Czwartek, 23 maja 2024

imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

RSS

Pierwsze wiatraki stanęły w gminie Pietrowice Wielkie. Zobacz, co kryje się w ich wnętrzu [ZDJĘCIA]

26.02.2024 11:10 | 8 komentarzy | mad

Dwa pierwsze wiatraki stanęły właśnie na terenie farmy wiatrowej w Pietrowicach Wielkich, budowanej przez VSB Energie Odnawialne Polska. Kolejnych sześć jest po etapie preinstalacji. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie roku i zapewniać zielony prąd dla ok. 36 tysięcy gospodarstw domowych. Inwestor pokazał, jak turbiny wyglądają w środku.

Pierwsze wiatraki stanęły w gminie Pietrowice Wielkie. Zobacz, co kryje się w ich wnętrzu [ZDJĘCIA]
Wnętrze wieży często wzbudza zainteresowanie. Na zdjęciu widoczne jest okablowanie i typowa drabina, która pełni funkcję prowadnicy dla windy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od początku roku z licznych fabryk na teren farmy wiatrowej Racibórz przewożone są elementy turbin wiatrowych. Inwestor przewiduje, że wszystkie transporty zakończą się na początku marca. Równolegle trwają prace montażowe.

Pierwsze wiatraki zmontowane

Dwie pierwsze turbiny stanęły na terenie sołectwa Maków, kolejne są instalowane w innych sołectwach gminy Pietrowice Wielkie. Operacja montażu jest dwuetapowa, dlatego do instalacji wykorzystywane są dwa rodzaje żurawi.

Jak mówi Marek Matkowski, kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska, pierwszy żuraw o mniejszej nośności i zasięgu montuje na każdym fundamencie trzy dolne sekcje wieży. - Ten właśnie etap nazywamy preinstalacją - wyjaśnia. Drugi rodzaj żurawia, charakteryzujący się większą nośnością i zasięgiem, przystępuje do pracy po zakończonej preinstalacji, aby posadowić kolejne, wyższe sekcje wieży oraz najcięższy element – gondolę o wadze sięgającej 60 ton. Następnie instaluje przekładnię i wirnik, do którego mocowane są finalnie trzy skrzydła wiatraka. W ten sposób kończy się montaż każdej z elektrowni.

Winda w środku

Inwestor zdradza jeden z sekretów turbin i pokazuje wnętrze wieży, co często wzbudza zainteresowanie. Na zdjęciu oprócz okablowania widać w zasadzie typową drabinę. W rzeczywistości pełni ona przede wszystkim funkcję prowadnicy dla… windy. W każdej z nowoczesnych turbin wiatrowych znajduje się bowiem winda, transportująca sprzęt oraz pracowników technicznych na górę wieży do gondoli.

Tak turbina wygląda w środku

Tak turbina wygląda w środku

Farma wiatrowa Racibórz będzie składać się w sumie z 13 nowych turbin. Są to, jak podaje firma, najnowocześniejsze urządzenia Nordex N117 o mocy 3,2 MW każda. Inwestor przewiduje, że roboty konstrukcyjne zakończą się w czerwcu, by potem rozpocząć prace podłączeniowe związane z uruchomieniem dostaw zielonej energii operatorowi, którym jest Tauron Dystrybucja S.A. Farma wiatrowa Racibórz ma dostarczać zieloną energię elektryczną do 36 tysięcy gospodarstw domowych. - Dzięki mocy zainstalowanej 41,6 MW, wykorzystując siłę wiatru, będzie wytwarzać czystą energię i ograniczy roczną emisję CO2 o 44 tysiące ton -poinformowano redakcję Nowin.

Zakaz dronów nad budową

Dostawca turbin wiatrowych Nordex Polska, montowanych na terenie gminy Pietrowice Wielkie, przypomina o zakazie lotów dronów nad terenem budowy. Ponieważ na terenie inwestycji trwają intensywne prace montażowe, takie przeloty stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników.

- Zakłócenie pracy ciężkich maszyn może doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków i narazić operatorów dronów na odpowiedzialność karną. Zgodnie z przepisami (ustawa „Prawo lotnicze” oraz rozporządzenia ministra rozwoju i infrastruktury) przeloty statków bezzałogowych nad terenami budów są niedozwolone nawet dla osób posiadających licencję. Ponieważ samo złamanie zakazu jest zagrożone karą grzywny, VSB Energie Odnawialne Polska wraz z dostawcą turbin informuje o obowiązującym prawie i prosi o jego przestrzeganie ze względu na bezpieczeństwo - przekazuje VSB.

Eko-warsztaty na powitanie wiosny

Na wiosnę inwestor zaplanował kolejne spotkania najmłodszych z ekologią. Już wiadomo, że 20 i 21 marca w przedszkolach i szkołach w gminie Pietrowice Wielkie odbędzie się druga tura warsztatów ekologicznych, podczas których dzieci poprzez zabawę uczyć się będą, jak powstaje zielona energia. W ubiegłym roku ekologiczne zajęcia zorganizowano dla ok. 200 dzieci z Samborowic, Makowa, Cyprzanowa, Krowiarek i Pawłowa. Tym razem samodzielną produkcją energii zajmą się uczniowie i przedszkolaki z Pietrowic Wielkich. Warsztaty ekologiczne organizuje VSB we współpracy z firmą „Mamy Energię”.

źródło: VSB Energie Odnawialne Polska, oprac. (d)


O inwestycji pisaliśmy także w następujących artykułach: