Czwartek, 27 czerwca 2024

imieniny: Władysława, Maryli, Władysławy

RSS

Park Jordanowski w Radlinie otwarty. Były występy, kwiaty i wystrzały z armaty [ZDJĘCIA, WIDEO]

24.05.2024 13:47 | 10 komentarzy | ska

Nowy Park Jordanowski w Radlinie został oficjalnie otwarty w piątek 24 maja. Była to okazja do sprawdzenia nowej inwestycji, ale także przypomnienia młodzieży tragicznej historii Szybu Reden.

Park Jordanowski w Radlinie otwarty. Były występy, kwiaty i wystrzały z armaty [ZDJĘCIA, WIDEO]
Uroczyste otwarcie nowego parku w Radlinie odbyło się 24 maja.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Park Jordanowski w Radlinie otwarty. Były występy, kwiaty i wystrzały z armaty [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na otwarcie Parku Jordanowskiego jako pierwszych zaproszono dzieci i młodzież szkół z terenu Radlina, aby zobaczyły jak wygląda teren, nie bez przyczyny nazywany Radlińskim Central Parkiem.

Po występach tanecznych oraz przemarszu z orkiestrą nastąpiła oficjalna część uroczystości przy pomniku, upamiętniającym ofiary Szybu Reden. O tragicznej historii tego miejsca opowiedział dr Eryk Holona z Radlińskiego Towarzystwa Kulturalnego. Wspomniał on założenie w tym miejscu szybu kopalni Emma i późniejsze wydarzenia z 1945 roku, kiedy to Gestapo dokonywało w tym miejscu mordów na więźniach. Po wojnie potwierdzono doniesienia mieszkańców, wśród których pojawiały się plotki o tym, że szyb mógł służyć do realizowania bestialskich mordów. Z szybu wydobyto 7 ciał, z których pięć zostało zidentyfikowane. Byli to górnicy Franciszek Kin i Alojzy Lasota, Stanisława Biała wraz z córką Henryką oraz Marta Hała z Marklowic. Z szybu wydobyto także ciało nieznanej z imienia i nazwiska Żydówki, która uciekła z Marszu Śmierci, a także ciało radzieckiego jeńca wojennego. Wiadomo jednak, że poprzez wrzucenie do szybu zamordowano więcej osób, ich ciał jednak nie można było wydobyć. 

Radliński Park Jordanowski od dziś jest dostępny dla mieszkańców, a na weekend otwarcia przygotowano atrakcje, m.in. dmuchańce dla najmłodszych oraz zlot foodtrucków.

Park rozciąga się na powierzchni 8 ha i nie bez przyczyny jest nazywany radlińskim Central Parkiem, bo jest położony w centralnym miejscu. Inwestycja kosztowała 11,5 mln zł, z czego ponad 9 mln zł pochodziło z dotacji - wylicza Zbigniew Podleśny, burmistrz Radlina.

Park powstał w otoczeniu pomnika ofiar Szybu Reden, bo jak zaznacza burmistrz, pamięć wyraża się także w obecności, a władzom Radlina zależy na tym, aby to miejsce było odwiedzane przez mieszkańców i przyjezdnych. Wyrazem uczczenia pamięci ofiar było złożenie kwiatów przez delegacje pod pomnikiem. Przygotowano także inscenizację historyczną ostrzału artyleryjskiego.