Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Zbiornik Racibórz przyjął już 15 mln m3 wody - informują Wody Polskie w Gliwicach

15.09.2024 21:12 | 2 komentarze | sqx, (q)

Czasza zbiornika Racibórz Dolny wypełnia się wezbraną wodą, przechwyconą z koryta rzeki Odry. Piętrzenie rozpoczęło się w niedzielę (15.09.) ok. godz. 4:20.

Zbiornik Racibórz przyjął już 15 mln m3 wody - informują Wody Polskie w Gliwicach
Podstawową funkcją zbiornika jest radykalne zmniejszenie zagrożenia powodziowego w dolinie rzeki Odry poniżej zbiornika.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Praca zbiornika rozpoczęła się przy przepływie ok. 750 m3/s. w korycie Odry i rzędnej na wodowskazie Krzyżanowice wynoszącej ok. 690 cm. Trwa wypłaszczanie fali wezbraniowej, która formuje się na rzece Odrze.

Sprawdziliśmy ile wody jest w Zbiorniku Racibórz

Zbiornik Racibórz Dolny został zaprojektowany i przygotowany na katastrofalne powodzie od strony Odry. Mogąc przyjąć 185 mln m3 wody ogranicza skutki wezbrań dla mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Funkcjonuje w oparciu o Instrukcję Gospodarowania Wodą, która określa zasady piętrzenia w okresach wezbrań powodziowych.

- Podstawową funkcją zbiornika jest radykalne zmniejszenie zagrożenia powodziowego w dolinie rzeki Odry poniżej zbiornika poprzez zapewnienie retencji powodziowej, znacznie redukującej przepływ poniżej tego obiektu hydrotechnicznego oraz opóźniającej czas dotarcia kulminacji fali powodziowej do ujścia Nysy Kłodzkiej, a tym samym ograniczenie ryzyka nałożenia się na siebie obu fal - wyjaśnia rzecznik prasowa Wód Polskich Linda Hofman.

Postępowanie przeciwpowodziowe Wody Polskie w Gliwicach rozpoczynają, gdy dopływ do zbiornika, w przekroju na wysokości zapory czołowej osiągnie wartość wskazaną w Instrukcji i trwa do chwili, gdy dopływ opadnie poniżej tej wartości, a pojemność powodziowa zostanie opróżniona. Czas trwania takiej akcji jest zależny od objętości fali i jej kulminacji. Dla fali historycznej 1997 wyniósłby około 11 dni.

- Uruchomienie zbiornika nie może być podyktowane emocjami, bez względu na ich intencje, a rzeczowymi analizami i zapisami Instrukcji, która pozwala na przechwycenie fali wezbraniowej we właściwym, optymalnym momencie – tak aby zbiornik zdołał przyjąć całą falę z jej kulminacją, a nie tylko początek wezbrania. Dzięki takiemu działaniu możliwe jest systemowe sterowanie falą wezbraniową - podkreśla Linda Hofman, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Obecnie zbiornik przyjął (na godz. 18.00) 15 mln m3 wody, co stanowi ok. 10% jego pojemności powodziowej. W polderze Buków znajduje się 35 mln m3 – 61% (stan na godz. 18.00).

Sprawdź także: Zbiornik Racibórz spiętrza wodę. Obserwują to tłumy mieszkańców. Minister krytykuje "turystykę klęskową" [ZDJĘCIA, NA ŻYWO]