Racibórz walczy ze skutkami nawałnicy. Gdzie mieszkańcy mogą szukać pomocy?
Ulewne deszcze, które przeszły przez Racibórz w miniony weekend, kolejny raz dały się we znaki mieszkańcom. Zabłocone ulice, chodniki, a także woda wdzierająca się do piwnic to tematy, które zostały poruszone podczas dzisiejszego zebrania Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Racibórz.
O godzinie 9:00 w Urzędzie Miasta Racibórz odbyło się zebranie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, gdzie omówione zostały skutki weekendowych deszczów. Naczelnicy odpowiednich wydziałów, oraz prezesi miejskich spółek przedstawili wiceprezydentowi Michałowi Kulidze zarys sytuacji.
Służby postawione na nogi
- Służby miejskie ruszyły do akcji najszybciej jak to tylko możliwe - relacjonuje Urząd Miasta w Raciborzu. Pracownicy Wodociągów Raciborskich konsekwentnie udrażniali wpusty i studzienki, oraz na bieżąco monitorowali sytuację w mieście. Przez cały weekend z mieszkańcami części miasta szczególnie dotkniętych żywiołem w stałym kontakcie byli także urzędnicy z Biura Zarządzania Kryzysowego UM, a Przedsiębiorstwo Komunalne ściągnęło do prac porządkowych wszystkich możliwych pracowników, by jak najszybciej uporać się ze skutkami spływającej z pól wody oraz błota.
- Sukcesywnie sprzątane są kolejne miejsca. Pracownicy PK działają zgodnie z przyjętym harmonogramem. W tej kwestii prosimy mieszkańców o cierpliwość - podkreśla miasto. Urząd przypomina również, że nie wszystkie drogi na terenie Miasta Racibórz są drogami miejskimi i za ich stan odpowiadają inni zarządcy. Przykładem jest ul. Starowiejska, będąca częścią drogi krajowej nr 45, której zarządcą jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach.
Wizja lokalna
Wiceprezydent Michał Kuliga, wraz z kierownikiem Biura Zarządzania Kryzysowego, oraz Naczelnikiem Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta Racibórz, od razu po zakończonym spotkaniu ruszyli w teren, by zapoznać się z sytuacją, oraz spotkać się z mieszkańcami, którzy ucierpieli w wyniku ulewy.
Zastępca prezydenta zapoznał się z sytuacją w Miedoni, Studziennej, Sudole, na Starej Wsi, i Ocicach, oraz wysłuchał mieszkańców poszczególnych dzielnic. Ustalono między innymi, że priorytetem są inwestycje związane z budową zbiorników (szczególnie w dzielnicy Ocice), a także wykonanie, lub przebudowa istniejących już systemów odwodnień, które dostosowane będą do przyjęcia odpowiedniej ilości wody spływającej z pól.
Gdzie szukać pomocy?
- Mieszkańcy Raciborza, którzy zostali poszkodowani w wyniku weekendowej ulewy, mogą liczyć na pomoc miasta - podaje magistrat.
- Osoby zmywające z terenu swojej posesji błoto i brud przyniesiony przez spływającą wodę, mogą wystąpić do Wodociągów Raciborskich o niewliczanie zużytej do sprzątania wody do rachunku. W tym celu należy zgłosić się na infolinię: 32 415 24 18.
- Każdy, kto poniósł straty materialne w wyniku zalania, powinien zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej: 32 415 26 50.
- Zalane meble, czy inne sprzęty gabarytowe zniszczone w wyniku podtopień po ustaleniu harmonogramu odbierać będzie Przedsiębiorstwo Komunalne, potrzebę należy zgłosić telefonicznie: 32 415 35 77
- Informujemy również, że dziś (tj. 19.08.2024r.) od godziny 17:00 przy OSP Sudół, zostanie udostępniony piasek do workowania, który posłużyć może do zabezpieczenia posesji przed kolejnymi podtopieniami - informuje raciborski magistrat.
źródło: UM Racibórz, oprac. (d)
Zobacz także:
Ludzie:
Michał Kuliga
Wiceprezydent Raciborza
Komentarze
4 komentarze
Nie widzę żadnych rowów pomiędzy uprawą, a drogą. A uprawa wyżej. Chyba to rolnik powinien zadbać o to.
Ej młody, ja zostałem na weekend w Warszawie, niech Ci ktoś cyknie parę fotek z tymi zalanymi, tylko skrzyżuj ręce i bądź zatroskany. G im pomożesz ale jakiś news będzie
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Zamiatarki, które na sucho przejeżdżają po zaschniętym błocie, to największa porażka. Tumany pyłu w powietrzu i stan nawierzchni nadal taki sam, czyli zasypany brunatnym prochem. Przy okazji zasyfione chodniki, okna, auta. Kuliga intelektualnie tematu nie ogarnia. 3 etapy sprzątania: 1) przepłukanie kanałów, 2) ciśnieniowe zmycie błota i pyłu, 3) ponowne przepłukanie kanałów.