Niedziela, 6 października 2024

imieniny: Artura, Brunona, Fryderyki

RSS

Po co maluchowi smoczek? Sprawdź, co warto wiedzieć o akcesorium stosowanym od pokoleń!

06.08.2024 09:00 | 0 komentarzy | MK

Smoczek jest nieodłącznym towarzyszem dziecka od pierwszych miesięcy jego życia. Tradycja ta utrzymuje się od tysiącleci – na początku jednak smoczek miał zupełnie inną formę niż ta, którą dziś znamy. Już w antycznym Rzymie używano smoczka po to, by koić dziecięce nerwy oraz odpędzać złe duchy; przybierał on wtedy formę grzechotki, na której końcu przymocowany był kawałek koralowca. Z biegiem czasu forma smoczka ulegała zmianom; akcesoria tworzono ze złota, srebra czy pereł. W pewnym momencie smoczek został zastąpiony przez sysułkę wypełnianą makiem oraz miodem. O popularności zastosowania smoczków i sysułek świadczą obrazy wybitnych malarzy, przedstawiające dzieci trzymające w rękach uspokajacz, a także zdjęcia z XIX wieku, gdzie dzieci pozowały ze smoczkami wykonanymi z korków, kości słoniowych, miedzi, cyny, szkła, a także z drewna. Dopiero w 1901 roku opatentowany został pierwszy smoczek zbliżony kształtem do tego, który znamy dziś. Współczesne smoczki produkowane są z silikonu, plastiku, a także kauczuku. Ich funkcja pozostaje jednak niezmienna: stanowi on znakomity sposób na odwrócenie uwagi oraz uspokojenie maluszka, a także wspiera funkcję ssania, stanowiąc trening przygotowujący do pobierania pokarmu.

Po co maluchowi smoczek? Sprawdź, co warto wiedzieć o akcesorium stosowanym od pokoleń!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym kierować się podczas wyboru smoczka dla noworodka?

Wybierając smoczek dla noworodka, cena nigdy nie powinna być pierwszorzędną kwestią. Kupując tani gadżet z nieznanego źródła, który wyróżnia się przypadkowym kształtem, nieświadomie naraża się dziecko na wady zgryzu, a także zaburza się u pociechy odruch prawidłowego ssania. Utrudnia to pobieranie pokarmu z piersi bądź z butelki. Na jakie cechy zwrócić uwagę?

Jakość i pewne surowce. Smoczek musi być wykonany z bezpiecznego, nietoksycznego i najlepiej bezzapachowego materiału, który dodatkowo jest łatwy w czyszczeniu. Zewnętrzna strona smoczka powinna być wykonana z materiałów, które nie podrażnią wrażliwej skóry dziecka. Na stronie internetowej 3kiwi.pl możemy zobaczyć między innymi duńskie smoczki organiczne, które są wykonywane wyłącznie z naturalnego kauczuku.

Rozmiar. Na rynku znajdziemy obecnie smoczki przeznaczone dla wcześniaków, noworodków oraz dla niemowląt. Warto pamiętać o tym, by dobrać odpowiedni rodzaj smoczka do wieku dziecka, gdyż w innym przypadku jego stosowanie może okazać się szkodliwe.

Kształt. Prawidłowy kształt smoczka powinien być delikatnie spłaszczony od strony języka i lekko wypukły od strony podniebienia.

Atesty. Dobry smoczek powinien spełniać normy i być atestowany. Warto sprawdzić czy wybrany gadżet posiada odpowiedni certyfikat oraz jeden z symboli: CE bądź EN1400. Oba sugerują, że smoczek spełnia normy europejskie.

Odpowiednio dobrany smoczek zaspokaja odruch ssania, tym samym działając na dziecko kojąco w przerwie pomiędzy karmieniami, zachęcając je do samouspokojenia w momencie płaczu lub zdenerwowania. Wiele smoczków swoim kształtem przypomina pierś mamy, co daje dziecku naturalne poczucie bliskości oraz bezpieczeństwa. W wielu przypadkach smoczki pomagają noworodkom szybciej zasnąć – w sklepach takich jak 3kiwi można nawet znaleźć specjalne modele świecące w ciemności, po które rodzic może sięgnąć w momencie, gdy dziecko wybudzi się z nocnego snu i będzie potrzebowało komfortowego utulenia.

Do jakiego czasu dziecko może korzystać ze smoczka?

Niemal 80% dzieci w zachodnich krajach korzysta ze smoczka. Otrzymują go już noworodki, a sam gadżet stanowi powszechny element wyprawki dla przyszłych rodziców oraz ich pociechy. Zaleca się, by odrzucić korzystanie ze smoczka po ukończeniu przez dziecko 6-12 miesiąca życia. W tym wieku powinno ono potrafić uspokajać się samodzielnie – stosowanie smoczka może to utrudniać. Zbyt długie używanie akcesorium może nieść za sobą kilka poważnych zagrożeń dla zdrowia oraz rozwoju samego malucha, powodując problemy z zębami, zaburzenia rozwoju języka czy podwyższone ryzyko infekcji. Faktem jest, że smoczek to naprawdę przydatny gadżet; należy jednak wiedzieć, kiedy dziecko powinno przestać go używać po to, by nie doprowadzić do negatywnych konsekwencji.

Materiał zewnętrzny