środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Burmistrz Kuźni Raciborskiej zabiera głos w sprawie budowy bloków przy ul. Bema. Określił, jakie działanie podejmie gmina

11.07.2024 14:38 | 1 komentarz | mad

Burmistrz Kuźni Raciborskiej, Wojciech Gdesz, poinformował, że gmina niedługo ogłosi nabór wniosków o umowy najmu, aby zbadać rzeczywiste zainteresowanie budownictwem społecznym. To odpowiedź na pytania dotyczące przyszłości bloków planowanych w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). Gdesz nie precyzuje, czy gmina wycofa się z projektu, czy go kontynuuje, lecz zapewnia, że zrobi wszystko, aby bloki przy ul. Bema zostały zrealizowane.

Burmistrz Kuźni Raciborskiej zabiera głos w sprawie budowy bloków przy ul. Bema. Określił, jakie działanie podejmie gmina
- Mając na uwadze powyższem nie dziwią nikogo pojawiające się pytania o mieszkania w naszej gminie, o stan zaawansowania inwestycji, o ewentualne ceny mieszkań, a być może przede wszystkim o działki przekazane do spółki - zauważa burmistrz Wojciech Gdesz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oświadczenie burmistrza (pisownia oryginalna)

W ostatnich tygodniach zaobserwować można wzrost zainteresowania Mieszkańców naszej Gminy, pytaniami kierowanymi w różnej formie do Urzędu Miejskiego jak i aktywnością w niektórych mediach społecznościowych w sprawie realizacji przez Spółkę SIM Śląsk-Południe inwestycji budowy osiedla mieszkaniowego z lokalami o umiarkowanym, niższym od rynkowego czynszu w Kuźni Raciborskiej. Proponowany rządowy program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM) jest następcą niezbyt udanego programu Mieszkanie Plus i działać ma w formule budownictwa społecznego przy czym oprócz najmu lokali mieszkalnych przewidywana była możliwość tzw. dojścia do własności przez lokatora-najemcę, przy wykupie (bez brania kredytu) rozłożonym na wiele lat i wliczonym w stawkę czynszu.

Zachęcona przez stronę rządową Gmina Kuźnia Raciborska, podobnie jak i inne gminy przystąpiła w 2021 r. do Spółki SIM Śląsk-Południe z nadzieją na szybką realizację osiedla składającego się z pięciu budynków mieszkalnych (pierwotnie z liczbą mieszkań ponad 100) obecnie z 88 mieszkaniami.

Gmina do spółki jako wkład niepieniężny (aport) przekazała działki przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe nieruchomości o powierzchni blisko 1,5 ha. Spółka zasilona również została aportem finansowym w kwocie ponad 6 milionów zł. Pochodzących z rządowego dofinansowania z Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Spółka dysponuje też prawomocnym pozwoleniem na budowę. Według harmonogramu jaki już kilka miesięcy temu, w marcu 2024 roku zaktualizowała spółka, pierwsze budynki mają być gotowe w czwartym kwartale 2026 roku. Planowany termin rozpoczęcia i zakończenia naboru wniosków o zawarcie umowy najmu lokali mieszkalnych przypada na trzeci i czwarty kwartał bieżącego roku.

Ogólna sytuacja spółek SIM, których w Polsce istnieje ok. 40, a które podobnie jak SIM Śląsk-Południe powołane zostały przy udziałach samorządów gminnych oraz Krajowego Zasobu Nieruchomości ponad 3 lata temu nie może się pochwalić dużymi osiągnięciami. Zdecydowana większość z nich jest jeszcze w procesach organizacyjnych i przygotowawczych do inwestycji, niewiele z nich rozpoczęło prace budowlane a znikoma ilość może się pochwalić oddaniem jakichkolwiek lokali mieszkalnych do użytkowania.

Tym samym nie dziwi fakt, że obecnie trwa ogólnopolska polityczna dyskusja nad dalszym losem SIM-ów, niekiedy nawet padają pytania o sens ich dalszego istnienia również wobec alternatywnych możliwości skorzystania przez samorządy z innych form bezpośredniego wsparcia budownictwa komunalnego przez Państwo, takich jak na przykład wsparcie z Funduszu Dopłat w wysokości 80% kosztów realizacji przedsięwzięcia budowy lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

Również w gronie wspólników spółki Śląsk- Południe odzywają się głosy wyrażające zaniepokojenie obecną sytuacją w której nie znane są jeszcze wszystkie zasady i elementy inżynierii finansowania projektów inwestycyjnych, nie są też znane szczegółowe warunki finansowe dla przyszłych najemców (wysokość czynszów, wysokość partycypacji finansowej) jak również ewentualne zasady sprzedaży mieszkań na rzecz najemców w formule dojścia do własności. W tym miejscu należy nadmienić, że zapowiadana (planowana) jest zmiana przepisów w wyniku której być może najemca nie będzie mógł w ogóle stać się właścicielem zajmowanego lokalu mieszkalnego. Trudno w tym miejscu jednoznacznie wskazać, w którym kierunku prowadzone będą prace legislacyjne i jaki będzie ich efekt końcowy.

Mając na uwadze powyższe nie dziwią nikogo pojawiające się pytania o mieszkania w naszej Gminie, o stan zaawansowania inwestycji, o ewentualne ceny mieszkań, a być może przede wszystkim o działki przekazane do spółki,

Gmina zgodnie z harmonogramem przystąpi w niedługim czasie do ogłoszenia naboru wniosków o zawarcie umów najmu. Nabór ten odpowie na pytanie jakie aktualnie jest rzeczywiste zainteresowanie w naszej Gminie taką formułą budownictwa społecznego.

Na koniec chcę podkreślić najważniejszą kwestię dla nas Mieszkańców Gminy Kuźnia Raciborska: pomimo, że gmina zbyła już prawo własności na rzecz spółki SIM i władze gminy utraciły wraz z przekazaniem działek do spółki de facto możliwość całkowitego decydowania o losach wniesionych do spółki nieruchomości, zrobię wszystko aby pomóc tej inwestycji i aby nieruchomości te, bez względu na przyszłą formułę ich zagospodarowania wykorzystane były na budownictwo mieszkaniowe i służyły całej społeczności naszej Gminy. Tak jak zaufaliście mi Państwo w kwietniu tego roku tak również proszę o zaufanie a być może ponad wszystko cierpliwość w tej sprawie.

Z wyrazami szacunku

Wojciech Gdesz

Ludzie:

Wojciech Gdesz

Wojciech Gdesz

Burmistrz Kuźni Raciborskiej