Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

"To może być początek czegoś wielkiego". Żorska Orkiestra Rozrywkowa świętuje 20 lat istnienia [ZDJĘCIA]

27.11.2023 14:25 | 0 komentarzy | juk

Żorska Orkiestra Rozrywkowa zdobyła uznanie zarówno na krajowej, jak i międzynarodowej scenie muzycznej, prezentując wysoki poziom wykonawstwa i wszechstronność w interpretacji zarówno klasyki jazzowej, jak i współczesnych utworów rockowych. W tym roku świętuje 20-lecie swojej działalności.

"To może być początek czegoś wielkiego". Żorska Orkiestra Rozrywkowa świętuje 20 lat istnienia [ZDJĘCIA]
24 listopada na scenie żorskiego Kina na Starówce odbył się wyjątkowy koncert świętujący 20-lecie Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Żorska Orkiestra Rozrywkowa, czyli utalentowana formacja jazzowa z bogatym dziedzictwem muzycznym, obchodzi w tym roku wyjątkowe 20-lecie swojej działalności. Założona w 2003 r. z inicjatywy wybitnego muzyka jazzowego, wokalisty, dyrygenta i puzonisty, śp. Lothara Dziwokiego, przez lata stała się nieodłączną częścią kulturalnego krajobrazu Żor i okolic. Z tej okazji 24 listopada na scenie żorskiego Kina na Starówce odbył się wyjątkowy koncert świętujący ten jubileusz.

Działają już 20 lat

Żorska Orkiestra Rozrywkowa została założona z inicjatywy znanego muzyka jazzowego i pedagoga, wokalistę, dyrygenta oraz puzonistę Lothara Dziwokiego, długoletniego wykładowcy na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. - "To może być początek czegoś wielkiego". Tak myślał Lothar Dziwoki, kiedy w 2002 r. przyszedł do prezydenta Waldemara Sochy i zaczął go przekonywać, aby w tak wspaniałym mieście, jakim są Żory założyć orkiestrę, która promowałaby miasto na polskiej, ale i zagranicznej scenie muzycznej - wspominał prowadzący jubileuszowy koncert Krzysztof Piotrowski. Jak pokazał czas, tak właśnie się stało. Muzycy po raz pierwszy pod szyldem Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej wystąpili 2003 r.

Grają w Polsce, ale i za granicą

Orkiestra pracuje na co dzień w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach, a jej członkami są głównie mieszkańcy Żor i okolic - studenci i absolwenci renomowanego Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz uczniowie szkół muzycznych w Żorach i Rybniku. Orkiestra zagrała m.in.: w Goeteborgu (Szwecja), Kamp Lind-Ford (Niemcy), Gliwickim Teatrze Muzycznym, Filharmonii Śląskiej w Katowicach, w Katowickim „Spodku". Jako muzyczna wizytówka Żor uświetnia także miejskie uroczystości oraz wykonuje cykliczne koncerty dla mieszkańców. W swoim repertuarze ma standardy Duke'a Ellingtona, Louisa Armstronga, Conta Basie'go i innych kompozytorów jazzowych, a także aranżacje współczesnych utworów rockowych i rozrywkowych. Nieformalnym hymnem do orkiestry stała się piosenka z repertuaru Louisa Armstronga What A Wonderful World.

"Tata patrzy na nas z góry"

Po śmierci w 2019 r. Lothara Dziwokiego pałeczkę dyrygenta Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej przejął jego syn, Dawid. - Jest to moment bardzo osobisty. Chciałem podziękować wszystkich za te 20 lat - mówił wzruszony Dawid Dziwoki. Dziękował m.in. rodzinie za wsparcie oraz muzykom za ich zaangażowanie. Słowa wdzięczności skierował także w stronę prezydenta Sochy. - Jestem wzruszony i dziękuję. Tata z góry patrzy, zawsze Pana bardzo lubił, ta przyjaźń trwa nadal, my ją kontynuujemy - mówił. Podziękował także publiczności, która zawsze wypełnia sale podczas ich koncertów. - Kiedy 21 lat temu Lothar przyszedł do mnie i zaproponował stworzenie orkiestry rozrywkowej, nie miałem wątpliwości, że będzie ona cząstką kulturalnej duszy naszego miasta. Chyba się nie pomyliłem - mówił prezydent Waldemar Socha. - Chciałem podziękować muzykom, którzy tworzyli oraz tym którzy tworzą Orkiestrę za emocje, chwile wzruszeń i zachwytu, za to, że dzięki nim i z nimi mogliśmy usłyszeć polskich i zagranicznych artystów - dodał.

Muzycy i wokaliści

W trakcie jubileuszowego koncertu wystąpili: Michał Pradela - trąbka, Mariusz Oślizło - trąbka, Sławomir Firut - trąbka, Krzysztof Bukowski - trąbka, Jakub Moroń - puzon, Sebastian Wieczorek - puzon, Marcin Starzec - puzon, Waldek Nowakowski - puzon, Jerzy Główczewski - saksofon, Daniel Bober - saksofon, Sławomir Władyka - saksofon, Jarosław Bothur - saksofon, Grzegorz Czuchaj - saksofon, Jan Cichy - gitara basowa, Andrzej Trefon - gitara elektryczna, Daniel Dziwoki - perkusja oraz Dawid Dziwoki – fortepian i dyrygent. Co ciekawe niektórzy z muzyków są związanie z Orkiestrą od samego początku jej istnienia, czyli od 20 już lat. Wraz z orkiestrą podczas piątkowego koncertu wystąpili: Ania Karwan oraz Łukasz Drapała.

Ludzie:

Waldemar Socha

Waldemar Socha

Prezydent Żor