Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Transport materiałów w gospodarstwie rolnym — co warto wiedzieć?

20.05.2024 13:46 | 0 komentarzy | MK

W gospodarstwie rolnym niemal każdego dnia zachodzi konieczność transportu różnego typu materiałów – i to niezależnie od pory roku. Przewozimy nawóz, ziarno, rośliny, pasze, słomę i siano, wodę, ale niejednokrotnie także piasek czy palety – wszystko zależy od specyfiki gospodarstwa i od jego bieżących potrzeb. W tym celu wykorzystujemy bardzo wiele maszyn, których zadaniem jest czasami tylko sam przewóz materiałów, a niejednokrotnie również ich pobranie czy praca z nimi. Sprawdź, jakie maszyny są wykorzystywane do transportu w gospodarstwie rolnym i jakie są ich najczęstsze awarie.

Transport materiałów w gospodarstwie rolnym — co warto wiedzieć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ciągnik – najmocniej eksploatowany pojazd w gospodarstwie

Nie ma chyba pojazdu bardziej wszechstronnego niż ciągnik rolniczy. Przydaje się podczas prac polowych i inwentarskich, ale także ogrodniczych, sadowniczych, leśnych, a nawet drogowych czy melioracyjnych. Współpracuje z całym szeregiem innych maszyn nie samobieżnych, które są do niego montowane – na przedni TUZ albo w formie przyczepy.

Intensywna eksploatacja ciągnika musi się przekładać na stosunkowo częste awarie różnych jego podzespołów. Wiele zależy w tym przypadku od producenta i od rocznika, jaki posiadamy. Zwykło się przyjmować, że najnowsze maszyny są praktycznie bezawaryjne, ale za to te kilkudziesięcioletnie można łatwo i samodzielnie naprawić. Najczęściej borykamy się z usterkami w obrębie skrzyni biegów i sprzęgła, a także mniej poważnymi awariami silnika oraz układów elektrycznych i elektronicznych.

Ładowacz czołowy – funkcje i najczęstsze awarie

Większość ładowaczy czołowych montowana jest do ramy na przodzie ciągnika. Można w nim zastosować różnego typu chwytaki, odpowiednie dla transportu odmiennych materiałów – od sypkich, przez półpłynne, aż po gabarytowe. Większość ładowaczy cechuje się sporym udźwigiem, ładownością i zwrotnością.

Dla użytkownika kluczowym parametrem jest współpraca z ciągnikiem określonej mocy – ładowacze o większym udźwigu i wysokości podnoszenia będą potrzebowały ciągnika o większej mocy. To bardzo istotne, ponieważ na skutek zbyt dużych obciążeń, może dojść do awarii siłownika, przystawki do ramy czy zębów ładowacza. Wszystkie te elementy, a także szereg innych części do ładowaczy czołowych, znajdziesz na https://lebko.pl/czesci-maszyn/uzytki-zielone-i-technika-paszowa/technika-ladowaczy-czolowych-technika-paszowa/.

Paszowóz – przeznaczenie i potencjalne usterki

W tych gospodarstwach, w których hodowane są zwierzęta, nie obejdzie się bez paszowozu. Jest to maszyna samobieżna lub zależna od ciągnika, której zadaniem jest usprawnienie procesu karmienia. Paszowóz nie tylko transportuje paszę, ale także umożliwia jej przygotowanie (cięcie, rozdrabnianie i mieszanie). Co więcej, paszowóz może również dozować ilość pokarmu, a nowsze modele są nawet wyposażone w wagi, umożliwiające precyzyjne jego odmierzanie.

W paszowozie najczęściej zachodzi potrzeba wymiany noży, które z czasem ulegają stępieniu. Szeroki ich wybór znajdziesz na https://lebko.pl/czesci-maszyn/uzytki-zielone-i-technika-paszowa/czesci-do-paszowozow/. Warto zaopatrzyć się w noże wcześniej – w przeciwieństwie do niespodziewanych usterek, w przypadku tych elementów mamy absolutną pewność, że prędzej czy później będą one potrzebne.

Przyczepy – bez nich ani rusz

Nie sposób również wyobrazić sobie funkcjonowania gospodarstwa rolnego bez tak prostej maszyny, jak przyczepa. Przydaje się ona w polu, w sadzie, przy pracach inwentarskich oraz w licznych innych okolicznościach. Jej zadanie jest bardzo proste, podobnie jak jej budowa. Przyczepy mogą jednak znacznie się od siebie różnić – np. sposobem załadunku i rozładunku, ilością osi czy ładownością.

Wśród najczęstszych awarii są te dotyczące układu pneumatycznego, a także zawory, uszczelki i osłony. Intensywna eksploatacja może wpływać negatywnie na stan hamulców czy na resory. Rzadziej dochodzi do usterek osi czy ucha holowniczego – te najczęściej wynikają z przekroczenia maksymalnego obciążenia.

Inne maszyny montowane do ciągnika — przegląd

Ciągnik z przyczepą lub ładowaczem przednim oraz paszowóz nie wyczerpują jeszcze tematu maszyn odpowiedzialnych za transport różnego typu materiałów. Warto do tej listy dopisać choćby opryskiwacz, beczkowóz, siewnik, sadzarkę czy różnego typu kombajny.

Urządzenia te różnią się budową i przeznaczeniem, ale łączy je jedno: na skutek obciążeń, jakim są poddawane, od czasu do czasu będą one wymagały napraw interwencyjnych lub prewencyjnej konserwacji. Warto poznać specyfikę każdej z tych maszyn, aby wiedzieć, na jakie awarie trzeba być przygotowanym.

Materiał zewnętrzny