Kobiety w sportach walk, czyli kobiety w KSW i UFC
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat mieszane sztuki walki zaliczyły zdecydowany rozwój, co przełożyło się na zainteresowanie kibiców najważniejszymi galami. W Polsce największą organizacją promującą walki MMA jest KSW, czyli Konfrontacja Sztuk Walki, natomiast na świecie niezaprzeczalnym liderem jest UFC. W MMA występują już nie tylko mężczyźni, lecz coraz więcej kobiet, które również osiągają sukcesy. W tym tekście przyglądniemy się, jak prezentują się polskie przedstawicielki płci pięknej w MMA oraz przybliżymy ich sylwetki wraz z osiąganymi rezultatami. Przeczytaj ten tekst, aby dowiedzieć się, jak radzą sobie Polki w sportach walki.
Polki w sportach walki
Nie da się ukryć, że olbrzymi wpływ na rozwój i popularyzację mieszanych sztuk walki w naszym kraju miała Joanna Jędrzejczyk. Zawodniczka przez wiele lat z powodzeniem rywalizowała na największych galach organizowanych przez UFC. Warto podkreślić, że nie była tylko tłem dla pojedynków odbywających się w oktagonie, ale walczyła o najwyższe cele i pasy mistrzowskie, kończąc rywalizację zwycięstwami. Wiele zawodniczek marzy o tym, aby pójść w ślady JJ, lecz poprzeczka zawieszona przez Joannę Jędrzejczyk została naprawdę wysoko. W historii UFC tylko dwie Polki walczyły na galach, lecz w przyszłości powinno być pod tym kątem jeszcze lepiej, bowiem MMA w Polsce cały czas się rozwija.
Jakie Polki walczą w KSW?
Konfrontacja Sztuk Walki to odpowiednik UFC w naszym kraju. KSW jest największą organizacją MMA w Europie i to ona odpowiada za rekordowe gale w Polsce. W federacji nie brakuje zawodniczek, które chcą się piąć po szczeblach kariery, aby dostać się do UFC. Wielu obserwatorów zgodnie podkreśla i komentuje, że KSW to trampolina do największej organizacji MMA na świecie, czyli UFC. W kolejnych akapitach przedstawimy polskie zawodniczki KSW.
Natalia Baczyńska-Krawiec
Urodziła się 9 maja 1995 roku i jest uznawana za obiecującą zawodniczkę polskiego MMA. 28-letnia Natalia Baczyńska Krawiec jest związana z KSW, gdzie toczy pojedynki. W Konfrontacji Sztuk Walki może pochwalić się bilansem 6-3. Natalia Baczyńska-Krawiec występuje w wadze muszej. Kiedy Polka po raz ostatni stoczyła swój oficjalny pojedynek? Zawodniczka zameldowała się na ringu w lutym 2023 roku na gali KSW 79. Wówczas na punkty wygrała z reprezentantką Czech – Petrą Castkovą. Do tego pojedynku przystępowała po dwóch porażkach odpowiednio z Sarą Luzar-Smajic oraz Karoliną Owczarz.
Emilia Czerwińska
Kolejną zawodniczką, która związała się z KSW, jest Emilia Czerwińska. Urodziła się 1 lipca 1990 roku w Zgorzelcu i przez wiele lat związana była z K-1, dwukrotnie zdobywając tytuł mistrzyni świata, a także dziewięciokrotnie mistrzyni Polski. W zawodowym MMA zadebiutowała 4 września 2021 na gali KSW 63: Crime of The Century. Emilia Czerwińska rywalizowała wówczas z Weroniką Eszer. Czerwińska pokonała rywalkę przez techniczny nokaut w drugiej rundzie. Na swoim koncie ma także zwycięstwo z Sarą Luzar-Smajic, natomiast trzecia walka zakończyła się przegraną. Czerwińska musiała uznać wyższość Yasmin Guimaraes, przegrywając na punkty.
Wiktoria Czyżewska
Zdaniem ekspertów i obserwatorów polskiego MMA Wiktoria Czyżewska uchodzi za wielki talent, który ma szansę w przyszłości stanowić o sile polskich mieszanych stuk walki. 19-latka bardzo szybko zaczęła rywalizować na zawodowych ringach. W swoim CV ma już trzy pojedynki w MMA, a jej bilans to 2-1. Jej pierwsza porażka na KSW miała miejsce podczas KSW 85, gdy w trzeciej rundzie uległa Sandrze Succar.
Adrianna Kreft
Zawodniczka urodziła się 26 grudnia 1992 roku w Starogardzie Gdańskim. Adrianna Kreft uchodzi za nadzieję polskiego MMA. Jest przedstawicielką wagi muszej, a aktualnie plasuje się na ósmej pozycji rankingu KSW dywizji żeńskiej, który nie uwzględnia podziału na kategorie wagowe. Jej kontrakt z KSW obowiązuje od 2022 roku. W tym czasie pokonała Petrę Castkovą oraz Karolinę Owczarz, natomiast w sierpniu 2023 roku przegrała z Yasmin Guimaraes.
Karolina Owczarz
Wśród zawodniczek, które rywalizują w KSW, należy wskazać także Karolinę Owczarz. Polska fighterka rozpoczynała swoją karierę w boksie zawodowym, natomiast w klatce występuję od 2018 roku, kiedy to związała się z KSW. Aktualnie bilans Karoliny Owczarz to 5-3. Jej ostatnia walka odbyła się w kwietniu 2023 roku na KSW 81.
Jakie Polki walczą w UFC?
W historii UFC tylko dwie Polki miały okazje wystąpić w klatce. Oczywiście mowa o Joannie Jędrzejczyk i Karolinie Kowalkiewicz. Wiele zawodniczek nowego pokolenia dąży do tego, aby dołączyć do elitarnego grona.
Joanna Jędrzejczyk
Jeżeli chodzi o osiągnięcia w MMA, to Joanna Jędrzejczyk nie ma sobie równych w naszym kraju. Była ona pierwszą Polką w Ultimate Fighting Championship. Joanna Jędrzejczyk to mistrzyni UFC w wadze słomkowej, czyli do 52 kilogramów w latach 2015-2017. JJ pięć razy z powodzeniem broniła pasa mistrzyni. W czerwcu 2022 roku legenda polskiego MMA zakończyła karierę zawodową.
Karolina Kowalkiewicz
Aktualnie jedyną polską przedstawicielką w UFC jest Karolina Kowalkiewicz, związana z organizacją od 2015 roku. W tym momencie zajmuje 14 lokatę w rankingu UFC dla kategorii słomkowej. Po raz ostatni walczyła w oktagonie na gali UFC w październiku 2023 roku, kiedy to pokonała Diane Belbitę.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze