Fabryka w Raciborzu jest jednym z trzech zakładów Henkla w Polsce. Produkuje proszki i żele do prania oraz płyny zmiękczające na potrzeby rynku polskiego, a także kilkunastu krajów w regionie CEE. Wytwarza również kwas ABS, półprodukt wykorzystywany w pozostałych fabrykach detergentowych Henkla w tej części Europy. Aktualnie zatrudnia około 160 pracowników.
200 lat tradycji fabryki i 30 lat historii firmy w Raciborzu
Henkel obecny jest w Raciborzu od 1991 r., kiedy to firma nabyła fabrykę detergentów Polleny Racibórz i przeprowadziła gruntowną modernizację zakładu. W ciągu 30 lat poczyniono szereg inwestycji wzmacniających strategiczne znaczenie polskiego zakładu w Europie. Sam zakład może poszczycić się ponad 200-letnią tradycją. Od 1814 r. funkcjonowała tu raciborska fabryka mydła, której założycielem był Louis Samberger, przekształcona następnie w 1960 r. w zakład produkcji chemii gospodarczej „Pollena”.
Inwestycje w przyszłość
W 2018 r. zakończona została jedna z największych inwestycji rozwojowych o wartości 100 mln złotych – fabryka w Raciborzu zyskała nowoczesną technologię produkcji płynnych środków piorących. Mieszcząca nową linię produkcyjną hala, razem z powierzchnią magazynową, otrzymała certyfikację LEED Gold (Leadership in Energy and Environmental Design), która potwierdza, że zabudowania spełniają wyśrubowane proekologiczne wymogi. W zakładzie rozpoczęto produkcję żeli do prania pod markami takimi jak Persil i E.
Rok 2021 przyniósł kolejną inwestycję i instalację kolejnej linii produkcyjnej, na której rozpoczęto wytwarzanie nowego asortymentu: płynów do płukania tkanin marek Silan i E oraz specjalistycznego płynu do prania Perwoll.
Inwestycje te gwarantują fabryce przyszłość i dalszy stabilny rozwój. Dzisiaj produkty z Raciborza trafiają na 12 rynków Europy Środkowo-Wschodniej: do Polski, Austrii, Czech, Węgier, Słowacji, Słowenii, Rumunii, Bułgarii, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy.
W trosce o środowisko
Henkel od początku lat 90. konsekwentnie wdraża technologie, które pozwalają ograniczać wpływ fabryki na środowisko naturalne i bezpośrednie otoczenie. W fabryce m.in. zastąpiono wysoce emisyjną kotłownię węglową piecem gazowym, wykorzystana raz woda zostaje w różnorodny sposób zagospodarowana, wdrożono niezależny system odprowadzenia ścieków przemysłowych. Powtórnie wykorzystuje się ciepło odpadowe pomiędzy dwoma procesami produkcyjnymi, ogranicza zużycie wody i emisję ścieków w instalacjach chłodzenia i płukania urządzeń, optymalizuje zużycie energii. Ponadto udało się praktycznie całkowicie wyeliminować emisję dwutlenku siarki, sadzy i węglowodorów, a także znacznie ograniczyć poziom emitowanego hałasu.
Globalna strategia Henkla, zgodnie z którą firma w trosce o swój ślad środowiskowy wciąż zmienia sposób, w jaki wykorzystuje surowce, przekształca procesy produkcyjne i formuły produktów, przekłada się na lokalne działania. – Naszą ambicją jest, aby do 2030 roku być fabryką neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. Dziś w Raciborzu jesteśmy w połowie tej drogi – zakład jest w 56% neutralny klimatycznie. Mamy swój udział we wdrażaniu zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. Wszystkie opakowania naszych produktów są zdatne do przetworzenia i wytwarzane są z coraz większym udziałem wtórnego plastiku. Dobrym przykładem są tutaj butelki żelu do prania Persil – wykonane już w 50% z plastiku pochodzącego z recyklingu. Dodatkowo w produkcji butelek przeszliśmy z polipropylenu na polietylen. Ten drugi można przetwarzać nieskończenie wiele razy – mówi Wojciech Fabiańczyk, dyrektor fabryki. Ograniczeniu emisji CO2 i zmniejszaniu zużycia surowców służy także stopniowy proces koncentrowania formuł produktów Henkla wytwarzanych w Raciborzu. Proszki i płyny do prania marek Persil czy Perwoll są coraz bardziej skoncentrowane przy zachowaniu co najmniej takiej samej skuteczności prania.
Zakład w Raciborzu może poszczycić się wieloma certyfikatami, w tym ISO 14001 dotyczącym zarządzania środowiskowego, ISO 9001 dotyczącym zarządzania jakością, ISO 45001 z zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ISO 50001 z zarządzania energią.
Dla Raciborza i lokalnej społeczności
Zakład w Raciborzu i jego pracownicy angażują się w liczne działania i projekty charytatywne z myślą o potrzebach lokalnej społeczności. Korzystają przy tym z możliwości, jakie daje globalny Program Wolontariatu Pracowniczego MIT, działający w Henklu od 2001 roku. W myśl zasad tego programu, każdy obecny lub emerytowany pracownik firmy może zainicjować projekt społeczny, a przy jego realizacji korzystać ze wsparcia finansowego lub rzeczowego firmy. W latach 2019 – 2023 pracownicy raciborskiego Henkla zrealizowali na rzecz lokalnych społeczności 49 projektów społecznych o łącznej wartości ponad 720 tysięcy złotych.
W Raciborzu realizowany jest także od 2016 roku projekt Świat Młodych Badaczy, inicjatywa edukacyjna Henkla dla uczniów klas 2-3 szkół podstawowych. Ma na celu promowanie wśród uczniów zainteresowania naukami ścisłymi oraz rozwijanie w nich umiejętności krytycznego i logicznego myślenia. W samym tylko 2023 roku udział w warsztatach i eksperymentach naukowych Świata Młodych Badaczy wzięło ponad 400 dzieci ze szkół powiatu raciborskiego, a od początku trwania projektu już łącznie ponad 2400 uczniów. W 2023 roku projekt był także obecny ze stoiskiem i warsztatami dla najmłodszych na święcie Dni Raciborza i Dnia Dziecka obchodzonym 1 czerwca.
Świat Młodych Badaczy to projekt ogólnopolski, w którym w latach 2016-2023 roku wzięło udział 9100 polskich uczniów. Więcej o projekcie można znaleźć na stronie www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl.
Tekst sponsorowany
Powyższa prezentacja ukazała się w ramach specjalnego raportu “Liderzy inwestycji i innowacji” przygotowanego i wydanego w lutym 2024 w nakładzie 37 tys. szt. przez Wydawnictwo Nowiny.
Najnowsze komentarze