Niedziela, 6 października 2024

imieniny: Artura, Brunona, Fryderyki

RSS

Nieproszeni lokatorzy, czyli dlaczego szczury pojawiają się w domach wielu Polaków?

12.03.2024 14:00 | 0 komentarzy | MK

Szczury stanowią ogromny problem dużych miast. Skupiska koszy na śmieci, nieczystości wyrzucane poza kontenery, resztki jedzenia porozrzucane na ulicach oraz kamienice, w których struktura kanalizacyjna nie była wymieniana od dziesięcioleci to tylko kilka przyczyn, które stoją za błyskawicznym namnażaniem się tych gryzoni. Niestety, władze często bagatelizują ten problem, przez co cierpią mieszkańcy – w przypadku pojawienia się gryzoni, muszą walczyć z nimi samodzielnie.

Nieproszeni lokatorzy, czyli dlaczego szczury pojawiają się w domach wielu Polaków?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tymczasem szczury to zwierzęta stadne, przez co ich ilość jest naprawdę ogromna. Jednocześnie nie są one zbyt wymagającymi zwierzętami; są w stanie odżywiać się resztkami i przeżyć w ten sposób przez naprawdę długi czas. Miasta są dla nich najlepszymi miejscami do funkcjonowania, głównie przez spore zróżnicowanie terenu, zapewniające naprawdę godne (jak na szczurze standardy) warunki do bytowania. Te dzikie gryzonie nijak mają się do zwierzątek, które można zakupić w hodowli i z powodzeniem trzymać w specjalnych klatkach. Przychodzą często z zanieczyszczonych miejsc, przenosząc wraz ze sobą groźne choroby oraz niepohamowany apetyt. Mogą też doprowadzić do sporych zniszczeń. Czy wiesz po czym poznać, że w Twoim domu goszczą nieproszeni lokatorzy?

Krótki poradnik o tym, jak rozpoznać obecność szczura w domu

Szczury stanowią zwierzęta synantropijne – oznacza to, że nie są one w stanie żyć z dala od ludzi. Z tego powodu tak chętnie zamieszkują domostwa oraz gospodarstwa. Zwierzęta te budują gniazda, wykorzystując ku temu znalezione materiały, takie jak: papier, rozerwane kartony oraz materiały tekstylne. Do szczurzych gniazd nierzadko prowadzą kanały oraz nory. Ze względu na fakt, że szczury niemalże przez cały czas coś gryzą, w miejscach ich obecności można napotkać przegryzione przewody rur hydraulicznych, uszkodzenia w instalacji termicznej, a także w meblach. Również naruszone zapasy żywności oraz odchody o podłużnym, epileptycznym kształcie i nieprzyjemnym zapachu, sugerują, że w domu pojawił się nieproszony gość (a często i goście). Ponadto, szczury intensywnie znaczą teren – zapach pozostawiany po tych stworzeniach jest naprawdę intensywny i drażniący, przez co wszystko co zanieczyszczone nadaje się do dezynfekcji. Wbrew powszechnej opinii, szczury naprawdę rzadko bywają agresywne. Jednak w momencie poczucia zagrożenia, są one w stanie zaatakować oraz dotkliwie poranić, zwłaszcza dzieci. Ponadto, szczury to bardzo inteligentne stworzenia, które bardzo szybko się rozmnażają. Potrafią nauczyć się omijać zastawione pułapki, a w sprzyjających warunkach mogą znacznie powiększyć swoją populację. Walka ze szczurami nie należy do najprostszych; na szczęście znamy dziś naprawdę wiele metod, które pozwalają na skuteczne pozbycie się gryzoni z domu.

Sposoby na walkę ze szczurami – co warto wiedzieć?

Szykując się do walki z gryzoniem, warto już zawczasu przygotować się na trudy; zwłaszcza, że ma się do czynienia z naprawdę inteligentnym stworzeniem, które jest w stanie niemalże od razu wyczuć zagrożenie ze strony człowieka. Dziś ludzie walczą ze szczurami na wiele różnych sposobów; jednym z najpopularniejszych są specjalne pułapki żywochwytne, które pozwalają na humanitarne pozbycie się gryzonia z domu, bez konieczności dotykania zwierzęcia. Innym rozwiązaniem są trutki, z którymi jednak należy naprawdę uważać; mogą one bowiem stanowić zagrożenie także dla innych zwierząt, dlatego też należy stawiać je w miejscach niedostępnych dla pupili. Sprawdzony oraz skuteczny sposób stanowi również deratyzacja – oferowana przez firmy takie jak DezClean, kompleksowa usługa pozbycia się szczurów z budynku oraz jego okolic. Warto wybierać doświadczonych specjalistów, gotowych stanąć do walki z uciążliwymi gryzoniami; dysponują oni nie tylko wiedzą, lecz często również sprzętem, który pozwala na radzenie sobie z prawdziwymi, szczurzymi plagami.

Materiał zewnętrzny