Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Tworzywa sztuczne królują w przemyśle! Czy znasz ich historię?

14.09.2023 19:00 | 0 komentarzy | MK

Współcześnie niezwykle istotną rolę w branży przemysłowej odgrywają stosowane materiały. To właśnie od ich właściwości zależy, w jaki sposób konstruowany będzie wyrób, jak będzie wyglądał, ile ważył oraz czym się charakteryzował. Patrząc na rozwój współczesnej technologii, nie da się nie zauważyć, że każdy nowy model zazwyczaj posiada lepsze parametry i właściwości od swojego poprzednika – dotyczy to różnych przedmiotów, urządzeń czy nawet pojazdów. Historia tworzyw sztucznych miała swoje początki dość niedawno, bowiem zaczęła się w drugiej połowie XIX wieku. Nie można jednak kwestionować tego, że wynalezienie syntetycznych polimerów stało się krokiem milowym w procesie rozwoju przemysłu wytwórczego. Polimery szybko zdobyły swoją popularność jako alternatywa dla naturalnych materiałów jak drewno, kamień, szkło czy metal, otwierając drzwi do zupełnie nowej ery możliwości konstrukcyjnych. Właśnie tak rozpoczęła się historia tworzyw sztucznych, z jakich dziś powstają zarówno rzeczy codziennego użytku, jak i monumentalne konstrukcje godne podziwu.

Tworzywa sztuczne królują w przemyśle! Czy znasz ich historię?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Główne rodzaje i charakterystyka tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne kategoryzowane są jako materiały składające się z polimerów syntetycznych (są wytworzone sztucznie przez człowieka i nie występują w naturze) lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych oraz dodatków modyfikujących. Samo określenie „tworzywa sztuczne” skupia w sobie różne materiały, które różnią się pod względem struktury, składu oraz właściwości. Bardzo często stosuje się je jako zamienniki dla drewna, metalu czy innych materiałów. Rodzinę polimerów dzielimy na:

Elastomery → związki wielocząsteczkowe, które charakteryzują się zdolnością do odwracalnej deformacji, bez jednoczesnego przerywania ciągłości strukturalnej. Przez swoje wyjątkowe właściwości, elastomery są w stanie zastąpić kauczuk naturalny, a także być wykorzystywane w gałęziach przemysłu niedostępnych dla wspomnianego wcześniej materiału. Tworzywa te odnajdziemy między innymi w uszczelkach, elementach izolujących czy dętkach rowerowych.

Plastomery → te polimery cechują się małymi odkształceniami w temperaturze pokojowej przy jednoczesnym zachowaniu właściwości sprężystych. Dziś możemy podzielić je na dwie gruby: termoplasty i duroplasty. Pierwsze są syntetycznymi materiałami wielkocząsteczkowymi bądź zmodyfikowanymi substancjami naturalnymi. Przy przekroczeniu temperatury zeszklenia stają się elastyczne, zaś przy jej dalszym wzroście tworzywo sztuczne tego typu przechodzi w stan roztopiony. Co ciekawe, przy ochłodzeniu na nowo staje się twarde. Termoplasty chętnie wykorzystuje się jako obudowy części maszyn, a także produkuje się z nich elementy urządzeń AGD czy opakowania. Duroplasty natomiast są wysoce twarde, a ich powierzchnia jest gładka; nie mogą być one odkształcane plastycznie lub roztapiane. Cechują się jednocześnie wysokim modułem sprężystości i sporą wytrzymałością mechaniczną. Stosuje się je do laminatów, tworzyw piankowych, a także są jednymi ze składników kleju.

Tworzywa sztuczne kuszą zaletami i atrakcyjną ceną

Tworzywa sztuczne nieodłącznie wpisały się w nasze życia. Istnieją one już praktycznie wszędzie, stanowiąc niezbędny element wielu dziedzin przemysłu i nie tylko. Produkcja opakowań, elementów samochodowych, a także spora rola w przemyśle medycznym – to tylko jedne z wielu przykładów, gdzie możemy spotkać się z przedmiotami wykonanymi z użyciem tworzyw. Do ich głównych zalet zalicza się trwałość, lekkość oraz fakt, że nie ulegają one stłuczeniom (jak np. szkło). Tworzywa sztuczne wykazują również szeroki zakres elastyczności, co pozwala na ich zastosowanie w motoryzacji, elektronice czy szeroko pojętej branży budowlanej. Mediplex oferuje szereg różnych tworzyw sztucznych, które wykazują odporność na warunki atmosferyczne, są łatwe w formowaniu, a także stanowią świetny izolator cieplny i elektryczny. Sklep internetowy posiada wiele rodzajów materiałów, dzięki czemu każdy klient może znaleźć tam coś dla siebie. Warto wiedzieć, że większość tworzyw sztucznych może zostać poddanych recyklingowi, co pozwala na ich wielokrotne przetwarzanie oraz ograniczenie zużycia surowców. W porównaniu z innymi materiałami, jak metal, drewno, a nawet szkło, tworzywa sztuczne są często znacznie tańsze w produkcji i przetwarzaniu – ich stosowanie ma szansę doprowadzić do obniżenia kosztów produkcji, co przekłada się na korzyści finansowe zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów. Nie zapowiada się, by tworzywa sztuczne zniknęły z przemysłu; wręcz przeciwnie, ciągle są one ulepszane na wielu płaszczyznach, a ich kombinacje wykorzystuje się do coraz śmielszych projektów.

Materiał zewnętrzny