Czy wiesz, na czym polega wypełnienie zęba?
Jedną ze skutecznych metod w walce z próchnicą jest wypełnienie zęba. Zabieg pozwala uzupełnić ubytki powstałe w wyniku próchnicy lub uszkodzeniom mechanicznym; zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby oraz umożliwia przywrócenie zdrowego wyglądu zębom. Wypełnieniem nazywa się każde uzupełnienie brakującej części zęba – począwszy od drobnego ubytku, aż po rozległe zniszczenia. Z powodów zdrowotnych oraz estetycznych, w dzisiejszych czasach mamy do wyboru wiele rodzajów wypełnień. Różnią się one między sobą poszczególnymi właściwościami, jednak wszystkie z nich trwale łączą się z pozostałą częścią zęba. Po takim zabiegu ząb na nowo odzyskuje swój dawny, prawidłowy kształt. Zróżnicowanie materiałów wypełniających spowodowane jest ceną niektórych z nich, a także reakcjom alergicznym pacjentów. Nie u każdego może sprawdzić się to samo. Zdecydowaliśmy się przybliżyć kilka najpopularniejszych wypełnień, które są stosowane we współczesnej stomatologii.
Poznaj rodzaje wypełnień zęba oraz ich cechy charakterystyczne!
Wypełnienie zęba wykonuje się wtedy, kiedy została wyeliminowana przyczyna ubytku. Oznacza to, że przed zabiegiem należy usunąć zmienione przez próchnicę miejsca i zadbać o ich dokładne oczyszczenie. Wyleczenie i wypełnienie zęba pozwala przywrócić mu stan pełnej funkcjonalności, a także zabezpieczyć wcześniej uszkodzone miejsca przed wnikaniem w nie różnego rodzaju bakterii. Obecnie wyróżniamy:
Porcelanowe wypełnienia zębów (inlay, onlay) – są najlepszym oraz najczęstszym wyborem, w przypadku gdy uszkodzenia zęba są rozległe i należy usunąć większą część jego tkanek. Są one wysoce trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne razem z przebarwieniami.
Złote wypełnienia zębów – charakteryzują się trwałością, która szacowana jest na co najmniej 20 lat. Złoto stanowi materiał doskonale tolerowany przez tkanki zęba, przez co z powodzeniem stosuje się go przy występujących nadwrażliwościach bądź często występujących chorób dziąseł.
Amalgamatowe wypełnienia zębów – amalgamat to mieszanka srebra, cynku, rtęci i miedzi; ze względu na to, że nie jest to metoda pozostawiająca tak estetyczny efekt jak pozostałe, obecnie w stomatologii odchodzi się od tego rodzaju wypełnień.
Kompozytowe wypełnienia zębów – to najczęściej wybierany typ przez pacjentów, którzy chcą w szybki i przystępny cenowo sposób odzyskać sprawność zęba. Zabieg polega na sporządzeniu mieszanki, umieszczeniu jej w jamie wypełnienia, następnie zaś utwardzeniu. Wypełnienie kompozytowe zęba może być dobrane znakomicie do zabarwienia zęba, będąc wręcz niewidoczne. Z tego powodu stosuje się je również do wypełniania ubytków przednich zębów.
Lampa polimeryzacyjna, czyli bez czego nie obejdzie się podczas wypełniania?
Lampy polimeryzacyjne stanowią podstawowy oraz kluczowy element każdej praktyki stomatologicznej, odgrywając szczególną rolę w zapewnianiu długowieczności materiałów, jakie przeznacza się do wypełnień i odbudowy zęba, a które wymagają polimeryzacji światłem. Odpowiednio wykonywana polimeryzacja stanowi istotny czynnik, który wpływa na finalny efekt wybranego przez lekarza uzupełnienia. Materiały do wypełnień, dodatkowo wspomagane utwardzaniem światłem, są w stanie obejmować uszczelniacze, środki odpowiedzialne za wiązanie zębiny, kompozyty do wypełnień, cementy czy wkłady do miazgi. Mnogość wymagań wobec lamp polimeryzacyjnych sprawia, że wiele osób poświęca sporo czasu na poszukiwanie odpowiednich do pracy modeli. Takie lampy, jak i inne akcesoria stomatologiczne, możliwe są do odnalezienia w sklepie LUBDENT. To właśnie tam profesjonaliści mogą zaopatrzyć się w potrzebne sprzęty do swoich gabinetów, by świadczyć usługi na miarę potrzeb klientów. Korzystanie z renomowanych źródeł w celu zakupu sprzętu jest bezpieczne i odpowiedzialne; jako osoba kupująca ma się pewność, że narzędzia spełniają niezbędne normy oraz wymagania, a także posiadają odpowiednie certyfikaty.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze