sposób oddać im hołd. Dystans jest optymalny, a z drugiej strony, charakter tego wydarzenia nie ma na celu wyścigu, ale swobodny bieg, by uczcić święto 11 listopada - powiedział z kolei mł chor. Andrzej Roczniak z patrolu saperskiego wchodzącego w skład 6. Batalionu Powietrznodesantowego.

Twórzmy zdrową wspólnotę

Nieodłącznym elementem kuźniańskiego biegu są pamiątkowe medale, które nie mają kształtu zwykłego krążka, a ich wzór za każdym razem jest niepowtarzalny. To samo tyczy koszulek, w których biegną zawodnicy. - Lubimy zaskakiwać. Co roku staramy się, żeby zarówno medal, jak i koszulka były wyjątkowe i żeby cieszył oko uczestników. Jesteśmy bardzo wdzięczni Fundacji "Salut", z którą współpracujemy już drugi rok, którzy ufundowali wspomniane biegowe gadżety - podkreśla szefowa Kuźni Kultury.

Prezes Fundacji Na Rzecz Rehabilitacji Zawodowej Dla Służb Mundurowych i Ich Rodzin "Salut" z Katowic dr Grzegorz Matyjaszczyk, która zajmuje się niesieniem pomocy mundurowym, m.in. przy organizacji konsultacji medycznych u najlepszych specjalistów

Prezes Fundacji Na Rzecz Rehabilitacji Zawodowej Dla Służb Mundurowych i Ich Rodzin "Salut" z Katowic dr Grzegorz Matyjaszczyk, która zajmuje się niesieniem pomocy mundurowym, m.in. przy organizacji konsultacji medycznych u najlepszych specjalistów

- Obchody Narodowego Święta Niepodległości mają w Kuźni Raciborskiej szczególny wymiar. Z jednej strony chcemy zachęcić do ruchu, z drugiej pokazać, że pod biało-czerwoną jesteśmy w stanie wspólnie zaśpiewać hymn, tworząc zdrową wspólnotę. To taki zdrowy patriotyzm, by pokazać, że warto być razem i warto coś robić dla innych, a przy okazji dla siebie - powiedział nam burmistrz Wojciech Gdesz. Włodarz dodał ponadto, że patriotyzmu z pewnością nie można odmówić urodzonemu w 1894 r. w Kuźni ks. Adamowi Kocurowi, pełniącemu w latach 1928-1939 urząd prezydenta Katowic.

A oto laureaci XXV Biegu Niepodległości w poszczególnych kategoriach:

PRZEDSZKOLAKI - DZIEWCZYNKI:

I miejsce: Klaudia Panfil

II miejsce: Lena Papierok

III miejsce: Alicja Gawlik

PRZEDSZKOLAKI - CHŁOPCY:

I miejsce: Wiktor Broża

II miejsce: Adam Benauer

III miejsce: Kacper Sielski

KAT. WIEKOWA 7-11 LAT - DZIEWCZYNY:

I miejsce: Julia Cieślak

II miejsce: Emilia Oszuścik

III miejsce: Kaja Król

KAT. WIEKOWA 7-11 LAT - CHŁOPCY:

I miejsce: Cyprian Malisz

II miejsce: Florian Sowa

III miejsce: Hubert Rabiega

KAT. WIEKOWA 12-16 LAT - DZIEWCZYNY:

I miejsce: Zofia Wcisło

II miejsce: Jaśmina Musioł

III miejsce: Maja Ptak

KAT. WIEKOWA 12-16 LAT - CHŁOPCY:

I miejsce: Kajetan Malisz

II miejsce: Antoni Szwajcok

III miejsce: Kasjan Król

BIEG GŁÓWNY - KOBIETY:

I miejsce: Katarzyna Pelan

II miejsce: Myrosława Vivcharenko

III miejsce: Patrycja Podleśny

BIEG GŁÓWNY - MĘŻCZYŹNI:

I miejsce: Mateusz Wolnik

II miejsce: Mateusz Wanglorz

III miejsce: Marek Michna

KAT. NORDIC WALKING - KOBIETY:

I miejsce: Aleksandra Mandrysz

II miejsce: Sylwia Libardi-Kłyś

III miejsce: Barbara Mencel

KAT. NORDIC WALKING - MĘŻCZYŹNI:

I miejsce: Ryszard Kłyś

II miejsce: Kamil Spyra

III miejsce: Mateusz Głowski

Bartosz Kozina

Ludzie:

Anna Gasidło

Anna Gasidło

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej

Wojciech Gdesz

Wojciech Gdesz

Burmistrz Kuźni Raciborskiej