Sobota, 12 października 2024

imieniny: Eustachego, Maksymiliana, Serafina

RSS

Zbiorniki magazynowe – co warto o nich wiedzieć?

19.01.2024 15:00 | 0 komentarzy | MK

Zbiorniki magazynowe to często monumentalne konstrukcje, które znajdują swoje zastosowanie w naprawdę różnych gałęziach przemysłu, począwszy od spożywczego, rolniczego, aż po przemysł chemiczny czy paliwowy. Służą one do tymczasowego przechowywania surowców, półproduktów bądź gotowych produktów w wielu różnych postaciach: płynnej, półpłynnej, sypkiej bądź gazowej. Zbiorniki magazynowe często wyposażone są w zawory spustowe i zasilające, mieszadła czy przyrządy do pomiaru temperatury oraz ciśnienia. Zbiorniki magazynowe dostępne są w wielu rozmiarach, gdzie kluczowe jest dopasowanie właściwego modelu do zapotrzebowania danej firmy na wodę. Zbiorniki magazynowe powstają z materiałów odpornych na ciągły kontakt z wodą oraz ziemią; modele naziemne i podziemne produkuje się z tworzyw sztucznych lub betonu, z czego wybór surowca stanowi często kwestię wysoce indywidualną. Na współczesnym rynku możemy znaleźć kilka rodzajów zbiorników; każdy z nich ma swoje pewne zastosowania, dlatego też sprawdza się w konkretnych przypadkach. Postanowiliśmy pokrótce przytoczyć ich opisy dla podkreślenia ich różnorodności.

Zbiorniki magazynowe – co warto o nich wiedzieć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Główne rodzaje zbiorników i ich charakterystyka

Każdy rodzaj magazynu ma swoje zastosowanie, dlatego też umieszczone w nich zbiorniki są w stanie znacząco się od siebie różnić. W zależności od magazynu, najprawdopodobniej znajdą się w nim inne zbiorniki. Obecnie wyróżniamy magazyny:

otwarte → jedne z najtańszych konstrukcji, w których budowie stosuje się nawierzchnię gruntową lub utwardzaną; zazwyczaj są to place składowe czy terminale kontenerowe; w tej kategorii najczęściej dojrzymy zbiorników na substancje przemysłowe, a zwłaszcza produkty, które w żaden sposób nie są zależne od czynników atmosferycznych;

półotwarte → najczęściej posiadają dach, dwie lub trzy ściany, a także jeden otwarty bok; mogą być przytwierdzone do podłoża na stałe bądź tymczasowo; zazwyczaj składowane w nich rzeczy są odporne na zmiany temperatur, jednak z jakiegoś powodu nie mogą zostać poddane bezpośredniemu działaniu czynników atmosferycznych; należy pamiętać, że nie są to zbiorniki na substancje chemiczne;

zamknięte → konstrukcje zbudowane na stałe i wykonane z wytrzymałych materiałów, na stałe osadzone w gruncie, właśnie tam znaleźć można zbiorniki na substancje chemiczne i zbiorniki magazynowania chemii; magazyny tego rodzaju mogą mieć zarówno piwnice oraz dodatkowe piętra; przykładem zbiorników w magazynach zamkniętych bardzo często są również zbiorniki do przechowywania cieczy;

specjalne → w takich magazynach przechowuje się różnego rodzaju produkty wymagające, jak sama nazwa wskazuje, szczególnych warunków; zbiorniki znajdujące się w takich magazynach służą zwykle do przechowywania paliw, olejów oraz wielu innych podobnych rzeczy.

Przykład wspominanej przez nas różnorodności stanowi oferta na zbiorniki magazynowe od PROX – dostosowywanych do produktu oraz miejsca zabudowy. Warto jest wybrać firmę, która doskonale orientuje się w tematach związanych z wymaganiami, jakie współcześnie stawiane są zbiornikom o różnym przeznaczeniu. Dzięki temu będzie się miało gwarancję, że wyprodukowany kontener jest zgodny ze swoim przeznaczeniem.

Jakie firmy najchętniej korzystają ze zbiorników magazynowych?

Zbiorniki magazynowe są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa z naprawdę wielu branż; doskonale sprawdzają się one zwłaszcza w rolnictwie, ze względu na to, że pozwalają na niemalże całkowite wyeliminowanie kosztów związanych chociażby z podlewaniem upraw w trakcie dłuższych przerw w opadach atmosferycznych. Ze zbiorników korzysta się także w szkółkach roślin i w gospodarstwach nastawionych na hodowlę zwierząt. Konstrukcje te da się umieścić także na terenach należących do przedsiębiorstw produkcyjnych. Zarówno małe, jak i duże firmy mogą wykorzystać zbiornik magazynowy do własnych celów, w ten sposób zmniejszając koszty produkcji i przełożyć się na zyski przedsiębiorstwa.

Materiał zewnętrzny