Wtorek, 26 listopada 2024

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Organy muzycznym bohaterem koncertów umuzykalniających

05.06.2024 13:18 | 0 komentarzy | kama

Przedostatni koncert umuzykalniający w tym roku szkolnym miał miejsce wyjątkowo w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. S. Moniuszki w Raciborzu, ponieważ tam znajdują się organy, które były muzycznym bohaterem spotkania z uczniami klas 1-3 raciborskich szkół podstawowych.

Organy muzycznym bohaterem koncertów umuzykalniających
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Grę na tym wyjątkowym instrumencie zaprezentował muzyk, którego gościliśmy już podczas koncertów umuzykalniających w tym roku – Stanisław Pielczyk. Wówczas prezentował on grę na pozytywie, czyli młodszym koledze fortepianu. Pan Stanisław nie tylko jest organistą, ale też organomistrzem - stroi i naprawia organy, a także sam konstruuje instrumenty dawne. Przypomnijmy, że jest absolwentem raciborskiej szkoły muzycznej, ukończył Akademię Muzyczna im K. Szymanowskiego w Katowicach, której jest wykładowcą, a także doktorem. Opiekuje się organami NOSPR-u, które są jednym z największych instrumentów koncertowych w Europie (105 głosów).

Podczas koncertu z popisowymi utworami wystąpili również uczniowie szkoły muzycznej, na każdym z trzech koncertów inna osoba grająca na fortepianie. Najważniejsze jednak było to, że w raciborskiej szkole muzycznej młodzi melomani z klas 1-3 mogli zobaczyć jak wyglądają organy, z czego się składają - a wszystko dzięki ich ekspozycji na scenie głównej szkoły muzycznej. Prowadzący koncerty umuzykalniające Franciszek Borysowicz wprowadził dzieci w arkana budowy instrumentu, wyjaśniając ile klawiatur mają te konkretnie organy, jak brzmi np. rząd fletowy, a jak rząd puzonowy w organach. Ponadto znalazło się kilku śmiałków, którzy przewracali nuty organiście, co wzbudziło niezwykłe zadowolenie naszego gościa, gdyż wyszło im to perfekcyjnie. Niektórzy uczniowie spróbowali nawet zagrać na klawiaturze nożnej organów. Ponadto kilkoro z nich registrowało - czyli wyciągało poszczególne rejestry głosowe z organów, co często czynią asystenci organistów.

Podczas koncertu wybrzmiały utwory: „Inwencja” J.S. Bacha, następnie specjalny utwór będący ćwiczeniem pedałowym (gry na nożnej klawiaturze) ale też i piękną kompozycją muzyczną o tytule „Pedalexercitium”. Ostatnim utworem J.S.Bacha była „Tokata d- moll”. Kolejna część programu to kompozytorzy francuscy: Th. Dubois, jeden z głównych organistów Paryża i jego utwór „Marcietta”- niezwykle współczesny w swoim brzmieniu utwór organowy, a następnie prezentowana była „Tocata z suity gotyckiej” Leona Boellmanna. Na finał Stanisław Pielczyk zaprezentował niezwykle dynamiczny utwór organowy „Fugę-Bolero” polskiego kompozytora zmarłego przed prawie 20 laty - M. Sawy.

Kolejny, ostatni już koncert w roku szkolnym 2023/2024 odbędzie się 11 czerwca w sali widowiskowej RCK RDK. Tym razem młodych melomanów odwiedzi nie solista, duet czy trio, ale cała orkiestra kameralna. Do zobaczenia!

Koncerty umuzykalniające organizowane przez Raciborskie Centrum Kultury odbywają się dzięki dofinansowaniu Miasta Racibórz.

źródło: RCK