Jastrzębski szpital ma nową pracownię na oddziale kardiologii. W 2025 roku zrobią nawet 3000 zabiegów
Nowa pracownia hemodynamiki za ponad 6 mln zł została oficjalnie otwarta w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju na oddziale kardiologii.
Jastrzębski szpital ma nową pracownię na oddziale kardiologii. W 2025 roku zrobią nawet 3000 zabiegów
Dzięki zakupowi angiografu dwupłaszczyznowego w 2015 r. z czasem udało się przeprowadzić pierwsze zabiegi koronarografii, leczyć zawały mięśnia sercowego, stworzyć zespół kardiologów, który z ogromnym sercem i entuzjazmem podchodzą do swojej pracy i związali swoje życie zawodowe z naszą placówką. To oni prą do przodu i wprowadzili kolejne, nowe zabiegi – wszczepianie kardiostymulatorów, CRT, zabiegi ablacji, litotrypsję wewnątrznaczyniową. Natomiast od 30 września już w nowej pracowni realizowane są zabiegi związane z leczeniem przetrwałego otworu owalnego czyli PFO.
Choć zabiegi w nowej pracowni są już prowadzone od kilku dni, symboliczne otwarcie nastąpiło w poniedziałek 7 października. Zaproszonych gości powitał nowy dyrektor naczelny szpitala - Robert Ostrowski. W otwarciu udział wzięli m.in. wicemarszałek województwa śląskiego Bartłomiej Sabat, radna sejmiku Barbara Gadowska, wiceprezydent Jastrzębia-Zdroju Andrzej Koba oraz Herban Edward - prezes Fundacji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju.
- Bardzo cieszę się, że inwestycje w szpital wojewódzki w Jastrzębiu-Zdroju są tak realizowane. Jako województwo śląskie chętnie dokładamy pieniądze i inwestyjemy w nasze szpitale wojewódzkie. Dobrze, że tu już druga taka pracownia będzie służyć mieszkańcom regionu, a to nie koniec tych inwestycji. Mamy przed sobą razem z dyrekcją i lekarzami kilka ciekawych pomysłów, więc dalej jako województwo będziemy inwestować w ten szpital - zapowiedział wicemarszałek Bartłomiej Sabat.
Od 42 lat w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju pracuje Henryk Sobocik, który lekarzem zarządzającym oddziałem kardiologii jest od blisko 22 lat. Teraz ma okazję otwierać drugą pracownię hemodynamiki. Co to oznacza dla pacjentów? - Przede wszystkim druga pracownia w znakomity sposób skróci kolejki do wysoko specjalistycznych procedur, które w kardiologii są możliwe do przeprowadzenia. Najważniejsze zabiegi to zabiegi ablacji, czyli inwazyjne leczenie migotania przedsionków, trzepotania przedsionków, leczenie złośliwej arytmii komorowej. Dzięki tej drugiej pracowni możemy to robić. Zabiegi z zakresu elektrofizjologi są bardzo żmudne i trwają nieraz nawet 5 godzin. Gdybyśmy mieli jedną tylko pracownię, to byśmy blokowali możliwość działania w innych segmentach, np. leczeniu ostrych zespołów wieńcowych, zawału serca, kiedy tam właśnie najważniejszy jest czas - podkreśla dr Henryk Sobocik.
Jak podkreślają członkowie zespołu lekarskiego, liczba przeprowadzonych na oddziale zabiegów w tym roku już dochodzi do 2400, natomiast w przyszłym roku planowane jest zwiększenie tej liczby nawet do 3000.
Komentarze
20 komentarzy
@Arteks
Jakie ma zneczenie kiedy szpital był projektowany???
Klinika ortopedyczna w Warszawie znajduje się w przedwojennym budynku, który wygląda tragicznie. A w środku jest jeszcze gorzej niż w szpitalu na Wilchwach. A mimo to jest to najlepszy tego typu szpital w Polsce z najlepszą profesorską obsadą.
Więc nie płacz o jakieś lata budowy, tylko niech miasto Rybnik też ze swojej kasy, jak Jastrzębie dofinansuje waszą rybnicką umieralnie, żeby ludzie chcieli się tam leczyć, jak w szpitalu w Jastrzębiu.
Wysunąłeś najśmieszniejszą tezę o roku projektowania jakbyś był lekko cofnięty.
Patrząc na twój poziom wiedzy, to czekam aż napiszesz że jastrzębski szpital jest gorszy, bo pomalowany na zly kolor. He he he.
Ośmieszasz się Arkadiuszu.
@Kogutek wszystkie szpitale wojewódzkie są zdecydowanie lepiej wyposażone i ściągają lepszą kadrę niż szpitale miejskie. Wielką wadą szpitala w Jastrzębiu jest jego metryka i pochodzenie z 1976. Był projektowany i budowany w biednych latach 60. kiedy nie znano wielu nowoczesnych rozwiązań i standardów stosowanych w późniejszych realizacjach np. bezkolizyjne tunele. Jeśli chodzi o przebywanie w nim pacjentów to niestety tam się czas zatrzymał na czasach PRL. Przykłady nowoczesnych szpitali wojewódzkich w Polsce zaprojektowanych z wytycznymi WHO wybudowanych już w innych konwencjach budownictwa medycznego to szpitale wojewódzkie w Rybniku czy Bielsku Białej. Czemu szpital który ma już prawie 50 lat nigdy nie przeszedł porządnego remontu?
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Jastrzębski szpital to niekwestionowany lider w regionie. Kazdy oddział ma najlepszy sprzęt i najlepszy personel niż inne szpitale w regionie.
W państwowym szpitalu leczą prywatnie.
@Szorej jak to? Przecież w najnowszym Indeksie zdrowych miast 2024 który bierze pod uwagę także jakość leczenia, warunki życia mieszkańców, ilość placówek medycznych itd Jastrzębie w ogonie zestawienia na miejscu 51. (koło Wałbrzycha), Rybnik na 6. I tak niestety jest we wszystkim bo Jastrzębie to jednak ośrodek stale upadający w każdej dziedzinie życia...
Trzeba przyznać że jastrzębski szpital z roku na rok dystansuje jeszcze bardziej okoliczną konkurencję, na czele z rybnicką pseudolecznicą
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Zrobią, nie zrobią... Ustalą limity i już w połowie roku okaże się, że limit wyczerpany a za nadprogram im nie wypłaca. I będzie jak w Żywcu.
W NFZ kasy nie ma. Vincent potwierdzi.
Póki co poradnia gastrologiczna czeka się ponad rok. Pozdro.
No! W końcu wiem po co jest pani radna sejmiku, żona posła KO. Jeździ na zaproszone imprezy, świeci oczami, a kasa leci.
Jak to dobrze ,że mamy doktora Sobocika.To ON walczył jak lew aby taki oddział powstał. ODDZIAL POWSTAŁ, LEKARZE WYSOKIEJ KLASY,Jastrzebianie są Panu wdzieczni Doktorze.Oby jak najdłużej starczyło Panu sił aby jeszcze ten oddział rozwijać .
Prywatnie czy na fundusz ?
~Zdziwieni
Do mnie pijesz?
Tak się składa, że dwa razy byłem operowany w Jastrzębskim szpitalu i nigdy złego słowa nie powiem. Tak o lekarzach jak i a może przede wszystkim o reszcie personelu, począwszy od pań sprzątaczek, poprzez pielęgniarki na lekarzach kończąc... Dzięki tym ludziom żyję, także ten.
Jastrzębski szpital specjalistyczny w każdej dziedzinie i specjalizacji wyprzedza rybnicki szpital o kilkadziesiąt lat.
Sa lekarze, sprzet i szpital. Tylko jakos w tej usmiechnietej rudej brakuje sianka w NFZ i wszystko stoi.
A ja uważam, że to świetna sprawa, super że komuś się chce coś robić, żebyśmy później w razie konieczności nie musieli szukać pomocy w innych miastach. Brawo!
Do tych dwóch poniżej ne życzę wam abyscie musieli skorzystać z tej pracowni ale wtedy to ci z tej placówki powinni wam powiedzieć sp....j
Czy pracownicy będą umieli się tym posługiwać? Chyba że przyjadą do nas inżynierowie że wschodu.
"W 2025 roku zrobią nawet 3000 zabiegów"
Za chwilę w tej upadającej osadzie górniczej nie będzie tylu mieszkańców.
Jastrzębie-Zdrój krwawi, a zabijają je kopalnie, wszechobecne szkody górnicze i walające się hałdy.