Koło Pszczelarzy z Żor świętuje piękny jubileusz. "100 lat to kawał czasu" [ZDJĘCIA]
Obchody Stulecia Koła Pszczelarzy w Żorach były wyjątkowym wydarzeniem, które nie tylko uczciło historię pszczelarstwa w regionie, ale także podkreśliło znaczenie tej społeczności dla lokalnej kultury i tradycji.
2023 rok to rok jubileuszowy dla kół pszczelarskich z naszego regionu. Te nie ominęły także Żor. Tamtejsze Koło Pszczelarzy w ostatnią niedzielę listopada zamknęło uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia.
Wspólne świętowanie
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Św. Apostołów Filipa i Jakuba. Następnie uczestnicy udali się do sali bankietowej na część oficjalną. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Kół Pszczelarzy z Czernicy, Gorzyc, Suszca, Czerwionki-Leszczyny, Mikołowa, Zgonia oraz vice prezes Koła Pszczelarzy Moraw i Śląska Karel Ostarek. Uroczystość uświetnili swoją obecnością liczni pasjonaci pszczół oraz lokalni liderzy społeczności.
Odznaczenia i medale
Jacek Świerkocki, radny województwa, miał zaszczyt wręczyć kołu Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego. - 100 lat to kawał czasu. Ta odznaka ma docenić waszą pracę, wasze zaangażowanie i pasję - mówił. - Dziękuję za to, co robicie dla przyrody - dodał.
Prezes Śląskiego Koła Pszczelarzy Zbigniew Binko wręczył brązowe, srebrne i złote odznaki i medale zasłużonym pszczelarzom. - 100 lat, które obchodzicie jest jubileuszem jednym z najwyższych, jakie w naszym województwie występuje. Jest zaledwie kilka kół, które 100 lat już przekroczyły - mówił. - Życzę dalszych sukcesów - dodał. Wręczył także specjalną tabliczkę z grawerem na pamiątkę obchodzonych uroczystości.
Trochę historii
Obecny prezes Koła Pszczelarzy Andrzej Gajda przedstawił historię koła, podkreślając jego znaczenie i wkład w rozwój pszczelarstwa na Śląsku. Przypomniał, że w Żorach oraz w kilku innych miejscowościach wszystko zaczęło się w 1923 r. Zamieszczono wówczas odezwę skierowaną do pszczelarzy, nawołującą do zrzeszania się. W wyniku tej właśnie odezwy oraz inicjatywy Emanuela Biskupa zwołano pierwsze zebranie pszczelarzy w Rybniku, na które przybyli właściciele pasiek z różnych stron regionu. Utworzono cztery koła: Żory, Czernica, Brzezie, Sumina. Organizatorem Koła Polskiego Związku Pszczelarzy w Żorach był Józef Jośko, który skupił wokół siebie pszczelarzy z okolic miasta. - Przez cały okres funkcjonowania koła wszyscy członkowie dbali o rozwój, zdobywanie wiedzy, nasadzenia roślin, organizowanie warsztatów dla dzieci, współpracę ze Śląskim Związkiem Pszczelarzy - mówił.
Pamiętali o początkach
W czasie obchodów uczczono również pamięć Wiktorii Krasa, która odeszła w tym roku w wieku niemal stu lat. Była ona jednym z filarów Koła Pszczelarzy w Żorach, a jej zasługi zostały w szczególny sposób podkreślone w trakcie wydarzenia. Wspomniano również nieżyjącego Józefa Wróbla, który był pierwszym hodowcą matek pszczelich na Śląsku. Jan Poleć, który pełnił funkcję prezesa przez ponad dwadzieścia lat, został również wspomniany jako zasłużony pszczelarz, a jego wkład w rozwój Koła Pszczelarzy został uhonorowany dzierżoniem, najwyższym laurem dla pszczelarzy. Jego starania doprowadziły do uszycia sztandaru i specjalnego stroju żorskich pszczelarzy.