Czy upadłość konsumencka to dobre rozwiązanie?
W życiu każdego z nas pojawiają się różne problemy. Pogorszenie sytuacji osobistej niekiedy doprowadza do konieczności ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Przyczyn takich decyzji jest zazwyczaj tyle, ile dłużników. Mogą być to zarówno przyczyny ekonomiczne, jak i zdrowotne czy rodzinne. Upadłość konsumencka to jeden ze sposobów na uwolnienie się od postępujących długów. Z tej możliwości korzystają osoby niewypłacalne, które nie są w stanie spłacać zaciągniętych pożyczek i kredytów. Warto jednak mieć świadomość tego, że dostępne rozwiązania sprawdzą się w praktyce wyłącznie wtedy, gdy zostaną one dobrze zastosowane – w taki sposób, który najlepiej odpowiada sytuacji danego dłużnika. Kluczem jest tu postawienie na indywidualną strategię, dopasowaną do realnych potrzeb i składowych zadłużenia. Fakt ten nie zmienia się w przypadku upadłości konsumenckiej – jej zakończenie może być pozytywne dla dłużnika wtedy, gdy aktualne przepisy prawa upadłościowego zostaną wykorzystane w optymalny sposób. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest bowiem dla każdego.
Sprawdź, czy możesz ogłosić upadłość konsumencką
Już sama nazwa sugeruje nam, kto ma prawo do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Przeznaczona jest ona dla konsumentów, czyli osób fizycznych które nie prowadzą działalności gospodarczej – czyli nie są przedsiębiorcami. Nie oznacza to jednak tego, że upadłości nie może ogłosić były przedsiębiorca. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby w momencie składania wniosku o ogłoszenie upadłości, osoba fizyczna nie była wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Oznacza to, że ogłoszenie upadłości może nastąpić przez byłego przedsiębiorcę nawet następnego dnia po wykreśleniu go z listy CEIDG. Do ogłoszenia upadłości konsumenckiej niezbędna jest również niewypłacalność. Co ona właściwie oznacza? Zgodnie z przepisami, dłużnika uważa się za niewypłacalnego, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Mowa tutaj o obiektywnym braku możliwości dokonania spłaty zobowiązań, które stały się wymagalne – nie zaś o niechęć dłużnika do tego, by uregulować należności wierzycieli. Dopóki konsument jest wypłacalny, nie może on w żaden sposób ogłosić swojej upadłości; aż do momentu utraty wypłacalności powinien więc starać się wyjść z zadłużenia za pomocą innych metod. Na stronie internetowej https://www.oglosupadlosckonsumencka.pl/, przedstawiciele z Kancelarii Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy postanowili wyjaśnić wszystkim zainteresowanym kwestię upadłości konsumenckiej w przystępny sposób – poruszając przy tym kwestię, kiedy konkretnie postępowanie nie jest możliwe do zrealizowania.
Upadłość konsumencka a umorzenie zobowiązań – co warto o tym wiedzieć?
Osoby zainteresowane ogłoszeniem upadłości konsumenckiej nie zawsze mają świadomość, że proces ten dzieli się na kilka etapów i wbrew pozorom ogłoszenie upadłości, a następnie wykonanie planu spłaty wierzycieli, wcale nie powoduje umorzenia wszystkich długów. Przed ogłoszeniem upadłości powinno się brać pod uwagę również ograniczenia wprowadzone przez ustawodawcę. Umorzeniu nie podlegają bowiem zobowiązania noszące charakter alimentacyjny czy te, które wynikają z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa czy śmierci, a także zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kary grzywny. Przed podjęciem decyzji dotyczącej ogłoszenia upadłości należy również mieć na uwadze fakt, że sąd może odmówić dłużnikowi ustalenia planu spłaty. Zazwyczaj ma to miejsce w sytuacji, kiedy upadły doprowadził do swojej niewypłacalności bądź istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy – na przykład przez trwonienie części składowych majątku czy celowe nieregulowanie wymaganych zobowiązań. Upadłość konsumencka nie jest więc dla każdego; chociaż wiele osób znalazło w niej rozwiązanie na wyjście z długów i rozpoczęcie nowego życia wolnego od problemów, nie wszyscy spotkali się z korzystną decyzją sądu. W procesie ogłoszenia upadłości ważna jest doskonała znajomość swoich praw i obowiązków – z tego względu wiele osób decyduje się na pomoc doświadczonych przedstawicieli kancelarii prawnych. Specjaliści są w stanie przeprowadzić swoich klientów przez ten skomplikowany proces, tym samym pomagając w znalezieniu najbardziej korzystnego rozwiązania sprawy.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze