Czwartek, 23 maja 2024

imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

RSS

To była iście kosmiczna przygoda! Żory świętowały 752. urodziny [ZDJĘCIA]

26.02.2024 13:25 | 0 komentarzy | juk

W miniony weekend na mieszkańców Żor oraz gości z innych miast czekała moc atrakcji. Wszystko to oczywiście z okazji 752. rocznicy założenia Miasta Żory.

To była iście kosmiczna przygoda! Żory świętowały 752. urodziny [ZDJĘCIA]
Motywem przewodnim urodzinowej imprezy były roboty, nauki ścisłe oraz kosmos.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Główna część obchodów odbywała się w hali sportowej żorskiego MOSiR-u, dokładnie w dniu założenia Żor, czyli 24 lutego. Motywem przewodnim urodzinowej imprezy były roboty, nauki ścisłe oraz kosmos. Oficjalnego otwarcia dokonał prezydent Żor Waldemar Socha, wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta Żory Piotrem Kosztyłą.

Po części oficjalnej na scenę wkroczyły imponujące roboty w interaktywnym spektaklu pt. „Robotrons – Niepokonani Aniołowie Galaktyki”. Po przedstawieniu można było zrobić sobie zdjęcie z tymi niezwykłymi maszynami. Oprócz tego, na przybyłych gości czekało mobilne planetarium, gdzie można było podziwiać pokazy astronomiczne pod hasłem „Lecimy w Kosmos!” oraz „Niebo + Słońce”. Były też warsztaty kosmiczne: gogle VR, budowanie bazy księżycowej z klocków LEGO Duplo, obserwacje przez mikroskop i wystawa prawdziwych meteorytów. Starszych i młodszych zachwyciły też warsztaty z robotyki oraz widowiskowe eksperymenty fizyczne i chemiczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stanowiska doświadczalne i zajęcia z wyrabiania glutków. Na młodsze dzieci czekały dwa dmuchańce, a wszyscy goście mogli liczyć na słodki poczęstunek w postaci kosmicznych babeczek.

Z okazji Urodzin Miasta Żory, 22 lutego w Muzeum Miejskim w Żorach odbyło się spotkanie z cyklu „Nasza tożsamość” pod hasłem „Historia w herbie Żor”. Herby na terenach Polski zaczęły pojawiać się w XIII wieku, w związku z nadawaniem istniejącym miejscowościom praw miejskim i lokacją miast na prawie magdeburskim, m.in. Żor w 1272 roku. Ich samorządy miały prawo wystawiania dokumentów, niezbędna więc była im pieczęć z godłem. Z wizerunku na pieczęci wykształcał się następnie oficjalny herb miasta. Żory jako jedno z pierwszych po 1989 roku upomniało się o swoją symbolikę historyczną i postanowiło nadać jej odpowiednią rangę – czytamy w książce Insygnia miasta Żory oraz zasady użycia insygniów miejskich, ceremoniał miejski, herby żorskich dzielnic (2007).

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach im. Ottona Sterna zorganizowała za to 24 lutego spotkanie z Maciejem Jakubowiakiem, wokół książki pt. „Hanka. Opowieść o awansie”. Jakubowiak jest eseistą, redaktorem wicenaczelnym magazynu „Dwutygodnik”. Autorem książek, którego teksty można też znaleźć w „Tygodniku Powszechnym”, „Książkach”, „Polityce”, „Znaku” i „Piśmie”.

Ludzie:

Waldemar Socha

Waldemar Socha

Prezydent Żor