Czwartek, 9 maja 2024

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Skąd u osób dorosłych biorą się wady postawy?

06.11.2023 18:00 | 0 komentarzy | MK

Szacuje się, że około 95% osób wykonujących pracę przy komputerze skarży się na objawy takie jak bóle pleców, strzykanie w kościach oraz „zastane stawy”. Uważa się, że to jedne z pierwszych sygnałów dotyczących problemów z kręgosłupem. Wady postawy u osób dorosłych powstają bądź nasilają się w wyniku przyjmowania przez nich tej samej, nieprawidłowej, pozycji przez wiele godzin w ciągu całego dnia. Choroby wynikające z pracy biurowej to nic innego jak rodzaj chorób zawodowych współczesnych nam czasów. Coraz częstsze załatwianie wielu spraw przez Internet, wielogodzinna praca zdalna, rosnące tempo życia... Wszystko to stanowi ogromne obciążenie dla ludzkiego kręgosłupa, układu kostnego, mięśni czy stawów. Efekt? Wady postawy i ciągnące się za nimi konsekwencje.

Skąd u osób dorosłych biorą się wady postawy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Związek pracy z nabytymi wadami postawy – co warto wiedzieć?

Kręgosłup to najważniejsza część układu kostnego w organizmie człowieka. Ze względu na jego ścisły związek z mięśniami, nerwami oraz narządami, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dysfunkcji czy wad, człowiek może odczuwać znaczne pogorszenie się pracy układy oddechowego, zwiększone bóle głowy, a nawet znacznie szybsze zmęczenie. Szczególnie obciążająca dla kręgosłupa jest postawa statyczna, występująca przy pracy siedzącej – powoduje ona przykurcz całych grup mięśni, które są w stanie uciskać naczynia krwionośne. Przepływ krwi zostaje wtedy zaburzony, dlatego też długotrwałe wykonywanie pracy w jednej pozycji może doprowadzić do naprawdę wielu różnorodnych chorób układu krążenia czy schorzeń żołądkowo-jelitowych. Ze względu na nieswoistość objawów, wielu osobom bardzo długo zajmuje uświadomienie sobie, że większość dolegliwości jakie je spotykają wynika z nieprawidłowego siedzenia. Nie tylko praca siedząca jest niebezpieczna – również zbyt długie stanie w jednym miejscu z pochyloną głową jest przyczyną rozwoju dyskopatii i powstawania przepuklin. Osoby wykonujące swoją pracę w pozycji stojącej powinny mieć na uwadze konieczność zachowania wyprostowanej pozycji ciała i utrzymywania swojej głowy w linii prostej.

Jak uniknąć rozwoju wad postawy?

W przypadku pracy siedzącej liczy się przede wszystkim to, w jaki sposób siedzi się przy komputerze. Najzdrowszą pozycją jest siedzenie z wyprostowanymi, lekko odchylonymi do tyłu plecami, które przylegają na całej długości do oparcia krzesła. Głowa powinna być wyprostowana, natomiast wzrok skierowany przed siebie. Ręce powinny swobodnie opierać się o biurko, nogi być rozstawione, zaś stopy opierać się o ziemię pod kątem 90°. Ważne jest również to, na jakim meblu się siedzi. Ergonomiczne krzesła przeznaczone typowo do pracy biurowej znaleźć można między innymi na stronie BiuroweMetalowe.pl. Warto zawczasu wziąć pod uwagę konieczność utrzymania prawidłowej postawy ze względu na fakt, że późniejsze dolegliwości związane z rozwojem wad przekładają się na komfort i funkcjonowanie naszego organizmu. Warto pamiętać o tym, że spędzając osiem godzin przy komputerze, powinno się mieć co najmniej 40 minut przerwy łącznie; najlepiej 5 minut co godzinę. Również pracując z domu warto od czasu do czasu zwrócić uwagę na to, w jakiej pozycji się siedzi, a także wstać i rozciągnąć zastałe mięśnie.

Materiał zewnętrzny