środa, 1 stycznia 2025

imieniny: Mieczysława, Mieszka, Masława

RSS

Rehabilitacja w Warszawie – gdzie leczyć dziecko ze skoliozą?

24.10.2024 18:00 | 0 komentarzy | MK

Skolioza to jedna z najczęściej występujących wad postawy u dzieci (cierpi na nią około 3% populacji). Jest to poważne schorzenie, które wymaga kompleksowego leczenia – w tym odpowiedniej rehabilitacji. Wybór placówki, która zajmie się rehabilitacją dziecka, ma ogromne znaczenie dla rodziców. Dla małego pacjenta również, ponieważ empatyczne i fachowe podejście pomoże uporać się ze skutkami schorzenia i wrócić do sprawności. Podpowiadamy zatem, jaki gabinet rehabilitacji wybrać w Warszawie.

Rehabilitacja w Warszawie – gdzie leczyć dziecko ze skoliozą?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Które centrum rehabilitacji w Warszawie zajmuje się rehabilitacją dzieci ze skoliozą?

Dobrze dobrana rehabilitacja w Warszawie to pierwszy krok do zdrowej postawy dziecka. Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej ORTHOS to miejsce, na które musisz zwrócić uwagę, jeśli twoje dziecko zmaga się ze skoliozą.

Renomowani specjaliści, innowacyjne metody rehabilitacji, nowoczesny sprzęt, a także kompleksowe wsparcie małego pacjenta – to dzięki tym czynnikom terapia przynosi zachwycające efekty.

W gabinecie ty i twoje dziecko możecie liczyć na:

  • Indywidualne podejście – terapia jest planowana przez specjalistów tak, aby była dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta.
  • Doświadczony zespół – terapeuci mają szeroką wiedzę na temat skoliozy oraz nabyte podczas codziennej pracy z dziećmi doświadczenie.
  • Nowoczesne metody leczenia – rehabilitanci nieustannie pogłębiają swoją wiedzę i wdrażają najnowsze metody terapeutyczne. Wykorzystywane są takie metody jak terapia manualna, ćwiczenia fizjoterapeutyczne, a także specjalistyczne zaopatrzenie ortotyczne w postaci gorsetu.
  • Kompleksowe podejście – doświadczony w terapii skoliozy zespół zawsze proponuje konsultacje ze wszystkimi specjalistami, czyli przede wszystkim fizjoterapeutą, lekarzem i ortotykiem. Tylko taka współpraca gwarantuje dobre efekty.
  • Odpowiednie podejście do dzieci – praca z dziećmi wymaga dużej dozy empatii, wrażliwości i delikatności. Przyjazna atmosfera i otwartość na potrzeby dziecka sprawiają, że dzieci chętniej poddają się terapii, co zwiększa jej efektywność.

Jak wygląda leczenie skoliozy?

Należy podkreślić, że rehabilitant nie diagnozuje skoliozy. Może wprawdzie potwierdzić obawy rodziców, ale postawienie diagnozy wymaga szerszej diagnostyki:

  • Test Adamsa i pomiar skoliometrem;
  • RTG kręgosłupa (jeśli w teście Adamsa wynik wynosi przynajmniej 7);
  • Pomiar wartości kąta Cobba na RTG;
  • Potwierdzenie lub wykluczenie występowania u dziecka skoliozy.

Leczenie skoliozy w centrum rehabilitacji obejmuje takie metody jak:

  • Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz (FITS) – to ćwiczenia, które są dobierane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Ich celem jest wzmocnienie mięśni głębokich i poprawa postawy. Terapia uchodzi za jedną z najskuteczniejszych metod walki ze skoliozą.
  • Terapia manualna – indywidualna terapia z rehabilitantem polega na wykorzystaniu technik manualnych, aby zwiększyć ruchomość stawów kręgosłupa, a jednocześnie zmniejszyć napięcie mięśniowe.
  • Ćwiczenia terapeutyczne – specjalista zleca ćwiczenia, które dziecko może wykonywać samo lub pod okiem rodzica. To idealny sposób na to, aby nie tylko wzmocnić mięśnie i utrwalać prawidłową postawę, ale też zwiększyć świadomość własnego ciała i nauczyć się dbać o zdrowie.
  • Gorset ortopedyczny – czasami konieczne jest zastosowanie gorsetu ortopedycznego (zwykle, gdy kąt Cobba skoliozy przekroczył 20°- 30°). Jego głównym celem jest zapobieganie pogłębiania wady.

Rehabilitacja w Warszawie – kiedy zgłosić się z dzieckiem na rehabilitację z powodu skoliozy?

Jak wspomnieliśmy wcześniej – postawienie diagnozy to kilka etapów. Warto obserwować swoje dziecko, ponieważ mali pacjenci ze skoliozą nie odczuwają zwykle dolegliwości bólowych. Pierwszym symptomem może być na przykład delikatnie opuszczona jedna łopatka czy biodro.

Po otrzymaniu diagnozy od lekarza należy niezwłocznie podjąć rehabilitację. W przypadku takiego schorzenia liczy się czas. Im szybciej rozpocznie się rehabilitację – tym lepsze efekty. Warto także podkreślić, że nie powinno się zaprzestać terapii, kiedy tylko zacznie przynosić rezultaty. Ćwiczenia to także ważny element profilaktyki, znacząco minimalizują ryzyko pogłębiania się skoliozy.

Współpraca fizjoterapeutów, lekarzy i opiekunów z pewnością zaowocuje powrotem do pełnej sprawności. Kluczem do zdrowej postawy jest rehabilitacja. Warszawa ma na swojej mapie gabinet, który z powodzeniem zajmuje się leczeniem skoliozy u dzieci. Nie czekaj i skonsultuj swoje dziecko już dziś!

Materiał zewnętrzny