środa, 9 października 2024

imieniny: Arnolda, Dionizego, Sybilii

RSS

Co można wrzucić w koszty IT?

31.01.2024 18:00 | 0 komentarzy | MK

Dlaczego specjaliści z branży IT tak chętnie “przechodzą na swoje” i zakładają własne, jednoosobowe firmy? Nie jest chyba żadnym zaskoczeniem, że jeden z głównych powodów to… niższe podatki. A konkretniej — możliwość odliczenia kosztów działalności od przychodów. Czy każdy może z tego „przywileju” skorzystać? Które wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Co można wrzucić w koszty IT?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odliczenie kosztów od przychodu — komu przysługuje?

Na początek — mała uwaga. Nie każdy programista, który przejdzie na B2B będzie miał prawo skorzystać z odliczenia kosztów prowadzonej działalności. 

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, przedsiębiorca zakładający jednoosobową działalność gospodarczą ma do wyboru trzy formy opodatkowania: skalę podatkową (12%/32%), podatek liniowy (jednolite 19%) oraz ryczałt (dla branży IT — 12% lub 8,5%, w zależności od rodzaju świadczonych usług). O ile pierwsze dwie formy obejmują dochody z działalności — czyli przychody pomniejszone o koszty — tak ryczałt rozliczany jest wyłącznie na podstawie przychodów. 

Innymi słowy — z odliczenia kosztów nie skorzystamy właśnie na ryczałcie. Co, jak pokazuje podatkowa rzeczywistość, nie zawsze jest problemem. Dla przedsiębiorców o niskich kosztach działalności ryczałt okazuje się być bardzo atrakcyjną opcją… z czego zresztą korzysta coraz więcej specjalistów z branży IT.

Co można wrzucić w koszty firmy jednoosobowej?

Tym zaś, którzy rozliczają się według skali podatkowej bądź stawki liniowej, paradoksalnie może zależeć na jak najwyższych kosztach uzyskania przychodów — bo pozwalają obniżyć podatek dochodowy (a czasem także odliczyć VAT).

Niestety, katalog wydatków, które można uznać za koszty firmowe… nie istnieje. Przepisy wskazują jedynie, że kosztem podatkowym mogą być wydatki ściśle związane z działalnością gospodarczą i uzyskanymi przez nią przychodami. Każdego roku generuje to mnóstwo wątpliwości — bo jak zdefiniować „ścisły związek” z działalnością? Niektórzy uważają, że w koszty można by było wrzucić nawet… okulary — o tym, dlaczego jest to niemożliwe (w przypadku jednoosobowej działalności!), przeczytasz na https://podatkiprogramisty.pl/okulary—koszty—firmy/.

Ostatnie słowo w tej kwestii należy zawsze do Urzędu Skarbowego; ale generalnie przyjmuje się, że przedsiębiorca z branży IT może wrzucić do kosztów:

  • wydatki związane z miejscem pracy — zarówno, jeżeli jest to wynajęte biuro, jak i… nasze własne mieszkanie (chociaż tu należy uważać — z zasady za koszt podatkowy przyjmuje się część czynszu i opłat za media proporcjonalną do części mieszkania, jaką realnie zajmuje działalność);
  • wyposażenie biurowe i niezbędne środki czystości;
  • elektronikę — o tym, jak sprzęt można wrzucić w koszty, przeczytasz na https://podatkiprogramisty.pl/sprzet-elektryczny-i-elektroniczny-w-kosztach-programisty-21-przykladow/;
  • oprogramowanie;
  • abonamenty: za telefon i internet;
  • koszt obsługi prawnej oraz księgowej;
  • kursy i szkolenia — wyłącznie te, które rzeczywiście są związane z profilem prowadzonej działalności!
  • wydatki na transport — o ile z biletami sprawa jest dosyć prosta, tak już rozliczenie kosztów eksploatacji samochodu może być problematyczne; radzimy tu zapoznać się z obowiązującymi przepisami!
  • koszty związane z promocją działalności — prowadzenia strony internetowej, reklamy w social mediach czy Google Ads.

Lista potencjalnych kosztów podatkowych jest oczywiście o wiele dłuższa — jeżeli chciałbyś poznać kolejne sposoby na optymalizację podatkową, polecamy zajrzeć na https://podatkiprogramisty.pl/73-pomysly-na-koszty-firmowe-dla-programisty/.

 

Materiał zewnętrzny