Zabawki zamiast kwiatów. Policjanci z powiatu raciborskiego obchodzili swoje święto w Pietrowicach Wielkich [ZDJĘCIA]
Nie w Raciborzu, stolicy powiatu raciborskiego, a w Pietrowicach Wielkich – gdzie niemal rok temu, po 12 latach, ponownie otwarto posterunek policji – mundurowi z całego powiatu obchodzili swoje święto. - Dziękuję za to, co robicie - powiedział do nich insp. Jacek Stelmach, wicekomendant wojewódzkiej policji.
W środę, 17 lipca, w Pietrowicach Wielkich mundurowi z powiatu raciborskiego świętowali zbliżające się Święto Policji, które przypada na 24 lipca. Podczas uroczystości wręczono akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne 49 raciborskim policjantom. Następnie przyznano odznaczenia nadane przez zarząd wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa śląskiego. Po ceremonii goście składali życzenia, przynosząc zamiast podarunków zabawki, które policjanci przekażą do domów dziecka.
Siła społecznej odpowiedzialności
- Dziękuję za służbę, za to, co robicie dla społeczeństwa. Kiedy inni śpią, wy jesteście w pracy, a kiedy wy odpoczywacie, wasze rodziny są w pracy. Podziękowania należą się wam i waszym rodzinom, za to, że mają do nas cierpliwość - mówił podczas uroczystości insp. Jacek Stelmach, wicekomendant wojewódzkiej policji.
Stelmach podziękował samorządowcom za ich wsparcie, stwierdzając: - Na poziomie wojewódzkim widać, jak wiele robicie dla bezpieczeństwa.
Wyraził nadzieję, że policjanci nie będą musieli zbyt często wypełniać roty ślubowania, która zobowiązuje ich do strzeżenia bezpieczeństwa państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia. W ten sposób wicekomendant śląskiej policji wspomniał o śmierci asp. Michała Kędzierskiego, który zginął na służbie 4 maja 2021 r. z rąk bandyty. - Wiem, co państwo przeżyliście, to był również dla mnie szok - dzielił się ze zgromadzonymi. Dodał, że obowiązkiem policjantów jest obecnie wspierać rodzinę zmarłego kolegi i pamiętać o nim.
- Pamięć o policjantach, którzy zginęli na służbie, to nasz obowiązek. Oni zginęli dla nas, dla mieszkańców, policji, dla całego społeczeństwa - podkreślił.
Służba staje się coraz niebezpieczniejsza
O tym, że służba policjantów staje się coraz bardziej niebezpieczna, mówił również młodszy inspektor Mirosław Mielańczyk, wicekomendant policji w Raciborzu, składając hołd asp. Kędzierskiemu.
Do mundurowych powiedział, że dla niego to wielkie wyróżnienie być wśród nich i czuć się jednym z nich.
- Wiem, że dziękuję ludziom profesjonalnym, którzy dostrzegają troski i potrzeby drugiego człowieka, jednocześnie będąc zdecydowanymi i gotowymi stawić czoła trudnościom, z jakimi się spotykają w trakcie służby - powiedział.
Zaznaczył, że w dzisiejszym pędzącym świecie niełatwo jest zauważyć problemy drugiego człowieka, jednak mundurowi, zakładając mundur, przyjmują na siebie tę odpowiedzialność.
Dzień, w którym słowo "dziękuję" powinno być wyrażone najgłośniej
Poseł Michał Woś podkreślił, że dla Polski nie ma priorytetu ważniejszego niż bezpieczeństwo obywateli. Wyraził swoje uznanie dla służb mundurowych, które chronią bezpieczeństwo każdego dnia. - Życzę, aby zawsze przestrzegać prawa. Stać na straży praworządności i realizować i wcielać te ideały w życiu codziennym, w służbie - mówił.
Kamil Kelner, przemawiając w imieniu posła Pawła Jabłońskiego, wyraził wdzięczność dla policjantów za ich nieustającą służbę. - Życzę wam siły i wytrwałości - powiedział.
Senator Henryk Siedlaczek podkreślił, że Święto Policji to nie tylko okazja do wyrażenia uznania i szacunku dla służby policjantów wobec społeczeństwa. Zaznaczył również, że bycie policjantem to nie tylko obowiązek wynikający z codziennego życia, lecz przede wszystkim dążenie do profesjonalizmu w pełnieniu służby publicznej.
Wicestarosta Marek Kurpis podziękował za obecność oraz nieustanną gotowość do działania każdego dnia. - Dziękuję za pracę na naszych drogach, w dzielnicach, w każdej miejscowości powiatu raciborskiego - mówił wicestarosta raciborski.
Prezydent Jacek Wojciechowicz podkreślił, że praca policjantów nie jest zwykłą rutyną, lecz powołaniem do służby. Zaznaczył, że mundurowi nie tylko chronią Ojczyznę, miasta, miasteczka i wsie, ale także dbają o bezpieczeństwo każdego obywatela, często ryzykując własnym życiem. Wyraził przekonanie, że słowa wdzięczności nie wystarczą, aby oddać należny szacunek policjantom. Prezydent Raciborza zapowiedział, że samorząd nie tylko słowem, ale i konkretnymi gestami docenia służbę policjantów. W tym kontekście mówił, że miasto w bieżącym roku dofinansuje zakup radiowozu dla komendy policji.
Adam Wajda, gospodarz gminy, która była miejscem obchodów, również wyraził wdzięczność za służbę policjantów. Podkreślił, że jest to dzień, kiedy słowo "dziękuję" powinno być wyrażone najgłośniej. Nawiązując do wcześniejszych słów prezydenta Raciborza, ogłosił, że gmina Pietrowice Wielkie również dołoży w tym roku do zakupu samochodu policyjnego. Wskazał, że nowy radiowóz będzie wspierał mundurowych z miejscowego komisariatu.
Ludzie:
Adam Wajda
Wójt Gminy Pietrowice Wielkie
Henryk Siedlaczek
Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji
Jacek Wojciechowicz
Prezydent Raciborza i były wiceprezydent Warszawy
Marek Kurpis
Etatowy Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego
Michał Woś
Poseł na Sejm RP