Poniedziałek, 24 czerwca 2024

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

RSS

Taneli Ronkainen zawodnikiem JKH GKS Jastrzębie

28.05.2024 11:09 | 0 komentarzy | dud

Po Janie Sołtysie, Jakubie Ślusarczyku i Jakubie Żurku do JKH GKS Jastrzębie na nowy sezon dołącza Fin Taneli Ronkainen. Ten pochodzący z doskonale znanego kibicom narciarstwa Kuusamo obrońca ma 29 lat, a na swoim koncie mistrzostwa Finlandii oraz Słowenii.

Taneli Ronkainen zawodnikiem JKH GKS Jastrzębie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przez lata Ronkainen występował w słynnym Karpat Oulu, z którym zagrał m.in. w Champions Hockey League, zaliczając w sumie ponad trzysta meczów w ekstraklasie Suomi. Ostatnio bronił barw Olimpii Lublana. 

Taneli Ronkainen urodził się 28 marca 1995 roku w Kuusamo, gdzie rozpoczął swoją przygodę z hokejem. Jako nastolatek przeszedł do drużyny z Oulu, zaliczając po drodze kolejne szczeble szkolenia we wspomnianym Karpat. Największym młodzieżowym sukcesem Ronkainena było wicemistrzostwo kraju. W pierwszym zespole z Oulu w fińskiej Liidze oraz CHL zadebiutował w 2015 roku, jako 20-letni obiecujący defensor. Był to zresztą bardzo udany sezon Ronkainena, który znalazł się nawet w drużynie gwiazd, a to za sprawą skuteczności w ofensywie podczas play-off, zakończonym brązem.

Ekipę z Oulu Taneli Ronkainen reprezentował ze zmiennym szczęściem aż do sezonu 2022/23, podczas którego był wypożyczany do trzech innych klubów Liigi. W sumie swoją dotychczasową karierę w ojczyźnie zakończył na ponad trzystu meczach na najwyższym szczeblu, w których zdobył prawie czterdzieści punktów. W minionej dekadzie zaliczył też trzy sezony występów w Lidze Mistrzów, okraszone golem przeciw Nurnberg Ice Tigers. Dorobek byłby zapewne jeszcze bardziej okazały, jednak z powodu kontuzji Taneli miał sezon przerwy (2019/20).

W 2023 roku przeszedł do występującej w ICEHL słoweńskiej Olimpii Lublana, zaliczając niemal pół setki spotkań w tych rozgrywkach, kojarzonych przez wielu kibiców JKH GKS Jastrzębie przez pryzmat klubów z Bolzano i Salzburga - dawnych konkurentów w Lidze Mistrzów. 

źródło: jkh.pl


Kontakt z autorem: g.duda@nowiny.pl