Czesi pokazali w Wodzisławiu nowatorską metodę łatania dziur w drodze. Wykorzystali recyklingowany asfalt [ZDJĘCIA]
26 września na ulicy Leszka miała miejsce prezentacja nowatorskiej metody łatania dziur w drodze. Technologię Infraset zaprezentował twórca systemu, Antonin Koplik. Czesi przyjechali do Wodzisławia na zaproszenie ugrupowania Wodzisław 2.0.
Jak przekonywano podczas spotkania, technologia nie potrzebuje ciężkiego sprzętu gdyż składa się z dwóch urządzeń, które można przewieźć na przyczepie samochodowej. Do łatania dziur wykorzystuje się recyklingowany asfalt co obniża koszty a to jest bardzo ważne.
- INFRASET to innowacyjne urządzenie służące do naprawy asfaltowych nawierzchni. Technologia umożliwia podgrzanie nawierzchni bez konieczności jej cięcia, co pozwala na szybkie, tanie i trwałe naprawy. INFRASET działa niezależnie od warunków pogodowych, dzięki czemu naprawy mogą być przeprowadzane przez cały rok. Dodatkowo, urządzenie pozwala na wykorzystanie recyklowanego asfaltu, co przyczynia się do obniżenia kosztów i wsparcia zdroworozsądkowej ekologii. Podczas dzisiejszej prezentacji naprawiono wyrwę w jezdni w ciągu zaledwie 12 minut, a całkowity koszt materiałów wyniósł orientacyjnie jedynie 25 zł. Urządzenie kosztuje około 60 tysięcy złotych, co czyni je ekonomicznym rozwiązaniem dla miast i gmin - informują organizatorzy.
- Dziś w Wodzisławiu Śląskim gościmy naszych czeskich sąsiadów, którzy prezentują nowoczesną technologię INFRASET do napraw asfaltowych nawierzchni. Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Wodzisław 2.0 w tym zespołowi droga 2.0 oraz współpracy transgranicznej, mamy okazję zobaczyć, jak skutecznie i ekonomicznie można naprawiać drogi. Podczas pokazu, na wybranym odcinku jezdni, specjaliści w ciągu 12 minut zlikwidowali wyrwę w asfalcie. Co istotne, całkowity koszt materiałów użytych do naprawy wyniósł jedynie 25 zł. Technologia INFRASET opiera się na działaniu infrazaracznika, który podgrzewa nawierzchnię, co pozwala na szybkie i trwałe naprawy bez konieczności cięcia asfaltu. Możliwość używania recyklowanego asfaltu dodatkowo obniża koszty i sprzyja zdroworozsądkowej ekologii. Urządzenie, które kosztuje około 60 tysięcy złotych, daje szansę na całoroczne naprawy niezależnie od pogody. Teraz pozostaje nam nadzieja, że Zarząd Dróg Miejskich, Prezydent oraz Radni rozważą wprowadzenie tego rozwiązania do Wodzisławia Śląskiego, co mogłoby znacząco usprawnić utrzymanie naszych dróg - przekazuje Nowinom Alan Szatyło, wiceprzewodniczący rady miejskiej i członek ugrupowania 2.0.
Prezentacji przyglądali się również przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich w Wodzisławiu Śląskim oraz mieszkańcy, którzy przechodzili i zaciekawili się wydarzeniem. Prezentacji dokonał Antonin Koplik wraz firmą Moram Smart.
- Decyzja o wprowadzeniu technologii INFRASET w Wodzisławiu Śląskim będzie należeć do Zarządu Dróg Miejskich, Prezydenta oraz Radnych. Jednak już dziś technologia ta wzbudza duże zainteresowanie, daje nadzieję na znaczną poprawę jakości miejskich dróg - przekazują nam działacze stowarzyszenia.
Komentarze
4 komentarze
Mogli od razu na Osiedle Przyjaźni przyjechać, gdzie trwa jakaś bezsensowna wymiana krawężników, przy której jest uszkadzana nawierzchnia tej polatanej co kawałek drogi....
Infraset?! Je to spravna volba!
pytanie brzmi - przy czyim garażu była ta dziura?? i dlaczego akurat tam a nie gdzieś indziej?? Oczywiście żartuję, a miasto powinno jak najszybciej kupić i używać bo dziur nie brakuje niestety
Nie może być tanio. Wszystko musi kosztować miliony ,żeby było co ukraść w białych rękawiczkach.