Czym jest koncepcja „senior housing”?
Zachodzące zmiany demograficzne, a także liczne przekształcenia kulturowe, społeczne oraz ekonomiczne stanowią jedne z podstawowych przyczyn rosnącego zapotrzebowania na mieszkalnictwo senioralne. Ten szeroki termin łączy w sobie różnorodne formy mieszkalnictwa, które dedykowane jest typowo osobom starszym – występują one zarówno autonomicznie, jako pojedyncze obiekty, a także jako kompleksy senioralne. Oznacza to, że w ramach koncepcji mieszkalnictwa senioralnego, można umiejscowić pojedynczy lokal mieszkalny w bloku, który będzie przystosowany do potrzeb osób starszych. Rzeczywistość gospodarcza wykreowała wiele form pośrednich, zakrawających o tę ideę. Chociaż w Polsce tematyka jaką stanowi mieszkalnictwo senioralne jest wciąż świeża, już dziś możemy dokonać jej uproszczonej klasyfikacji, wyróżniając kilka poszczególnych obiektów. Poznaj je już dziś.
Współczesne formy mieszkalnictwa senioralnego
Szacuje się, że za kilkanaście lat, seniorzy będą stanowili około 25% naszego społeczeństwa – to bardzo wiele. W związku z tym faktem, rzeczywistość gospodarcza wykreowała szereg form pośrednich, bazujących na idei „senior housing”. Obecnie możemy wyróżnić kilka z nich.
Mieszkania niezależne. Projektowane w sposób maksymalnie dostosowany do potrzeb osób starszych. Chociaż wyglądem przypominają zwykłe mieszkania, wzbogacone są dodatkowo o liczne barierki, brak progów i szereg udogodnień, które pozwalają seniorom na pozostanie samodzielnymi, nawet w sytuacji pogorszenia się ich zdrowia i wystąpienia licznych problemów, na przykład z samodzielnym poruszaniem się.
Mieszkania z opieką. Zazwyczaj zlokalizowane w budynkach wielorodzinnych, wyróżniają się na tle reszty istnieniem spersonalizowanej oferty opiekuńczej. Tego typu mieszkania przeznaczone są dla seniorów, którzy potrzebują pomocy osób trzecich przy wykonywaniu codziennych czynności. Bardzo często opieka nie jest całodobowa, dzięki czemu senior zachowuje prywatność i samodzielność. Podobnie jak w przypadku mieszkań niezależnych, również w tym przypadku lokum jest w pełni dopasowane do potrzeb starszej osoby.
Domy seniora. Obiekty z całodobową opieką medyczną i wsparciem dla seniorów w podeszłym wieku, którzy nie są w stanie mieszkać nawet po części samodzielnie. Poza całodobową opieką, mieszkańcy otrzymują dodatkowo wyżywienie, rehabilitację oraz kreatywną organizację czasu wolnego.
Oprócz tych form, istnieją również wielofunkcyjne zespoły urbanistyczne dla seniorów, stanowiące kombinację kilku form mieszkalnictwa senioralnego. Nazywane również kompleksami senioralnymi, są o wiele rzadziej spotykane niż wcześniej wymienione formy – głównie przez wysokie koszty budowy oraz obsługi tego typu obiektów. W Polsce przeważa trzecia z wymienionych form, jaką są domy seniora. Jednak coraz częściej możemy spotkać się z nieco bardziej innowacyjną formą realizacji idei „senior housing”. Są nią apartamenty dla seniorów, zlokalizowane w budynku zaprojektowanym na miarę potrzeb osób starszych. Przykład stanowi oferta, jaką znajdziemy na stronie https://www.ostoja-seniora.pl/. Stanowi ona jedną z odpowiedzi deweloperów na rosnące zapotrzebowanie na mieszkania dedykowane seniorom i ich specyficznym potrzebom.
Mieszkalnictwo senioralne w Polsce – na jakim etapie jesteśmy dziś?
Zróżnicowanie wewnętrzne populacji osób starszych powoduje, że konieczne jest stworzenie wysoce zróżnicowanej oferty mieszkaniowej. W Polsce coraz częściej słyszy się o powstawaniu innowacyjnych mieszkań dla seniorów, ulokowanych na gotowych osiedlach. Przykładem jest Ostoja Seniora, zlokalizowana na terenie Łodzi. Apartamenty dla seniorów powstały po to, by zapewnić osobom starszym wysoką jakość codziennego życia. Infrastruktura powstała w oparciu o współczesne wyzwania, z jakimi na co dzień zmagają się osoby starsze; w budynku, w którym znajdują się mieszkania senioralne, jest również całodobowy dostęp do windy, kuchnia i restauracja, a także klinika medyczna. Coraz częściej możemy spotkać się z kolejnymi ideami „senior housing”, które wcielane są w życie przez rozmaitych inwestorów. Nowe budownictwo otwiera się na potrzeby starszych mieszkańców, projektując dla nich przestrzeń, która w żaden sposób ich nie ogranicza.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze