Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Wodzisławiu zyskało nową pracownię muzyczną [ZDJĘCIA]
Nowa pracownia i nowa nazwa. Od poniedziałku 7 października już nie tylko Oświatowe Centrum Nauki i Techniki, ale Oświatowe Centrum Nauki, Techniki i Sztuki - to nowa nazwa obiektu będącego pod skrzydłami Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Wodzisławiu Śląskim. Od teraz wychowankowie ogniska mogą też korzystać z nowej pracowni muzycznej, gdzie będą odkrywać i rozwijać talenty pod okiem wychowawców.
Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Wodzisławiu zyskało nową pracownię muzyczną [ZDJĘCIA]
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Centrum Nauki Kopernik: dyrektor naczelny Robert Firmhofer, dr Katarzyna Młynek - zastępczyni dyrektor programowej ds. edukacji i komunikacji naukowej, dr Ilona Iłowiecka – Tańska - zastępczyni dyrektor programowej ds. innowacji, a także szkoły partnerskie współpracujące z OPP1(m.in. Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim) oraz sponsorzy, m.in. firma Capek, Euroclas, Eko-Okna, Pol-Eko, a także Prevac.
- Nowo powstała Pracownia Muzyczna została sfinansowana ze środków otrzymanych z nagrody „Przewroty”, którą Centrum otrzymało w maju tego roku przez Centrum Nauki Kopernik, wyróżniając tym samym działania w Centrum jako najlepsza inicjatywa edukacyjna w kategorii lokalnej, spośród 366 zgłoszeń z całej Polski - informuje Emilia Kopiec, dyrektor OPP1.
Podczas oficjalnego otwarcia nowej pracowni muzycznej nie zabrakło niespodzianki. Goście sami mieli okazję spróbować swoich sił w grze na instrumentach. Za perkusją zasiadł dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer, przy klawiaturze stanął naczelnik wodzisławskiego wydziału edukacji Grzegorz Hajduczek, z basowym ukulele zaprzyjaźnił się radny Józef Szymaniec, na cajonie (rodzaj instrumentu perkusyjnego) zagrał prezes firmy Capek - Marek Capek, a dyrektor ZSE Maria Lach zagrała na gongu. Pozostali zaopatrzyli się w dzwoneczki, kije deszczowe i inne "przeszkadzajki", a całość muzycznie poprowadził na gitarze Wacław Barański. Efektem było wspólne wykonanie utworu "Kiedyś do Ciebie wrócę" Agnieszki Chylińskiej.
Posłuchajcie wspólnego wykonania:
Po otwarciu nowej pracowni muzycznej goście mogli zobaczyć pozostałe pracownie, w tym pracownię plastyczną, pracownię ceramiki i rękodzieła, pracownię chemiczno-fizyczną, mechatroniczną, pracownię stolarską, krawiecką oraz salę kinową.
Oświatowe Centrum Nauki, Techniki i Sztuki należy do Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 od 2018 r., ale swoje pracownie ma w budynku należącym do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 7 w Wodzisławiu Śląskim. Co tydzień na zajęcia do Centrum przychodzą uczniowie szkół podstawowych, a także 5 – 6 latki z wodzisławskich przedszkoli. Od listopada Oświatowe Centrum Nauki, Techniki i Sztuki zamierza skierować swoją ofertę zajęciową do szkół spoza Wodzisławia Śląskiego. Inicjatorami i pomysłodawcami powstania Centrum był Eugeniusz Ogrodnik, były wiceprezydent Wodzisławia Śląskiego i Ludwika Kłosińska, była naczelnik Wydziału Edukacji. Dyrektorem oraz twórcą Oświatowego Centrum Nauki, Techniki i Sztuki jest dr Emilia Kopiec, która z dumą i pasją opowiadała o pracy z podopiecznymi ogniska oraz realizowanych w tym miejscu pomysłach dla dzieci z wodzisławskich szkół.