Chcesz kupić nieruchomość w Żorach w 2024 roku? Te 5 rzeczy warto wiedzieć
Najem opłaca się już coraz mniejszej liczbie osób. W związku z tym wiele z nich woli zainwestować w zakup własnej nieruchomości. Jesteś jedną z nich? Zobacz 5 aspektów, na które warto zwrócić uwagę, aby kupić mieszkanie w dobrej cenie i dopasowane do konkretnych potrzeb.
5 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem nieruchomości
Zakup nieruchomości to poważna inwestycja, na którą często przeznacza się znaczną część lub nawet wszystkie swoje oszczędności. W związku z tym warto się odpowiednio przygotować do tego procesu. Co warto wiedzieć? Jakie aspekty są najważniejsze?
1. Ceny mieszkań znacznie się różnią — znalezienie idealnej oferty wymaga wnikliwej analizy rynku
Cena za 1m² mieszkania, o podobnym standardzie i w podobnej lokalizacji, może różnić się nawet o kilka tysięcy złotych. Aby znaleźć idealną ofertę dla siebie, trzeba przeanalizować rynek w okolicy, która Cię interesuje. Jak to zrobić? Korzystaj z portali ogłoszeniowych, grup na portalach społecznościowych, ale nie tylko. Warto postawić także na osobiste poszukiwania w konkretnym rejonie. Jeśli znajdziesz tam ogłoszenia, obejrzyj nieruchomość i poznaj szczegóły.
Co możesz w ten sposób zyskać? Przede wszystkim będziesz wiedział, jakie są realne ceny w danym miejscu. Nie dasz się oszukać, a przy tym zwiększysz szansę na znalezienie okazji. Jeśli na rynku pojawi się atrakcyjna oferta, od razu na nią odpowiesz.
2. Przed zakupem nieruchomości warto zdecydować się na wnikliwą analizę jej stanu technicznego
Mieszkanie z pozoru wygląda na zadbane? Może się okazać, że w rzeczywistości występuje w nim wiele problemów technicznych — np. z jakością instalacji, szczelnością okien, odpowiednią izolacją ścian. Aby ich uniknąć, koniecznie zatrudnij specjalistę od oceny stanu technicznego przed zakupem. Ten sprawdzi najważniejsze elementy konstrukcyjne w danym budynku. Jego opinia pomoże Ci podjąć decyzję odnośnie do tego, czy konkretna inwestycja się opłaca, czy wręcz przeciwnie.
Koszt takiej usługi przy mieszkaniach to z reguły od kilkuset złotych do kilku tysięcy w zależności od wielkości nieruchomości czy jakości usługodawcy, z którym będziesz współpracować. Jest to jednak znacznie mniejszy wydatek niż ten, który będziesz musiał ponieść, jeśli kupisz obiekt z licznymi wadami. Usunięcie każdej z nich zajmie sporo czasu, będzie dużo kosztowało, a przy tym realnie wpłynie na opłacalność przedsięwzięcia.
3. Możesz kupić nieruchomość na kredyt i skorzystać z rządowych programów wsparcia
Zakup nieruchomości za gotówkę to ogromny wydatek, dlatego coraz więcej osób decyduje się zobowiązanie hipoteczne, aby sfinalizować inwestycję. Kredyt 600 tys. złotych lub na inną kwotę możesz zaciągnąć w wielu bankach. Przy okazji możesz skorzystać z rządowych programów wsparcia. Należą do nich m.in.: Program Pierwsze Mieszkanie oraz Mieszkanie bez wkładu własnego. Dzięki nim możesz zaciągnąć zobowiązanie na korzystnych warunkach: np. z niższym oprocentowaniem lub bez konieczności zdobycia wkładu własnego (mogą go zastąpić rządowe gwarancje).
Chcesz zdecydować się na zakup nieruchomości ze swoim małżonkiem? W życiu zdarzają się różne sytuacje — również między zakochanymi. Na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/podzial-majatku-a-kredyt-hipoteczny/ znajdziesz informacje na temat tego, jak ewentualny podział majątku (np. po rozwodzie) wpływa na zobowiązanie hipoteczne.
4. Na cenę nieruchomości wpływa wiele czynników — warto zdecydować, które mają dla Ciebie największe znaczenie
Na cenę danej nieruchomości wpływają m.in. takie czynniki jak:
- lokalizacja — im bliżej centrum, w przyjaźniejszej okolicy, tym z reguły mieszkania są droższe;
- standard wykończenia — jeśli decydujesz się na nieruchomość już gotową do zamieszkania, jakość wykończenia będzie determinowała cenę za 1 m² i za całość;
- rynek — mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego różnią się standardem, a więc także ceną;
- wiek — starsze mieszkania są co do zasady tańsze niż te nowe, choć w niektórych sytuacjach może być odwrotnie.
Bardzo ważnymi aspektami są oczywiście także powierzchnia nieruchomości, jej poziom nasłonecznienia, zlokalizowanie w budynku (piętro, orientacja względem stron świata itp.). Warto się zastanowić, które elementy mają dla Ciebie największe znaczenie. Wówczas będziesz wiedział, z jakimi kosztami zakupu musisz się liczyć.
5. Zakup domu czy w mieszkania to inwestycja w poczucie bezpieczeństwa, ale też ochrona środków przed inflacją
2023 rok to zdecydowanie czas wysokiej inflacji. 2024 także nie zapowiada się optymistycznie pod tym względem. Jeśli zainwestujesz w mieszkanie, unikniesz konieczności płacenia wysokiego czynszu za najem, którego cena może się zmieniać w ciągu roku. Zapewnisz tym samym sobie i swojej rodzinie poczucie bezpieczeństwa. Ochronisz także pieniądze przed inflacją. Zakup będzie inwestycją w kapitał na przyszłość.
Szukasz mieszkania w Żorach? Przygotuj się na poważną analizę. Sprawdź, jak wygląda lokalny rynek nieruchomości, wybierz dogodną formę sfinansowania inwestycji i zacznij szukać opcji na miarę swoich potrzeb. W ten sposób ochronisz swoje środki przed inflacją i zapewnisz sobie spokój oraz poczucie bezpieczeństwa we własnym M.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze