Wtorek, 8 października 2024

imieniny: Pelagii, Brygidy, Demetriusza

RSS

W jaki sposób rozwijać świadomość ekologiczną u dzieci?

29.08.2024 12:23 | 0 komentarzy | MK

Kształtowanie szacunku do przyrody to obowiązek każdego rodzica. To od nas zależy, jakie wartości przekażemy przyszłym pokoleniom. Urbanizacja, rozwój nowoczesnych technologii i życie w ciągłym pędzie oddalają nas i nasze dzieci od naturalnego środowiska. Chcąc wychować świadomego i odpowiedzialnego człowieka, musimy zadbać o to, aby młodzi ludzie mogli czerpać z nas przykład, rozumieli sens proekologicznych postaw oraz działań i byli w nie zaangażowani.

W jaki sposób rozwijać świadomość ekologiczną u dzieci?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak wytłumaczyć dzieciom, czym jest ekologia?

Zacznijmy więc od tego, w jaki sposób przybliżyć pojęcie ekologii dzieciom. Używanie abstrakcyjnych pojęć i technicznych definicji nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, dlatego warto postawić na bardziej angażujące i dostosowane do wieku odbiorców metody. Maluchy najlepiej przyswajają wiedzę poprzez doświadczanie otaczającego świata, tak więc umożliwienie im obcowania z przyrodą, a także używanie prostych i ciekawych opisów, objaśnianie rzeczy i zjawisk to pierwsze cenne lekcje.

Dobrym sposobem jest też wykorzystanie książek i filmów czy bajek edukacyjnych, które w przystępny sposób przedstawiają problemy ekologiczne i pomysły na ich rozwiązywanie. Opowieści o bohaterach, którzy ratują przyrodę lub dbają o środowisko, mogą skutecznie wzbudzić zainteresowanie dzieci i skłonić je do refleksji.

Ekologia a codzienne nawyki

Bardzo ważne w aspekcie rozwijania świadomości ekologicznej dzieci jest włączanie ich w domowe obowiązki, wprowadzanie ekologii poprzez codzienne czynności. Na przykład myjąc zęby, warto przybliżyć problem marnowania wody. Zachęcając do zakręcania kranu podczas szczotkowania, uczymy dzieci, jak małe zmiany mogą przynieść realne korzyści dla środowiska.

Wspólna segregacja śmieci także może być uzupełniona o informacje dotyczące recyklingu. Należy objaśniać cel sortowania odpadów, mówić o tym, jak różne materiały - papier, plastik, szkło i metal, muszą być oddzielane i wrzucane do odpowiednich pojemników i tłumaczyć, dlaczego jest to potrzebne. Można opowiedzieć o ich przetwarzaniu, jest na ten temat wiele ciekawych książek, które pomogą zobrazować cały proces.

Warto także wprowadzić tematykę marnowania innych zasobów, takich jak prąd i jedzenie. Ważną kwestią jest wyczulenie dzieci na konieczność wyłączania świateł w pomieszczeniach, w których się nie przebywa, oraz ograniczenia czasu korzystania z urządzeń elektrycznych. Istotne w procesie budowania świadomości ekologicznej jest także właściwe zarządzanie produktami spożywczymi, unikanie marnowania żywności.

Jesteśmy wzorem dla naszych dzieci przez to, że ograniczamy konsumpcjonizm, planujemy posiłki i  pokazujemy im w jaki sposób, można kreatywnie wykorzystać żywność, zanim się popsuje i będzie trzeba ją wyrzucić – np. obite jabłka nadają się na mus, z mocno dojrzałego banana będą pyszne placki, babeczki lub smoothie, a liście rzodkiewki doskonale pasują do pesto.

Jeśli chcesz poznać więcej inspiracji dotyczących domowej ekologii, wejdź na stronę: https://www.pszczolamusibyc.pl/blog/ekologia-w-domu-proste-sposoby-na-zycie-przyjazne-dla-srodowiska-naturalnego/.

Daj dobry przykład – wspólna praca na rzecz środowiska

Dzieci uczą się i przyswajają wzorce, naśladując dorosłych. Przykład idzie z góry, dlatego jesteśmy odpowiedzialni za wychowanie świadomych, odpowiedzialnych obywateli świata, którzy szanują środowisko i dbają o naszą planetę. Włączanie maluchów w rozmaite akcje pomocowe jest wspaniałym sposobem na to, by rozwijać ekologiczne postawy. Sadzenie roślin i drzew, czy sprzątanie okolicy to tylko niektóre z aktywności angażujących w ekologię.

Dobrym przykładem są też akcje pomocowe dla pszczół organizowane przez Fundację „Pszczoła Musi Być,”, które stwarzają okazję do pokazania najmłodszym, jak istotną rolę odgrywają owady zapylające w ekosystemie. Założyciele zachęcają do aktywnego działania na rzecz środowiska naturalnego poprzez uczestnictwo w warsztatach edukacyjnych, zakładanie rabat i łąk kwietnych, czy ogrodów szkolnych. Wykonywanie tematycznych prac plastycznych, robienie świec z pszczelego wosku, czy degustacja miodu, stanowi urozmaicenie zajęć i zachęca do poznawania świata przyrody. Więcej o misji Fundacji i możliwości współpracy przeczytasz tutaj: https://www.pszczolamusibyc.pl/.

Materiał zewnętrzny