Święto Ogniowe w Żorach. Była procesja, bieg i dużo ognia [ZDJĘCIA]

To niezwykła tradycja, która niewątpliwie jest dumą Żor. Wczoraj, 11 maja odbyło się już po raz 322. Święto Ogniowe!

Święto Ogniowe w Żorach odbyło się 11 maja.

Uliczkami żorskiej Starówki przeszła uroczysta procesja rozświetlona blaskiem płonących pochodni. Niezwykły klimat tego wydarzenia podkreślały setki płonących pochodni. W tym roku przygotowano niezwykłe widowisko - pokaz laserowy z elementami pirotechnicznymi.

Przypomnijmy, że geneza tego żorskiego święta sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 r., który strawił znaczną część miasta. Od tego czasu, co roku uliczkami żorskiej Starówki przechodzi tradycyjna procesja, rozświetlająca miasto blaskiem płonących pochodni.

Tradycyjnie już na wszystkich uczestników Święta Ogniowego czekały ciekawe atrakcje. O 21.30 na żorskim Rynku odbył się pokaz laserowo-ogniowy.

Już po raz jedenasty uroczystościom towarzyszyły sportowe emocje, związane z Żorskim Biegiem Ogniowym. Bieg ukończyło 688 zawodników, którzy rywalizowali w 17 kategoriach wiekowych. Wśród nich, najszybszy okazał się Mateusz Mrówka z Rybnika, który dotarł na metę z czasem 14:58. Jako drugi, na mecie pojawił się Sebastian Marcol z Gaszowic, z czasem 16:18. Trzecie miejsce w kategorii OPEN, zajął z kolei Kuba Tesluk z Żor, z czasem 16:20. Wśród pań zwyciężyła Sandra Michalak z Wisły Wielkiej (czas 17:22), przed Michaliną Mendecką-Zejdler i Joanną Griman. Wśród żorzanek trasę najszybciej pokonała Anna Janko (czas 20:19). W kategorii „super strażak” zwyciężył Grzegorz Wowry z czasem (17:49), a w kategorii pań Jolanta Milert (czas 27:53). Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowy gadżet w postaci paska do numerów startowych oraz medale, a zwycięzcy poszczególnych kategorii nagrody finansowe oraz nagrody rzeczowe. Po ceremonii wręczenia nagród w kategoriach odbył się również konkurs z losowaniem atrakcyjnych nagród ufundowanych przez sponsorów.