Nigdy niczego nie obiecywałem... Wywiad z Łukaszem Osmalakiem, "jedynką" na liście Trzeciej Drogi w naszym regionie
O tym jak trudno jest nowym ludziom wejść do polityki, buncie przeciwko CPK oraz... powstrzymaniu się od obiecanek rozmawiamy z Łukaszem Osmalakiem - numerem jeden na regionalnej liście Trzeciej Drogi w wyborach do Sejmu.
Ankieta
zobacz wszystkieNa kandydata, którego ugrupowania oddasz głos w wyborach do Sejmu 15 października 2023 r?
- Jest pan za ekologicznym transportem oraz rozwojem komunikacji zbiorowej, ale jednocześnie sprzeciwia się pan CPK. Nie widzi pan w tym sprzeczności?
- Uważam, że nie ma w tym żadnej sprzeczności. Nasze województwo od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat ma projekty związane z Koleją Dużych Prędkości i te projekty nijak mają się do obecnego projektu CPK (mówiąc o CPK mam na myśli nitki kolejowe, które mają połączyć poszczególne regiony z portem lotniczym w Baranowie). To, co zostało zaprojektowane przez obecny rząd i forma tego, jak to zostało załatwione z mieszkańcami, jest skandalem. Po pierwsze dlatego, że w momencie, kiedy oni to projektowali, kompletnie nie brali pod uwagę opinii mieszkańców. Jestem przekonany, że wszystkie konsultacje społeczne odbywały się tylko dlatego, że wymagają tego przepisy. Organizowali konsultacje, rozmawiali z ludźmi, odhaczali konsultacje na liście i robili dalej swoje – niezależnie od tego, co usłyszeli od mieszkańców. W efekcie CPK jest projektem stojącym w kontrze do lokalnych społeczności, ekologii, środowiska (ma rozjechać pojezierze palowickie). Natomiast Kolej Dużych Prędkości szanuje własność mieszkańców naszego regionu, szanuje tereny zielone. Kolej Dużych Prędkości mogłaby połączyć nasz region z Centralnym Portem Komunikacyjnym bez powodowania tak wielkich szkód jak nitki CPK. Dlatego nie ma w moim rozumowaniu sprzeczności.
- W regionie takim jak Górny Śląsk trudno wybudować nową linię kolejową z atrakcyjnym czasem przejazdu nie wchodząc w kolizję z terenami zielonymi czy prywatnymi nieruchomościami.
- Zgadza się, ale z czasem przejazdów i tak będzie tu problem. W związku z tym, że w naszym regionie mamy dużo szkód górniczych, pociągi i tak będą zwalniały do 160 km/h – również w wariancie forsowanym przez CPK. Natomiast w projekcie Kolei Dużych Prędkości jest to prędkość wystarczająca. Dodam, że te projekty już są, gotowe, zaakceptowane przez samorządy, przez mieszkańców. Wystarczyłoby je realizować. Zamiast tego postanowiono zrobić coś nowego, narysowano kreskę na mapie i teraz na siłę próbuje się to zrealizować. Ja jako przedstawiciel mieszkańców nie zgadzam się z tym i buntuję się przeciwko temu.
- Do wyborów został już niespełna tydzień. Czymś jeszcze zaskoczycie? Bo póki co odnoszę wrażenie, że prowadzicie kampanię wyborczą w starym stylu – rozdajecie ulotki na targowiskach i na rynkach. Wasi przeciwnicy rozdają w tym czasie miliony, organizują konferencję za konferencją i totalnie dominują w sferze reklamy zewnętrznej.
- Ma pan rację, że przypomina to walkę Dawida z Goliatem. Natomiast my chcemy po prostu spotykać się z ludźmi, rozmawiać, nie mydlić im oczu. Uważamy, że obecnie ta szczera rozmowa jest tym, co jest najbardziej potrzebne, bo ludzie wymiotują już wojną polsko-polską. My chcemy być alternatywą dla tego stanu rzeczy. Ja na przykład nie jestem w stanie zrozumieć, jak ludzie partii rządzącej zawalają swoimi billboardami miejscowości, które będą rozjechane przez CPK.
- Z iloma ludźmi jest pan w stanie dziennie porozmawiać w taki sposób?
- To zależy od dnia. Są takie dni, że to jest nawet kilkaset osób. Dzisiaj do południa zamieniłem zdanie z około dwustoma mieszkańcami Żor. Kilka dni temu staliśmy przy targowisku w Rybniku i non stop przechodziły obok nas osoby.
- Musicie gonić z ulotkami za tymi ludźmi? Kilka dni temu byłem świadkiem, jak pan Bartłomiej Gabryś (kandydat Koalicji Obywatelskiej) próbował rozdawać ulotki przy rynku w Rybniku. Co 5-10 osoba w ogóle chciała wziąć od niego ulotkę.
- Nie chciałbym zdradzać naszych tajników. Ma pan rację, że statystyczny obywatel jest trochę zniechęcony, gdy widzi, że ktoś próbuje coś mu wcisnąć do ręki, do czegoś przekonać. Ale proszę mi wierzyć, że mamy delikatne sposoby, które działają.
- Co pana przekonało do Szymona Hołowni? Tylko proszę nie powtarzać tekstu o zakończeniu wojny polsko-polskiej. Nawet jeśli to jest szczere, to zostało powtórzone tyle razy, że stało się frazesem.
- To są w 100% moje słowa. Kiedy Szymon wystartował na prezydenta na jednym z pierwszych filmików mówiłem, dlaczego będę głosował na niego. Mam poglądy centroprawicowe i w każdych wyborach zastanawiałem się nad urną: "PiS czy PO"?
- Ale przecież zawsze były inne opcje, jak chociażby PSL, kiedyś również SLD.
- Dla mnie nie. Biorąc pod uwagę moje przekonania zawsze zastanawiałem się, czy PiS, czy PO, a najgorsze było w tym to, że nie zastanawiałem się, kto będzie lepszy, tylko kto nie będzie gorszy, kto zrobi mniej złego w Polsce. Dlatego, gdy Szymon Hołownia ogłosił start w wyborach prezydenckich, byłem przeszczęśliwy, bo w końcu pojawił się facet, na którego mogłem zagłosować z przekonaniem. To były moje pierwsze ogólnopolskie wybory, w których poszedłem głosować za kimś, a nie przeciwko komuś. Ja zdaje sobie sprawę, że to może brzmieć jak frazes, ale to jest moja najszczersza odpowiedź na to pytanie.
- Nie obawiacie się, że będzie partią sezonową, że podzielicie los ugrupowań Pawła Kukiza czy Janusza Palikota?
- Na razie o tym nie myślę. W ciągu 3-4 lat mieliśmy wiele perturbacji w Polsce 2050 Szymona Hołowni. Bardzo wiele osób "odpadło". Jestem przekonany, że te osoby, które zostały, które Szymon przyciągnął do siebie oferując projekt zmiany tego, co jest do zmiany w Polsce, że to są osoby ideowe. Na dziś nie wyobrażam sobie, żeby któraś z tych osób miała zdradzić Szymona Hołownię. Nie widzę takiego zagrożenia.
- Co zyska mieszkanka czy mieszkaniec naszego regionu, który 15 października postawi na karcie do głosowania znak "X" przy Łukaszu Osmalaku?
- Przede wszystkim proszę wyborców ugrupowań opozycyjnych, żeby nie zapominali o pakcie senackim, żeby wspierali też kandydatów paktu senackiego – Piotra Masłowskiego w przypadku okręgu rybnickiego oraz Henryka Siedlaczka w Raciborzu, Wodzisławiu, Jastrzębiu i Żorach. A co zyskają wyborcy głosujący na Trzecią Drogą?
- Głosując na pana – pytałem o pana.
- Powiem przewrotnie... Od 25 lat budujemy ekipę lokalną w wyborach samorządowych na terenie powiatu mikołowskiego. Co jakiś czas przychodzi ktoś nowy i mówi: "dobra Łukasz, wymyślmy, jaki będziemy mieli program, co ludziom obiecamy, żeby na nas zagłosowali". Ja mówię im zawsze to samo: "jestem od 20 lat radnym i nigdy niczego nie obiecywałem". "Jak to? To dlaczego oni na Ciebie głosują?". Zawsze powtarzam: "rozwiązanie jest proste: pokaż ludziom, co zrobiłeś przez ostatnie 5 czy 10 lat i niech oni wybiorą Cię na tej podstawie". Uważam, że kampania wyborcza powinna nie istnieć. Ludzie powinni wybierać swoich przedstawicieli nie na podstawie tego, co zostanie obiecane, ale na podstawie tego, co ci ludzie zrobili w ostatnich latach.
- Mieszkaniec Jastrzębia, Raciborza czy Wodzisławia, nawet jeśli kojarzy już, że ktoś taki jak Łukasz Osmalak istnieje, to i tak nie wie, co pan zrobił, no bo skąd miałby to wiedzieć
- Wiem, że mieszkańcy regionu spoza powiatu mikołowskiego tego nie widzą, ale mogą to łatwo wyszukać w internecie wpisując moje imię i nazwisko. Od 20 lat prowadzę ze znajomymi akcję "Biuro Świętego Mikołaja" – robimy paczki dla osób ubogich. Organizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem "Uśmiech" spotkania wielkanocne i bożonarodzeniowe dla 400 potrzebujących osób z powiatu mikołowskiego. Przez wiele lat robiliśmy kolonie dla dzieci i młodzieży – poświęcaliśmy na to całe wakacje i ferie zimowe. Bardzo dużo działamy na polu społecznym – nie tylko ja, ale również ludzie, którzy ze mną współpracują. Można powiedzieć, że w polityce jestem typem społecznika. Pomagam ludziom, którzy tej pomocy potrzebują. Jako poseł chciałbym, żeby zmieniły się kwestie związane z biznesem, z małymi i średnimi firmami: VAT od zapłaconej faktury, przejęcie przez ZUS wierzytelności związanych z wypłatą chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia, ewolucyjne zmiany w prawie. Chcemy zmian w szkolnictwie i systemie edukacji, bo wszyscy wiemy, jak to jest...
- Nie streszczajmy całego programu.
- Pomoc społeczna, szkolnictwo, ochrona zdrowia, małe i średnie firmy – to są tematy, którymi będę chciał się zająć, bo uważam, że one są istotne nie tylko w perspektywie kadencji, ale najbliższych 20-30 lat.
- Pan mówi, że jest społecznikiem. Wyłania się z tego obraz człowieka o dobrym sercu. Tylko, że tam, w Warszawie, toczy się bardzo twarda gra. Ludzie o miękkich sercach przegrywają. Silni budują wpływy i ciągną do siebie – ściągają środki dla swoich regionów, inwestycje. To może się nie podobać, ale niestety takie są realia.
- Wychodzę z założenia, że ktoś, kto ma dobre serce, nie musi być chłopcem do bicia. Jestem osobą koncyliacyjną, potrafię się dogadać z naprawdę wieloma osobami, ale mam swoje granice. Gdy one zostaną przekroczone, potrafię walnąć pięścią w stół i mocno walczyć o to, co leży w kręgu moich przekonań - uparcie dążyć do realizacji tego celu.
- Wywiady Nowin z kandydatami w wyborach do Sejmu i Senatu 2023 21 wiadomości, 655 komentarzy w dyskusji
Ludzie:
Łukasz Osmalak
Poseł na Sejm RP
Komentarze
10 komentarzy
Przeciez Oni sie juz wybrali… wszyscy przywykli do jedynek na listach wyborczych i juz nikt nie zauważa problemu demokracji , chociażby takiego ze jedna i ta sama osoba nie powinna dwukrotnie w zyciu korzystać z tego przywileju ciągłości władzy czyli prawa do jedynki. Granada a nie demokracja ,oszustwo- nie wybory.Oni sie juz sami jedynkami wybrali...RzeczPospolitaJedynkowoSzlachecka Ordynacji Wybrocznej.
PO i jej koalicjanci to fantaści ,amatorzy a nade wszystko oszuści .
całe szczęście że wygrywa POlska Jest Jedna
co to za ankieta w której nie można wziąć udziału ? Czy większość chce żeby oPOzicjon furer - przywódca totalnej oPOzycji POddał POlskę TOTALNEMU RABUNKOWI przez niemieckie mafie
pis najwięcej obiecał i co objektywny ?
dalej na nich głosujesz,nie martw się już niedługo będzie koniec tego szaleństwa bo ludzie już ich dobrze poznali
A kiedy wywiad z kandydatem Ślōnzŏkōw Razem do senatu? Cenzurujecie na Nowinach czy jednak pogadacie z każdym? Albo to płatne wywiady?
Dooooobre ! ... Byłbym za tym by wybrać tych którzy dużo obiecają .Żeby było sprawiedliwie , kiedy uda się temu dużo obiecujące mu wygrać , a nie dotrzyma obietnicy przez okres swojej kadencji , nie spełni tego co nam obiecywał powinny być wyciągnięte jakieś konsekwencje prawne za niedotrzymanie obietnicy ? .Czy nie jest tak , że jeżeli ktoś coś obieca a obietnicy nie dotrzyma są względem niego wyciągane konsekwencje prawne ???? Wszak takie mamy prawo .Co wy na to ? I ciekawe ilu chętnych by wtedy było do kandydowania .Tak tylko pytam ?????????
No tak …… lepiej żeby miał wpływ na twoją rodzinę np kaczynski
Gratuluję
Znam gościa osobiście i to od paru dobrych lat. Zawsze był dobrym organizatorem ale do pracy to nigdy nie miał drygu. Zawsze tylko radny i radny, byle się poślizgać..tacy ludzie właśnie nie nadają się do rzetelnej pracy tylko do polityki bo wydaje Im się ze wszystko wiedzą najlepiej... ja mimo ze znam go osobiście- powiem jak najbardziej szczerze i ogólnie- nie chciałbym zeby ktoś taki zasiadał w parlamencie i miał wpływ na to jak ma zyc moja rodzina
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu