Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Aktywnie, zdrowo i na sportowo. 116 lat Szkoły Podstawowej nr 1 w Rydułtowach [ZDJĘCIA]

28.10.2024 20:04 | 0 komentarzy | FK

W poniedziałek (28.10) w Szkole Podstawowej nr 1 odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 116 lat istnienia placówki. Uczestnicy świętowali jubileusz promując aktywność i zdrowy tryb życia. 

Aktywnie, zdrowo i na sportowo. 116 lat Szkoły Podstawowej nr 1 w Rydułtowach [ZDJĘCIA]
- Cieszymy się, że mogliśmy celebrować ten dzień wraz z zaproszonymi gośćmi z SP 2 z Pszowa, SP 3 z Rydułtów oraz Zespołu Szkolno-Sportowo-Artystycznego z Radlina - mówi Nowinom dyrektor szkoły Aldona Skrzyszowska.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W niecodzienny świętowaniu uczestniczyli również uczniowie z innych placówek. 

- Dzisiaj w SP nr 1 im. Karola Miarki w Rydułtowach cała społeczność szkolna świętowała 116 lat istnienia placówki. Co roku pod innym hasłem, praca metodą projektu, która jest twórczą zabawą. W ten dzień odbyły się zajęcia integrujące zespoły klasowe pod hasłem: Aktywnie - Zdrowo - Na sportowo. Cieszymy się, że mogliśmy celebrować ten dzień wraz z zaproszonymi gośćmi z SP 2 z Pszowa, SP 3 z Rydułtów oraz Zespołu Szkolno-Sportowo-Artystycznego z Radlina - mówi Nowinom dyrektor szkoły Aldona Skrzyszowska.

- Dla nas to bardzo ważna uroczystość szkolna organizowana dla środowiska lokalnego oraz całej społeczności szkolnej. Po południu gościliśmy także absolwentów i rodziców. Ta impreza była także okazją do podsumowania międzynarodowego konkursu „Olimpijską moc każdy z nas w sobie ma – sport moja pasja”, w którym wzięli udział uczniowie z klas integracyjnych. Chętni uczniowie wykonali przepiękne prace, które można podziwiać w Bibliotece Miejskiej Miasta Rydułtowy w dziale „Galeria”. Zapraszamy! - dodaje pani dyrektor.

Nie brakowało atrakcji promujących zdrowy tryb życia

- Atrakcji było co niemiara! Wszyscy chętni uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi uczestniczyli w torze przeszkód oraz mieli możliwość ozdobić swe jadalne olimpijskie medale, które nawiązywały do idei ogłoszenia roku 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków. Dla uczestników zajęć przygotowany został też stragan pełen zdrowia, gdzie każdy mógł spróbować zdrowych, świeżo wyciskanych soków oraz mógł zatańczyć zumbę i zaśpiewać piosenkę, która została specjalnie skomponowana na tę uroczystość. Dzieci młodsze miały okazje pobawić się na magicznym dywanie, a starsze wzięły udział w historycznej grze terenowej, która przybliżała uczestnikom sylwetkę patrona szkoły Karola Miarki. Laureaci konkursu plastycznego otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, zaś każda szkoła certyfikaty potwierdzające udział w spotkaniu. Na koniec wspólnie odśpiewana została piosenka, która rozbrzmiewała jeszcze długo na szkolnych korytarzach: „Integracja wspólne dni, wszyscy razem tak jak my, Z każdym krokiem wsparcie daj, w przyjaźni siła, nikt nie zostaje sam”. Autorem piosenki jest jeden z rodziców naszego ucznia - pan Kwiatkowski - mówi dyrektor Skrzyszowska.

- Ciągle się doskonalimy i zmieniamy, ponieważ świat się zmienia, są nowe technologie cyfrowe. Uczniowie mają możliwość rozwijać swoje umiejętności i zdobywać wiedzę w nowoczesnej placówce, która ma oczywiscie swoje potrzeby i szukamy sposobòw, żeby wzbogacać bazę. Nowe projekty o zasięgu międzynarodowym, współpraca z krajami europejskimi oraz pozyskiwanie funduszy europejskich. Tylko w tym miesiącu otworzyliśmy nową pracownię językową. Najważniejsi są jednak ludzie, którzy tworzą szkolną społeczność, relacje międzyludzkie, wzajemny szacunek i zrozumienie - dodaje dyrektor rydułtowskiej SP 1.

- Bardzo zależy mi także, żeby nauczyciele mieli możliwość rozwoju, kariery zawodowej, czego dowodem są kursy, które chętni nauczyciele ukończyli w te wakacje we Francji oraz w Hiszpanii, w ramach naszego szkolnego projektu Erasmus. Zdobytą wiedzą podzielili się z innymi kolegami i koleżankami w ramach pracy w zespołach, a wszystko dla podniesienia jakości pracy, wdrożenia innowacyjnych metod i form uczenia uczniów - dodaje pani dyrektor.

Historia Szkoły Podstawowej w Rydułtowach

- Rydułtowska Jedynka w samym centrum miasta ma bogatą historię i jest najstarszą szkołą w mieście, jak podają kroniki. Pierwsze wzmianki o istnieniu szkoły przy kościele w Rydułtowach pochodzą z XVIII wieku. Początkowo mieściła się w budynku drewnianym, nosząc nazwę szkoły parafialnej. W latach 1823-1824 wybudowana została murowana szkoła, tzw. „organistówka”.

Budowę nowej szkoły rozpoczęto 11 maja 1907 rok. Już 4 listopada 1908 roku otwarto dwupiętrową szkołę liczącą 12 sal lekcyjnych. Pierwszym nauczycielem i kierownikiem szkoły został Ignacy Żydek z Rydułtów. Od 1912 roku funkcję kierownika pełnił Józef Szneider. Kierownikiem szkoły od 1922 do 1935 roku był Dominik Gwóźdź, który zginął w obozie koncentracyjnym. W okresie międzywojennym, gdy Rydułtowy wróciły do Macierzy, szkoła przyjęła imię Karola Miarki. W czasie II wojny światowej zniszczenia wojenne dotknęły budynek szkoły. Sprzęt szkolny został zniszczony lub wywieziony. Na miarę cudu odczytano fakt, iż podczas nalotu w 1945 roku nie został on zbombardowany. Znacznie zniszczona została w czasie bombardowania znajdująca się w sąsiedztwie stara szkoła, tzw. organistówka.

Szkoła wznowiła swoją działalność 17 września 1947 roku. Kierownikiem szkoły został Zygmunt Żymuła. Funkcję tę pełnił przez rok. W roku 1948 funkcję kierownika objął Teodor Ulak. W 1956 roku dyrektorem szkoły został Józef Grzesik.

W lutym 1957 roku została zakończona rozbudowa szkoły i oddane do użytku 4 sale lekcyjne. Jedna sala została chwilowo przeznaczona do zajęć wychowania fizycznego. Do nowej części została także przeniesiona biblioteka.

Od września 1958 roku rozpoczęła działalność dziecięca świetlica z dożywianiem. Do świetlicy mogły uczęszczać dzieci matek pracujących. W tym roku szkoła otrzymała także gabinet lekarski i dentystyczny. W 1962 roku szkoła otrzymała działkę o wielkości 0,33 ha. Miejsce to miało być przeznaczone na boisko przyszkolne z przystosowaniem w okresie zimowym na lodowisko oraz na działkę biologiczną. Z pomocą w powstaniu boiska przyszedł zakład opiekuńczy Kopalnia Rydułtowy. W roku 1962 w okresie wakacji otynkowano dobudowane mury szkoły.

W 1965 roku zakończono prace przy budowie boiska szkolnego. Znaczna część robót wykonywana była przez młodzież w ramach zajęć praktycznych.

W 1972 roku w ramach modernizacji szkoła została objęta dwuetapowym planem rozwoju. Pierwszy etap obejmował zmianę konstrukcji dachowej oraz budowę pomieszczeń na trzecim piętrze. Przez zmianę konstrukcji szkoła zyskała 4 sale lekcyjne. Drugi etap obejmował dobudowanie przybudówki – 6 sal lekcyjnych i pomieszczenia rekreacyjne. Utworzony został Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły. Już od kwietnia rozpoczęto modernizację budynku szkoły. Wymieniono okna w starej części szkoły, a w okresie wakacji przystąpiono do rozbiórki dachu, podnoszenia murów i wykonania konstrukcji żelbetowej.

29 marca 1978 roku odbyło się uroczyste otwarcie dobudowanej części budynku szkolnego. W drugiej przybudówce znalazły się pomieszczenia 6 sal lekcyjnych, kancelaria, sekretariat, hol rekreacyjny, kuchnia, jadalnia, szatnia i pion sanitarny. 20 grudnia 1978 roku zmarł wieloletni dyrektor szkoły Józef Grzesik. Jego następcą został mgr Stanisław Leks. W 1986 roku dyrektorem szkoły została mgr Kornelia Newy.

23 października 1990 roku szkoła przestała być numerem, zostało jej nadane imię Karola Miarki – zasłużonego obrońcy śląskiej ziemi, krzewiciela mowy polskiej, gorącego patrioty. Szkoła uzyskała akt nadania szkole imienia Karola Miarki oraz sztandar. Nadanie szkole imienia wielkiego śląskiego patrioty walczącego o polskość Ziemi Śląskiej była nawiązaniem do historii szkoły, ponieważ w okresie międzywojennym w obecnej szkoły mieściła się Szkoła Powszechna im. Karola Miarki.

Szkoła była wielokrotnie przebudowywana i modernizowana w latach powojennych. W latach 2006 - 2023 dyrektorem była Ilona Lemiesz, zaś od 2023 roku dyrektorem szkoły została mgr Aldona Skrzyszowska. SP nr 1 im. Karola Miarki to placówka , w której wychowały się i kształciły całe pokolenia ludzi zaangażowanych w życie lokalnej społeczności, co jest charakterystyczne dla naszej misji, a absolwenci naszej szkoły, działają i pracują dla mieszkańców miasta, powiatu, ale także możemy ich spotkać w najrozmaitszych zakątkach Polski, Europy, a nawet świata. Ślazacy, Polacy, Europejczycy. To z tych murów wychodzą w świat młodzi ludzie, którzy są ambasadorami najlepszych wartości. To właśnie w Jedynce zawiązują się przyjaźnie, które często trwają wiele lat - informuje Kronika SP nr 1 w Rydułtowach.