Żar Literatury w Żorach został rozniecony. Byliśmy na rozpoczęciu festiwalu [ZDJĘCIA]
Biografie: razem i osobno - to tytuł tegorocznej edycji festiwalu Żaru Literatury, który odbywa się w murach Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach.
Wczoraj (15.09) rozpoczęła się w Żorach II edycja trzydniowego festiwalu ŻAR LITERATURY. Tegoroczne hasło wydarzenia to: "Biografie: razem i osobno". Gośćmi festiwalu jest 31 osób, wśród nich m.in.: Anna Arno, Monika Drzazgowska, Beata Dżon-Ozimek, Andrzej Franaszek, Magdalena Grochowska, Urszula Honek oraz Maciej Jakubowiak.
- Wierzę, że te spotkania przyniosą Wam co najmniej tyle samo satysfakcji, co w zeszłym roku, podczas pierwszej edycji wydarzenia - mówiła otwierając festiwal Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektor Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. - Wierzymy, że literatura rozpala nasze umysły, pragnienia, ale też inspiruje. Daje nam jakąś moc do działania, dlatego cieszę się, że w tym roku ponownie się spotykamy - dodała zapraszając do wzięcia udziału w trzydniowej literackiej imprezie. W oficjalnym otwarciu festiwalu udział wziął m.in. prezydent Waldemar Socha oraz przewodniczący żorskiej rady Piotr Kosztyła. - Nigdy nie lubiłem czytać biografii - przyznał żorski włodarz, na co sala wybuchła śmiechem. Dodał, że wraz ze zmianą spojrzenia na biografie uznał z zaskoczeniem, że jednak jest wielbicielem tego rodzaju literatury. - Bardzo lubię książki historyczne, które również mają wątki biograficzne - zauważył życząc uczestnikom wydarzenia wspaniałych wrażeń.
W trakcie festiwalu zostanie podjęta próba wyjaśnienia fenomenu niezwykłej w ostatnich latach popularności książek biograficznych, znani biografiści opowiedzą o swoich metodach pracy i rozmaitych sposobach transponowania życiorysów w opowieści, zorganizowane zostaną także warsztaty, dzięki którym uczestnicy będą mogli samodzielnie sporządzić swoje drzewa genealogiczne. "Będziemy też zastanawiać się nad biografiami zbiorowymi: porozmawiamy o tym, jak obsesje jednego człowieka mogą zdeterminować los całego narodu, postawimy pytanie o to, czy istnieją biografie krajów i związane z nimi genotypy kulturowe, spróbujemy przemyśleć zależności między biografiami grup mniejszościowych i dominujących, będziemy dyskutować o tym, co determinuje nasze tożsamości i jak przekształcają się w literackie artefakty. Wokół sytuowanej w rozlicznych kontekstach kategorii biografii będą się więc ogniskować wszystkie wydarzenia festiwalu" - czytamy na stronie internetowej imprezy. W ramach festiwalu zaplanowano spotkania autorskie i dyskusje z czołowymi polskimi pisarzami, warsztaty dla młodzieży, seminarium dla nauczycieli, pokazy filmowe oraz zabawy wokół książki dla najmłodszych. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Program dostępny jest TUTAJ.
Ludzie:
Waldemar Socha
Prezydent Żor