PIT-37 – jak i gdzie rozliczyć? Kogo dotyczy formularz?
Kiedy rozpoczyna się okres rozliczeń z urzędem skarbowym, PIT-37 staje się jednym z najczęściej dostarczanych dokumentów. Deklaracja dotyczy dużego odsetka osób zarabiających w Polsce. Jak załatwić formalności z fiskusem, aby mieć pewność co do bezpieczeństwa procesu i nie ponieść żadnych kosztów?
Kto powinien złożyć PIT-37?
PIT-37 to dokument przeznaczony dla osób otrzymujących dochód za pośrednictwem płatnika, czyli pracodawcy. Mogą oni wykonywać swoje obowiązki zarówno w ramach umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych (umowa o dzieło, umowa-zlecenie). Deklaracja nie nadaje się dla przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą.
Za pomocą PIT-37 rozliczy się każdy, kogo obowiązuje skala podatkowa 12%, a jego zaliczkami podatkowymi zajmuje się płatnik. Żeby złożyć deklarację do fiskusa, należy najpierw otrzymać od swojego pracodawcy PIT-11, czyli formularz, na którego podstawie uzupełnia się zeznanie.
Warto też pamiętać, że do dochodów objętych koniecznością rozliczenia PIT-37 należą jeszcze m.in.:
- renty,
- emerytury,
- zasiłki z ubezpieczenia społecznego,
- przychody z praw autorskich,
- świadczenia przedemerytalne.
Jednocześnie osoby te nie mogą prowadzić działalności gospodarczej, a także odliczać minimalnego podatku dochodowego.
Nawet jeśli podatnik otrzymuje dochód z pracy na etacie, ale jednocześnie prowadzi swoją firmę, nie może już korzystać z PIT-37. Obowiązuje go wtedy deklaracja PIT-36, czyli ta przeznaczona dla przedsiębiorców. Poza tym zeznanie składa się w pojedynkę lub z żoną czy mężem, o ile druga osoba również może rozliczać się za pomocą PIT-37.
Gdzie najlepiej rozliczyć PIT-37?
Jak można przeczytać na stronie internetowej https://www.pit.pl/pit-37-online/, PIT-37 da się oddać zarówno stacjonarnie w urzędzie skarbowym, jak i online. Najczęściej poleca się wersję internetową deklaracji, ponieważ jest ona nie tylko bardziej intuicyjna, ale i szybsza w uzupełnieniu. W sieci funkcjonują rządowy program Twój e-PIT, a także aplikacja e-pity.
Gdy korzysta się z internetowych metod rozliczeń, system samodzielnie uzupełnia deklarację podatnika na bazie informacji zaciągniętych z baz Ministerstwa Finansów. Takie rozwiązanie sprawia, że znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia błędu. Podczas ręcznego uzupełniania długiego zeznania łatwiej o pomyłkę, ponieważ trzeba wprowadzać do rubryk mnóstwo wartości liczbowych.
Rozliczenie online można przeprowadzić na różnych urządzeniach – komputerze, laptopie, tablecie czy smartfonie. Oba systemy działają na różnych sprzętach, co zwiększa dostępność dla wszystkich osób. Nie trzeba martwić się też dojazdem do urzędu skarbowego czy staniem w niekiedy bardzo długich kolejkach.
Osoby, które rozliczają się z fiskusem zdalnie, szybciej otrzymują przelew z ewentualną nadpłatą podatku. Jeśli komuś zależy zatem na prędkim otrzymaniu zwrotu, powinien wybrać opcję złożenia zeznania zdalnie. Programy przeznaczone do załatwiania formalności z fiskusem online są w pełni bezpieczne i nie trzeba martwić się o ochronę swoich danych. Wykorzystują one nowoczesne systemy i chronią dane podobnie jak banki.
Co więcej, za pomocą programów do rozliczeń podatkowych online, można przeprowadzać korekty zeznań z poprzednich lat. Niekiedy zachodzi taka konieczność, kiedy już po wysłaniu deklaracji okaże się, że wystąpiły w niej nieprawidłowości.
Narzędzia online do składania zeznań podatkowych pozwalają na korzystanie z danych zaciąganych automatycznie oraz na samodzielne uzupełnianie formularza, więc każdy dopasuje ten proces do własnych preferencji. Dzięki pierwszej opcji całość nie powinna zająć więcej niż 10 minut.
Termin składania deklaracji podatkowych
Terminy, w jakich można składać deklaracje podatkowe, są bardzo dokładnie określone przez prawo i należy ich bezwzględnie przestrzegać. Ostateczna data na złożenie zeznania to 30 kwietnia. Formularze za 2023 rok trzeba zatem dostarczyć maksymalnie do końca kwietnia 2024 roku. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, natychmiast po uzyskaniu od pracodawcy PIT-11.
Trzeba pilnować wyznaczonych terminów, ponieważ ich nieprzestrzeganie niesie ryzyko naliczenia kar finansowych. Wysokość grzywny zależy m.in. od tego, jaki podatek obowiązuje danego podatnika. Niezłożenie deklaracji może być zinterpretowane jako chęć uniknięcia opłacenia wymaganej kwoty co bywa interpretowane jako przestępstwo skarbowe.
Kłopoty z dotrzymywaniem terminów względem urzędu skarbowego zwiększają szanse na kontrole ze strony fiskusa. Sposobem na uniknięcie konsekwencji może być złożenie tzw. czynnego żalu do urzędu, a także jak najszybsze doręczenie uzupełnionej deklaracji podatkowej. Żeby oszczędzić sobie stresu i kłopotów, najlepiej jednak pilnować okresu rozliczeniowego, ponieważ jest on wystarczająco długi, a w mediach często przypomina się o deadline’ie.
PIT-37 a przekazanie 1,5% podatku
Każdy podatnik rozliczający PIT-37 może przekazać 1,5% podatku na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego. Oznacza to, że kwota powędruje na konto instytucji, której numer KRS wskaże się we wniosku. To sposób na pomoc w działalności m.in. domów dziecka czy schronisk dla zwierząt. W ten sposób wspomaga się także konkretne osoby zmagające się np. z trudnymi do pokonania chorobami.
Podatnik nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów za przekazanie swojego wsparcia wybranej organizacji. Może w zaledwie chwilę wspomóc dowolną działalność dobroczynną, więc zdecydowanie warto skorzystać z tej opcji. W okresie rozliczeń wiele OPP prosi o pomoc, a numery KRS znajdują się m.in. w specjalnych ogłoszeniach czy nawet na billboardach w miastach.
Czym są ulgi podatkowe i z jakich można skorzystać?
Ulgi podatkowe to sposób na zmniejszenie kwoty do zapłacenia na rzecz urzędu skarbowego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wiele z nich wymaga specjalnej dokumentacji potwierdzającej należność obniżki. Z tej opcji da się skorzystać w każdym programie do rozliczania PIT-ów online. Do przykładowych ulg należą za pracę za granicą, stworzenie nowego produktu, krwiodawstwo, sprzęt rehabilitacyjny, termomodernizację czy darowizny na różnorodne cele.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze