Biegusy Indyjskie - hodowla i opis kaczek
Biegusy indyjskie to kaczki odznaczające się charakterystyczną smukłą budową ciała, która sprawia, że wyglądają jak dreptające na łapkach kręgle. Ta wyjątkowa rasa wywodzi się z południowo-wschodniej części Azji i po raz pierwszy została opisana już w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie na świecie istnieje około dziesięciu odmian biegusów indyjskich. Co warto o nich wiedzieć?
Jak wyglądają biegusy indyjskie?
Budowa ich ciała jest charakterystyczna. Posiadają stosunkowo krótkie łapy i nieproporcjonalnie wydłużony tułów płynnie przechodzący w długą szyję zwieńczoną zaokrągloną małą głową. Odznaczają się również dosyć długimi zaokrąglonymi dziobami, które najczęściej przybierają żółtą barwę. Biegusy indyjskie posiadają szczątkowe skrzydła, co w praktyce oznacza, że nie są w stanie wzbić się w powietrze. Podczas niezdarnego i pociesznego dreptania przypominają pingwiny. Najczęściej można spotkać się z biegusami w kolorze białym, aczkolwiek sporą popularnością cieszą się również biegusy brązowe, beżowe, srokate lub czarne. Upierzenie w każdym przypadku jest jednolite. Rzadziej można spotkać biegusy odznaczające się podwójną kolorystyką.
Jak zachowują się biegusy indyjskie?
Nie ma co do tego wątpliwości, że są to ptaki o bardzo żywym usposobieniu. Trudno poskromić ich mocne temperamenty oraz rozpierającą je energię. Są niesamowicie ruchliwe. Potrafią spędzić ogromną część dnia na zabawie, a największą radość sprawia im taplanie się w wodzie. Można śmiało powiedzieć, że żaden biegus indyjski nie przejdzie obojętnie obok zbiornika wodnego. W wodzie czują się jak ryby w wodzie, a możliwość spędzenia w niej wolnych chwil traktują jako największe źródło rozrywki. Biegusy należą do ptaków bardzo towarzyskich. Jak powietrza potrzebują w swoim otoczeniu innych przedstawicieli gatunku, aczkolwiek równie szybko przywiązują się do właściciela. Są również bardzo opiekuńcze. Wielokrotnie zwracano uwagę na fakt, że samic bez najmniejszych oporów przyjmują pod swoje skrzydła cudze pisklęta i zajmują się nimi tak samo jak własnymi.
Rozmnażanie
Okres lęgowy to wielki sprawdzian dla samca. Jego zadaniem jest przygotowanie odpowiedniego stanowiska w postaci gniazda. Tak naprawdę przygotowuje kilka gniazd, a następnie dochodzi do prezentacji, podczas której samica wybiera najlepszą lokalizację. Samica składa od 14-18 jaj. Biegusy odznaczają się bardzo dużą nieśnością. Szacuje się, że samica jest w stanie w skali roku znieść nawet do 280 jaj.
Hodowla biegusów indyjskich
Hodowanie biegusów indyjskich nie należy do zadań wymagających, dlatego bardzo wielu hodowców decyduje się na taki krok. Nieśność kur również jest dobrym powodem, dla którego powstaje coraz więcej takich hodowli. Są bardzo łatwe w utrzymaniu i tak de facto potrzebują jedynie nieco zróżnicowanego terenu, na którym będą mogły pozyskiwać pożywienie. Jedzą wyłącznie niektóre gatunki roślin, a ich ulubionym przysmakiem są ślimaki. Z tego względu są wprost uwielbiane przez ludzi, ponieważ pomagają uporać się z tymi wszędobylskimi szkodnikami. Z chęcią pożywią się niewielkimi owadami i nie przejdą obojętnie obok soczystej dżdżownicy. Warto uzupełnić taką dietę odpowiednią paszą treściwą i wybranymi suplementami diety, które zawierają porcje niezbędnych minerałów. Warto od czasu do czasu podawać biegusom rozdrobnioną skorupkę jajka. To idealne źródło wapnia i jednocześnie sposób na solidniejsze jaja. Biegusy powinny mieć bezustanny dostęp do świeżej wody. W trosce o ich dobre samopoczucie warto zapewnić im większy zbiornik wodny, w którym będą mogły pływać i się taplać. To dla nich niezwykłe źródło radości, z którego chętnie korzystają w ciągu dnia. Mniej doświadczeni hodowcy mogą zdecydować się na specjalistyczne mieszanki żywieniowe dla kaczek. Warto jednak pamiętać, by sięgać po pokarm ze sprawdzonych źródeł. Jakość pożywienia ma w tym przypadku dosyć duże znaczenie, zwłaszcza gdy kaczki są hodowane dla jakościowo dobrych jaj.
O czym należy pamiętać?
Hodowcy powinni bezustannie monitorować zachowanie biegusów. Choć są ptakami niewymagającymi, to jednak nie należy zapominać o chorobach, na które są dosyć mocno narażone. Do najczęściej pojawiających się dolegliwości i problemów należą choroby pasożytnicze oraz infekcje. Jakiekolwiek zmiany w zachowaniu kaczki należy skonsultować z weterynarzem. Chory biegus będzie mniej skłonny do zabawy i z pewnością nie będzie odznaczał się typową dla siebie ruchliwością. Może być nieco osowiały i będzie poszukiwał ustronnego miejsca. Właściwa reakcja we właściwym momencie to jedyny sposób na uporanie się z problemem. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że dieta biegusów powinna być zróżnicowana, aczkolwiek dostosowana do możliwości ich układu pokarmowego. Pod żadnym pozorem nie należy podawać im chleba. Jest to pokarm odznaczający się dużą zawartością soli, która dla wielu ptaków jest po prostu szkodliwa. Wynika to z faktu, iż nie posiadają one woreczka żółciowego i w związku z tym nie są w stanie wydalać soli.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze