środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Rodzaje koreańskich maseczek w płachcie – czym się różnią i który warto wybrać?

07.11.2024 09:00 | 0 komentarzy | MK

Maseczka w płachcie to jeden z ważniejszych kroków słynnej 10-etapowej koreańskiej pielęgnacji. W drogeriach można obecnie znaleźć dziesiątki różnych produktów, mających zwalczać rozmaite problemy skórne. Takie maski są stosunkowo niedrogie, więc warto przynajmniej od czasu do czasu zafundować sobie przyjemnie odprężający rytuał pielęgnacyjny. W efekcie Twoja skóra odzyska jędrność, stanie się lepiej nawilżona czy rozświetlona. Jak dobrać koreańską maskę na buzię do potrzeb cery? Jakie są rodzaje maseczek w płachcie i który z nich jest najlepszy? Odpowiadamy!

Rodzaje koreańskich maseczek w płachcie – czym się różnią i który warto wybrać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy maseczka w płachcie naprawdę działa?

Koreańskie maski w płachcie stały się niezwykle popularne na całym świecie, a dla wielu osób są symbolem K-beauty. Zwłaszcza maseczka panda to częsty widok na kontach społecznościowych celebrytek i influencerek. Pen i podobne produkty zyskały ogromną popularność dzięki uroczemu wyglądowi i obietnicom szybkich, zauważalnych efektów, takich jak nawilżenie, rozświetlenie czy ukojenie skóry. Jednak czy rzeczywiście są skuteczne?

Maski w płachcie to jednorazowe kosmetyki w postaci kawałka tkaniny lub biocelulozy nasączonej esencją bogatą w składniki aktywne. Materiał, zwany płachtą lub płatem, ma wycięcia na oczy, nozdrza i usta. Najczęściej jest bawełniany, hydrożelowy lub wykonany z biocelulozy. Schemat jego działania można porównać do okluzji – materiał stanowi barierę zapobiegającą szybkiemu odparowywaniu substancji. Dzięki temu składniki mogą wnikać w głąb skóry, a efekty rzeczywiście są widoczne szybciej niż po zastosowaniu tradycyjnego kremu czy serum.

Jakie są rodzaje koreańskich masek w płachcie?

W zależności od wybranego produktu maseczki koreańskie potrafią doskonale nawilżyć skórę, zrewitalizować, odprężyć, oczyścić czy rozświetlić. Istnieją setki (jeśli nie tysiące!) rodzajów tego kosmetyku. Poniżej opisujemy najpopularniejsze z nich.

Nawilżająca maseczka w płacie z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy intensywnie nawilża, przyciągając i zatrzymując wilgoć w naskórku. Koreańska maska z tym składnikiem jest idealna dla osób ze skórą suchą, odwodnioną lub po długim kontakcie ze słońcem. Dzięki intensywnemu nawilżeniu skóra staje się miękka, elastyczna i promienna. Inne cenne składniki pomagające osiągnąć ten efekt to trehaloza, aloes czy bambus.

Oczyszczająca maska w płacie z kwasem salicylowym lub ekstraktem z zielonej herbaty

Jeśli masz skórę trądzikową lub zanieczyszczoną wągrami, sięgnij po oczyszczającą maskę na twarz z kwasem salicylowym (BHA). To jeden z najskuteczniejszych składników oczyszczających, ponieważ wnika głęboko w pory, rozpuszczając nadmiar sebum i zapobiegając ich zatykaniu. Maska tego typu redukuje zaskórniki i zmniejsza przetłuszczanie skóry. Jej regularne stosowanie pomaga ograniczyć powstawanie wągrów, wyprysków i stanów zapalnych. Przeciwtrądzikowo działa również ekstrakt z zielonej herbaty – taka maska w płacie ma właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne.

Pozostałe popularne maseczki na twarz – koreańska pielęgnacja

Oprócz wspomnianych rodzajów maseczek w płachcie na półkach drogerii można znaleźć także wiele innych masek spod znaku K-beauty. Którymi z nich warto się szczególnie zainteresować?

  • Odżywiająca maseczka w płachcie ze śluzem ślimaka – mucyna ślimaka, zwana śluzem, jest bogata w proteiny, kwas hialuronowy i peptydy, które głęboko odżywiają, regenerują oraz poprawiają elastyczność skóry. Maseczka działa wielotorowo: nawilża, przyspiesza gojenie drobnych ranek i zmniejsza widoczność zmarszczek. Nadaje się znakomicie do pielęgnacji skóry zmęczonej, suchej i dojrzałej.
  • Normalizująca maska na buzię z truskawkami – to owoce bogate w antyoksydanty oraz witaminę C, dzięki czemu maska pomaga w wyrównaniu kolorytu skóry i redukcji przebarwień. Działa jak naturalny regulator: normalizuje pracę gruczołów łojowych, delikatnie oczyszcza i rozświetla cerę. Sprawdzi się szczególnie w przypadku skóry mieszanej i problematycznej.
  • Wygładzająca maseczka na twarz z ekstraktem z bambusa lub wodorostów – ekstrakt z bambusa i wyciąg z czerwonej algi koralowej są źródłami minerałów, witamin oraz aminokwasów, które pomagają zregenerować i widocznie wygładzić skórę. Maseczka w płachcie tego typu nawilża i poprawia elastyczność, jednocześnie chroniąc przed działaniem wolnych rodników. Jest szczególnie polecana do cery z pierwszymi oznakami starzenia lub dojrzałej.
  • Kojąca maska na twarz z wąkrotką azjatycką lub aloesem – Twoja cera jest wrażliwa lub podrażniona po zabiegach z użyciem kwasów czy retinolu? Zafunduj jej ukojenie w postaci maseczki w płachcie. Wąkrotka azjatycka (inaczej CICA) przyspiesza regenerację i łagodzi stany zapalne. Zmniejsza zaczerwienienia oraz wspomaga odbudowę uszkodzonej bariery hydrolipidowej. Kojąco działa również aloes.
  • Rozświetlająca lub wybielająca maska panda – prawdopodobnie kojarzysz maskę pandę. To produkt, który jakiś czas temu bił rekordy popularności w mediach społecznościowych. Maska panda bogata w składniki rozjaśniające i depigmentujące pomaga w redukcji przebarwień. Rozświetlająco działa też zawarta w niej witamina C. Nasączone nią maseczki są odpowiednie do każdego rodzaju skóry – w szczególności do cery poszarzałej, zanieczyszczonej, zmęczonej czy narażonej na stres oksydacyjny.

Jak używać maski w płachcie? Czy nakładać po niej krem?

Aby maski mogły skutecznie działać, trzeba je stosować zgodnie z zaleceniami producenta, biorąc przykład z Koreanek. Oto najważniejsze wskazówki:

  1. Przed nałożeniem maski na twarz dokładnie umyj skórę, na przykład przy użyciu olejku myjącego i kosmetyku na bazie wody, tak aby usunąć resztki makijażu i zanieczyszczenia.
  2. Zastosuj tonik, który przywraca skórze odpowiednie pH i przygotowuje ją do lepszego wchłaniania składników zawartych w maseczce kosmetycznej.
  3. Otwórz opakowanie od góry i wyciągnij płachtę. Będzie ociekać esencją, więc warto wcześniej przygotować ręcznik. Rozłóż płachtę i przyłóż ją do twarzy, dopasowując ją do jej kształtu. Ważne, by przylegała do skóry na całej szerokości, bez pęcherzyków powietrza. Nadmiar esencji możesz rozsmarować na szyi czy dłoniach.
  4. Większość masek pozostawia się na twarzy na około 20 minut. Nie należy przekraczać czasu podanego przez producenta, aby nie doprowadzić do odwrotnego efektu: wysuszenia. Gdy esencja zostanie wchłonięta przez skórę, zadziała mechanizm zwrotny i maska zacznie wyciągać nawilżenie z twarzy.
  5. Po zalecanym czasie odklej maseczkę. Nie zmywaj ze skóry resztek esencji (chyba że producent zaleca inaczej).
  6. Po koreańskiej masce w płacie nałóż na twarz krem lub emulsję, aby „domknąć” nawilżenie i wzmocnić barierę hydrolipidową. Jeśli wychodzisz z domu w ciągu dnia, pamiętaj o kremie z filtrem.

Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego produktu do potrzeb skóry oraz systematyczne stosowanie (minimum 1 raz w tygodniu, choć warto sięgać po maseczki nawilżające częściej – nawet codziennie). Mimo że taki produkt nie może zastąpić pełnej rutyny pielęgnacyjnej, stanowi jej cenne uzupełnienie – zwłaszcza w okresach, gdy skóra potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Materiał zewnętrzny