Uczelnia z Wodzisławia zorganizowała kiermasz, którym wsparła rybnicki dom dziecka [ZDJĘCIA]
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna zorganizowała kiermasz bożonarodzeniowy, którego celem było wsparcie wychowanków Domu Dziecka w Rybniku.
Podczas kiermaszu można było zakupić świąteczne stroiki, ozdoby, ciasteczka oraz wiele innych ciekawych rzeczy. Pracownikom uczelni oraz studentom towarzszyli również wychowankowie domu dziecka, którzy mieli okazję poznać jak działa uczelnia oraz uczestniczyć w konkretnych zajęciach, które w tym czasie się odbywały.
- Tego wyjątkowego dnia mieliśmy zaszczyt gościć w naszych murach wychowanków owej instytucji, dzieląc się z nimi naszymi doświadczeniami oraz pokazując, czym na co dzień zajmuje się Nasza Uczelnia. Wychowankowie wzięli udział w warsztatach praktycznych - komponowali świąteczne stroiki, uczyli się o zdrowiu na profesjonalnych fantomach, byli masowani przez adeptów kierunku. Jedna z wychowanek sama spróbowała swoich sił i masowała koleżankę, ponieważ jest to jej wielka pasja - napisała dziekan Elżbieta Trojniar w mediach społecznościowych.
Organizatorami wydarzenia byli studenci pod kierunkiem dr Danuty Jurczyk, pracownika naukowego AHE.
- Pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność pani dr Danucie Jurczyk oraz państwu Agnieszce Ochojskiej i Marcinowi Ochojskiemu za ich nieocenioną rolę w zorganizowaniu tego wydarzenia. Nasze szczególne podziękowania kierujemy również do pani Marzeny Widenki za przygotowanie inspirującego warsztatu dla wychowanków, pani Ewelinie Gajdzie-Pielesz za opiekę nad wychowankami oraz do pana dr Kamila Wilka z WSPA za obecność i wsparcie tej inicjatywy. Z głębokim szacunkiem i uznaniem dla wszystkich zaangażowanych w ten projekt - dodała dziekan AHE.
Współpraca pomiędzy uczelnią a domem dziecka
- Zbliża się magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia, dlatego w ramach naszego zaangażowania społecznego i pragnienia dzielenia się z innymi, postanowiliśmy zainaugurować tradycję wyjątkowego wydarzenia – innowacyjnego kiermaszu charytatywnego mówi Nowinom dr Danuta Jurczyk.
- Inicjatywa koła naukowego De Iure pod przewodnictwem Agnieszki i Marcina Ochojskich we współpracy z Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi, Filią w Wodzisławiu Śląskim wykracza poza typowe ramy, tworząc "żywy" kiermasz, który jednocześnie służy nawiązywaniu głębszych relacji i współpracy. Innowacyjność ta polega na zaproszeniu do aktywnego udziału osób na rzecz których zbierany jest dochód. Dlatego mieliśmy zaszczyt gościć wychowanków z Domu Dziecka w Rybniku, których wspieramy, przeznaczając zebrane środki na ich rzecz. To pierwszy krok w kierunku naszej długoterminowej współpracy. Kolejny dzień kiermaszu zaplanowaliśmy na 16 grudnia 2023 roki. W ramach naszego dalszego zaangażowania, planujemy również odwiedzić Dom Dziecka w Rybniku, co pozwoli na rozpoczęcie bardziej zintegrowanej współpracy. Pragniemy, by nie ograniczała się ona tylko do jednorazowej pomocy, ale ewoluowała w długotrwałą, edukacyjną współpracę. Naszym celem jest pokazanie młodym wychowankom, jakie możliwości edukacyjne i zawodowe oferuje nasz uczelniany kompleks. - dodaje dr Jurczyk, podkreślając, że kompleks oprócz Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej skupia również Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji oraz Szkołę Edukacji Innowacyjnej, których adepci czynnie zaangażowali się w projekt za co bardzo dziękuje.
Doktor Jurczyk, będąca Adiunktem w Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi, jest również zawodowym kuratorem sądowym Sądu Rejonowego w Rybniku i jako naukowiec i praktyk podkreśla znaczenie wsparcia dla wychowanków opuszczających Domy Dziecka i rozpoczynających samodzielne dorosłe życie w społeczeństwie.
- Wizja programu opiera się na budowaniu świadomości i otwieraniu drzwi do nowych możliwości. Z pełną determinacją dążymy do stworzenia ścieżki, która zapewni dzieciom stabilną i obiecującą przyszłość. Wierzymy, że pod skrzydłami naszych szkół wychowankowie rozwiną swoje umiejętności i odkryją nowe horyzonty dla swojej życiowej ścieżki. Dajmy dzieciom wędki nie tylko ryby - podkreśla dr Danuta Jurczyk.
Współpraca ważna dla podopiecznych
- Dziękuję ślicznie uczelni za zaproszenie naszych dzieci i wsparcie finansowe z jarmarku, który na terenie uczelni się odbywał. Dzieci są zachwycone przyjęciem, upominkami, warsztatami, które miały miejsce na terenie akademii. Jest mi niezmiernie miło za chęć współpracy. Nasz dom dziecka ma sześć placówek. W Wodzisławiu gościły podopieczni z domu dziecka i z placówki opiekuńczo-wychowawczej mieszkanie nr 2. W naszym domu dziecka jest czternastu podopiecznych zaś w placówce nr 2 jest dziesięcioro dzieci. Trafiłam do tej pracy troszkę przez przypadek ale zawsze to było takie moje marzenie i gdzieś te drzwi się otwarły i od przeszło trzech lat jestem pracownikiem, mam nadzieję, że dalej tak będzie. Jestem wychowawcą i jednocześnie studentką tej uczelni więc tym bardziej cieszy mnie ta współpraca – mówi Nowinom wychowawca Ewelina Gajda – Pielesz.