Niedziela, 8 września 2024

imieniny: Marii, Adrianny, Klementyny

Żorski Cross Triathlon po raz 6. Sabina Bartecka dopingowała, wygrał Dawid Mielke [ZDJĘCIA]

2 godziny temu | 0 komentarzy | ATy

500 m pływania w wodach "Śmieszka", 22 km jazdy na rowerze po leśnych duktach i 5 km biegu okolicznymi trasami - takie wyzwanie postwiono przed uczestnikami szóstej już edycji Żorskiego Cross Triathlonu. Zwycięzca, Dawid Mielke, uporał się z nim w nieco ponad godzinę i 12 minut.

Mimo zmęczenia zawodników nie opuszczała pozytywna energia.

Na starcie dzisiejszych zawodów stawiło się 90 zawodników. Przed rozpoczęciem rywalizacji otuchy śmiałkom dodawała Sabina Bartecka, rekordzistka świata w ultratriathlonie na dystansie podwójnego Ironmana.

To było mega wyzwanie: 7,6 kilometra pływania, 360 kilometrów na rowerze i po tym "tylko" dwa maratony. Można mieć 47 lat, bo tyle mam, więc wszystko przed wami! A dzisiejszy start niech będzie wisienką na torcie, bo ciężko na ten dzień pracowaliście, więc bawcie się, cieszcie, a ja poczekam na was na mecie - zapewniała rekordzistka świata.

Po krótkiej odprawie wszyscy ustawili się na brzegu plaży kąpieliska "Śmieszek", by rozpocząć pierwszy etap rywalizacji. Zawodnicy musieli opłynąć dwie boje, rozstawione w głębi kąpieliska, i dopłynąć na plażę, gdzie czekał ich bieg w stronę punktu przesiadkowego. Tam rozpoczynała się pętla rowerowa o długości ok. 22 kilometrów. Trasę wytyczono m.in. groblą "Śmieszka" i lasami otaczającymi kąpielisko.

Uczestnicy ponownie na plaży pojawili się już bez rowerów - ostatnim etapem był bieg na dystansie ok. 5 kilometrów, częściowo poprowadzony leśnymi duktami i kładkami, częściowo asfaltem. Metę usytuowano oczywiście na plaży "Śmieszka".

Pierwszy zameldował się na niej Dawid Mielke, kontynuując tym samym trwającą od kilku lat serię wygranych w tych zwodach. Wynik zwycięzcy to 1 godzina 12 minut i 12 sekund (w ubiegłym roku zwyciężył z czasem 1:09:55). Drugi na mecie był Michał Lisieński z Siemianowic Śląskich z czasem 1:14:57, trzeci był Maciej Kotas z Jejkowic, któremu pokonanie trasy zabrało 1:16:32. Najszybszy z żorzan, Marcin Zdziebło, ukończył całe zawody na czwartym miejscu z czasem 1:17:59. Kolejni spośród żorzan to 10. na mecie Grzegorz Pysz (1:23:48) i 11. Damian Lazar (1:24:12).

Najszybsza z pań ukończyła zawody na 9 miejscu - mowa o Michalinie Bąk-Puchałce z Mikołowa (1:21:52). Na 23 miejscu zawody ukończyła Dorota Nguyen z Rybnika (1:29:44), a na 33 - najszybsza z żorzanek, Anna Stefaniak (1:34:20). Kolejne żorzanki to 59. na mecie Magdalena Kyzioł (1:43:21) i 77. Bożena Stefaniak (1:54:37).